cinema.pl Festiwale

sobota, 31 lipiec 2021 19:05

4 dni w świecie magii i baśni w Bydgoszczy

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

26 sierpnia rozpoczyna się w Bydgoszczy wielkie święto sztuki dla dzieci, czyli 5 edycja Magicznego Festiwalu Świata Baśni i Bajek Pozytywka. Spektakle teatralne, spotkania z artystami nowego cyrku i plenerowe widowiska - tegoroczny program jest wyjątkowo barwny i bogaty. Pomiędzy 26, a 29 sierpnia Bydgoszcz stanie się bijącym sercem świata piękna i kultury dla dzieci.

Wielokrotnie słyszymy o tym, że jakieś miasto „staje się polską stolicą...” i tu pada nazwa dziedziny sztuki lub rozrywki. W przypadku Pozytywki nie jest to jednak wyświechtany slogan, bo Bydgoszcz rzeczywiście będzie na te 4 dni polskim centrum sztuki i kultury dla dziecka.

Po ubiegłorocznym czasie drastycznych ograniczeń, „pozytywkowe” wydarzenia wracają do centrum Bydgoszczy! W piątek, 27 sierpnia Starym Rynkiem zawładnie, cieszący się międzynarodową sławą, Teatr Klinika Lalek. „Lalki” Zaproszą nas na plenerowe widowisko „Kosmiczna Podróż Guliwera”, na motywach powieści Jonathana Swifta „Podróże Guliwera”. Olbrzymie marionetki, zwane „marionetami”, porwą widzów w pełen magii świat wyobraźni. Spektakl zabierze nas na statek słynnego podróżnika Guliwera, którym popłyniemy do gwiazd, aby odkryć prawdę o zmianach, jakie przyniosła dla Ziemi Era Wodnika.

Z kolei w parku Jana Kochanowskiego otwarte zostanie weekendowe Miasteczko Festiwalowe, które działać będzie 28 i 29 sierpnia. W Miasteczku, na widzów czekać będą spektakle, atrakcje Nowego Cyrku i konkursy z nagrodami organizowane przez partnerów festiwalu.

Jedną z najciekawszych części Miasteczka będzie Cyrkowy Zakątek, stworzony dzięki współpracy z firmą Bydgosta. To ważny punkt programu, pokazujący, że bydgoski biznes może bez problemu znaleźć wspólne płaszczyzny współpracy z artystami i twórcami kultury. W Zakątku przygotowaliśmy multum cyrkowych atrakcji dla całej rodziny: naukę żonglerki i chodzenia na szczudłach, zjeżdżalnię rolkową, Rola Bola, rowerki Pedallo i wiele innych.

W Miasteczku odbywać się będą magiczne spektakle. W stary, dobry świat legend przeniesie małych widzów Teatr Form Wielu w swojej opowieści "O smoku znad Wisły". Będą też zajęcia z Jogi Śmiechu, które poprowadzi certyfikowana trenerka jogi, Anna Lauda-Michalska. Dzięki magii Teatru, do Parku zawitają także największe gwiazdy świata muzyki m.in. Elton John, Whitney Huston, czy Elvis Presley, za sprawą niezwykłego show muzycznego ,,Iluzja Marionetki” Teatru Falkoshow.

Ważnym nurtem programowym Pozytywki są spotkania z artystami tzw. Nowego Cyrku - światowego zjawiska cyrku bez zwierząt, opartego na połączeniu fascynujących umiejętności żonglerskich, choreograficznych i humoru. Na spektakle Nowego Cyrku zaproszą do Miasteczka Festiwalowego: niemiecka artystka Pina Polar i polski Bill Bombadill. Festiwal zaplanował też magiczne wydarzenia w Teatrze Polskim i Kinie Pomorzanin (dzięki współpracy z firmą Moderator).

W Sali Wielkiej Teatru Polskiego w piątek, 27 sierpnia odbędzie się w oficjalna Gala Otwarcia - „Koncert muzyki baśniowej”. Koncert jest swoistym „prezentem” dla widzów z okazji jubileuszu 5-lecie istnienia festiwalu. Usłyszymy najsłynniejsze przeboje z filmów dla dzieci, wykonane w aranżacjach Chóru Cantus Pars. Ze sceny popłynie muzyka z hollywoodzkich hitów „Król Lew”, „Zootopia”, czy „Pocahontas”. Warto dodać, ze w oryginalnych wersjach utwory te śpiewali m.in. Shakira, Elton John i Vanessa Williams. Hitem będzie na pewno „Pozytywkowa” wersja „Pszczółki Mai” wykonywanej przez nieodżałowanego Zbigniewa Wodeckiego.

Festiwal Pozytywka jako jedyny w regionie prowadzi pasmo programowe poświęcone „NajNajom”, czyli NajNajmłodszym dzieciom już od 1 roku życia. W jego ramach, w Teatrze Polskim zobaczymy m.in. spektaklpoznańskiego Teatru Animacji „O czym szepcze las” W tym, skierowanym do najmłodszych dzieci widowisku, poznańscy artyści opowiadają o tym, jak ważny dla prawidłowego rozwoju dziecka jest kontakt z naturą i sztuką.

W Kinie Pomorzanin także zabrzmi muzyka dla dzieci. Pozytywka pokaże w tym roku, że taka muzyka nie musi być infantylna, a przede wszystkim nie musi być tylko dla dzieci. W Bydgoszczy wystąpi jeden z najciekawszych, familijnych zespołów muzycznych Czereśnie. Grupa tworzy fascynujący konglomerat tekstów mówiących zrozumiałym językiem o poważnych sprawach z nieszablonowym instrumentarium. Dzięki swojej sztuce Czereśnie zdążyły już podbić sceny na kilku kontynentach.

Nowością w programie wydarzeń festiwalowych jest I Kongres Horyzonty Edukacji (28-29.09.2021), gdzie przewodniczącym rady programowej będzie dr hab. prof. nadzw. Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie (IFiS PAN) Daniel Roland Sobota. IFIS PAN jest patronem tego Kongresu (o szczegółach będziemy informować na bieżąco).

Pozytywka daje dzieciom piękny, kolorowy i kreatywny świat, a rodzicom tysiące pomysłów ich na wychowywanie poprzez działania twórcze. Spotkajmy się na festiwalu!

5 edycja Magicznego Festiwalu Świata Baśni i Bajek Pozytywka odbędzie się w dniach 26-29 sierpnia w Bydgoszczy. Organizatorem festiwalu jest Fundacja Kultury Pozytywka.

Aktualizowane na bieżąco informacje pojawiają się na naszej stronie www.pozytywkafestiwal.pl oraz oficjalnym

Facebooku www.facebook.com/pozytywkafestiwal

Czytany 309 razy Ostatnio zmieniany sobota, 31 lipiec 2021 19:19

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama