cinema.pl Festiwale

wtorek, 20 lipiec 2021 22:50

Kim Lee na plakacie 12. LGBT Film Festival!

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Bohaterką tegorocznej edycji plakatu LGBT Film Festival jest Kim Lee – nieżyjąca już polska drag queen i aktywista ruchu LGBTQ+. 

 

Pochodząca z Wietnamu Kim Lee uznawana jest za jedną z najaktywniejszych i najbardziej z znanych polskich drag queen. Wcielała się ikony polskiego i światowego show bussinesu, występując w klubach między innymi jako Violetta Villas, Kora, Hanna Banaszak, Beata Kozidrak, Kayah, Urszula, Liza Minnelli i Marilyn Monroe. W repertuarze miała około 200 piosenek. Okazjonalnie pojawiała się w filmach i teledyskach w tym między innymi do utworów Margaret i grupy Psychocukier. Po Konkursie Piosenki Eurowizja 2014 pojawiła się w teledysku będącym odpowiedzią na występ Donatana i Cleo i ich utwór „My Słowianie”. Jako aktorka występowała między innymi w spektaklach w Teatrze Powszechnym, TR Warszawa i Teatrze Druga Strefa.

Kim udzielała się również w polskim środowisku LGBT, występując charytatywnie na imprezach i wspierając organizacje walczące o prawa osób transpłciowych. Współpracowała z Kampanią Przeciw Homofobii i ze stowarzyszeniem Miłość Nie Wyklucza. Brała udział w Manifach i Paradach Równości. Zorganizowała 11 edycji Kim Lee Drag Queen Festiwal. Współorganizowała też konkurs Miss Trans. 

Zmarła w grudniu zeszłego roku w wyniku zarażenia COVID-19. 

- W tym roku na plakacie wspominamy Kim Lee, jedną z najsłynniejszych polskich drag queen. Od pierwszych edycji festiwalu Kim była bardzo mocno zaangażowana w przygotowania naszego święta, w 2017 roku poprowadziła także galę otwarcia 8. edycji w warszawskiej Kinotece – mówi Wiktor Morka, dyrektor LGBT Film Festival. - Jest częścią historii polskiego ruchu LGBT, aktywnie działała na rzecz społeczności, udzielała się charytatywnie, wspierała organizacje walczące o prawa osób transpłciowych. Zawsze gotowa, uśmiechnięta, pełna humoru, dobroci i oddania wszystkiemu, co robiła, była dla nas wzorem do naśladowania. Złotymi zgłoskami zapisała się w historii polskiej społeczności LGBTQ+. Ten plakat jest dla niej! 

Autorką plakatu jest Marta Konarzewska - ilustratorka, graficzka, współpracująca z LGBT Film Festival od kilku lat. Na co dzień projektuje okładki książek w wydawnictwie Filtry, tworzy murale w przestrzeni warszawskiej i zajmuje się składem magazynu "Ferment. Pismo o winie.", dla którego również tworzy ilustracje.

LGBT Film Festival rozpocznie się w tym roku od odsłony warszawskiej, gdańskiej i wrocławskiej, które odbędą się w dniach 17-24 września. Potem organizatorzy zapraszają widzów do Krakowa, Poznania, Łodzi, Bydgoszczy, Katowic i Szczecina. 

Festiwal jest największym w Europie Środkowo-Wschodniej wydarzeniem kulturalnym prezentującym kinematografię z pojemnego, kolorowego parasola LGBT+ (lesbian, gay, bisexual, transgender). Tym razem w ramach blisko stu projekcji pokazane zostaną filmy fabularne, dokumenty i krótkie metraże z najważniejszych międzynarodowych imprez filmowych, takich jak festiwale w Cannes, Berlinie i Wenecji, a więc tytuły najlepiej przyjęte przez krytyków i publiczność z całego świata. 

 

Szczegóły na stronie https://lgbtfestival.pl/ i na Facebooku: https://www.facebook.com/LGBTfestival. 

Czytany 272 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 20 lipiec 2021 22:54

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama