cinema.pl Festiwale

wtorek, 13 lipiec 2021 15:56

Polskie filmy w gwiazdorskiej obsadzie na 21. MFF Nowe Horyzonty

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Polskie kino autorskie jest w znakomitej kondycji, co udowodnimy podczas tegorocznej edycji Nowych Horyzontów. Równolegle z najgłośniejszymi tytułami z MFF w Cannes, Wenecji czy Berlinale, w programie wrocławskiego festiwalu znajdą się premierowo znakomite filmy rodzimych twórców – wśród nich: Hiacynt Piotra Domalewskiego, Moje wspaniałe życie Łukasza Grzegorzka, Najmro. Kocha, kradnie, szanuje Mateusza Rakowicza oraz dokumentalny 7-My sierpnia Michała Bollanda.

Ważnym wydarzeniem 21. Nowych Horyzontów będzie światowa premiera Hiacynta – polskiego filmu Netflix – w reżyserii wielokrotnie nagradzanego reżysera, Piotra Domalewskiego – autora wyróżnionej dziesięcioma Orłami i siedmioma Złotymi Lwami Cichej nocy. Jest to kryminalna historia osadzona w latach 80-tych. Robert, młody milicjant „z zasadami”, wpada na trop seryjnego mordercy gejów. W toku śledztwa poznaje Arka. Postanawia wykorzystać go jako informatora, nie zdając sobie sprawy, jak bardzo ta relacja wpłynie nie tylko na jego pracę, ale także życie osobiste. W roli Roberta zobaczymy Tomasza Ziętka, z kolei Arka zagra Hubert Miłkowski. W filmie wystąpią również Ada Chlebicka, Tomasz Schuchardt, Marek Kalita, Mirosław Zbrojewicz i Agnieszka Suchora. Hiacynt, wyprodukowany przez Shipsboy, swoją premierę na Netflix będzie miał jesienią 2021.

Ciepłe, a zarazem brawurowe Moje wspaniałe życie jest historią kobiety, która nie chce być dłużej grzeczną dziewczynką. „Jo”, wzorowa żona, matka, nauczycielka, ryzykuje więc rozpad rodziny i utratę reputacji, by poczuć, że naprawdę żyje. Agata Buzek, Jacek Braciak i Adam Woronowicz tworzą na ekranie aktorski trójkąt, w którym aż iskrzy od emocji, a ich zmaganiom towarzyszy muzyka Emade i wykonywana przez Ralpha Kamińskiego piosenka „5 minut łez”. W komedii obyczajowej Łukasza Grzegorzka (Córka trenera, Kamper) wypatrzycie także legendarnego czeskiego barda, Jaromira Nohavicę. Producentem Mojego wspaniałego życia jest Koskino, a dystrybutorem Gutek Film. Dzieło Łukasza Grzegorzka będzie jednym z filmów otwarcia tegorocznej edycji Nowych Horyzontów. Pozostałe tytuły, które zaprezentujemy pierwszego dnia festiwalu, ujawnimy 3 sierpnia, podczas konferencji programowej.

Najmro. Kocha, kradnie, szanuje to komedia akcji inspirowana prawdziwymi wydarzeniami z życia Zdzisława Najmrodzkiego, legendarnego celebryty półświatka, który ośmieszał władze PRL wymykając się 29 razy organom ścigania. Kobiety go kochały, a mężczyźni podziwiali. Milicja dawała za głowę Najmrodzkiego milionowe nagrody, a jego brawurowe wyczyny śledziła cała Polska. W filmie Najmro wraz ze swoją ferajną obrabia Peweksy, żeby żyć kolorowo w czasach, w których wszystko jest szare i zakazane. Ponad wszystko kocha wolność i dobrą zabawę. Choć żyje w świecie najpiękniejszych kobiet, najszybszych samochodów i wielkich pieniędzy, poznaje dziewczynę, dla której chce wszystko zmienić. Tylko czy będzie potrafił? W głównej roli występuje Dawid Ogrodnik, a partnerują mu Robert Więckiewicz, Jakub Gierszał, Rafał Zawierucha, Olga Bołądź oraz debiutująca na wielkim ekranie Masza Wągrocka.

W programie tegorocznych Nowych Horyzontów znajdzie się też wyjątkowy dokument 7-My sierpnia – film zainspirowany wydarzeniami z dnia, kiedy społeczność LGBT powiedziała dość, demonstrując na ulicach Warszawy w obronie jednej z nich – aktywistki Margot. Tego dnia siła tęczowej solidarności zderzyła się z brutalną agresją policji. Doszło do głośnych, pokazowych zatrzymań, a do aresztu trafiły bohaterki i bohaterzy wstrząsającego filmu Michała Bollanda. Ich historie pozwalają zrozumieć i odczuć, jaką cenę za homofobię i transfobię władzy płaci nieheteronormatywna część polskiego społeczeństwa. A także – w jakiej sytuacji znalazł się ruch na rzecz praw osób LGBT.

 

* * *

 

21. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty w tym roku odbędzie się hybrydowo: między 12 a 22 sierpnia zapraszamy na część stacjonarną we Wrocławiu, między 12 a 29 sierpnia na pokazy online. Pełny program festiwalu ogłosimy 3 sierpnia, sprzedaż biletów na pokazy stacjonarne rozpocznie się 4 sierpnia, sprzedaż dostępów online – 5 sierpnia. Więcej szczegółów: nowehoryzonty.pl

Czytany 205 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 13 lipiec 2021 16:09

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama