cinema.pl Festiwale

piątek, 25 czerwiec 2021 11:32

Jan Jakub Kolski i Krzysztof Majchrzak ze Złotymi Aniołami Tofifest

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Złote Anioły za niepokorność twórczą na 19. MFF Tofifest trafią w ręce wybitnych filmowców: reżysera i mistrza kina autorskiego, Jana Jakuba Kolskiego oraz aktorskiego indywidualisty, Krzysztofa Majchrzaka. Nagroda Flisaka przyznawana przez prezydenta miasta Torunia powędruje w ręce aktorki Beaty Kawki.

 

- To twórcy odznaczający się indywidualnym charakterem pisma, którzy zawsze chodzą własnymi drogami. Nie oglądają się na mody ani tendencje, nie biegają za popularnością i rozpoznawalnością. Robią swoje i sobie pozostają wierni. Za to chcemy ich uhonorować - mówi Kafka Jaworska, dyrektorka Tofifest.

Kolski. Złoty Anioł za niepokorność twórczą

Jan Jakub Kolski to nie tylko znakomity reżyser filmowy, ale też operator, scenarzysta i prozaik. Mówi o sobie: „Jestem upartym, prowincjonalnym reżyserem, który nie poddaje się modom”. Ma swój charakterystyczny, oryginalny styl, a jego filmy od lat zachwycają publiczność z różnych pokoleń.

 

Jego debiutem fabularnym był Pogrzeb kartofla z 1990 roku. Największy sukces przyszedł jednak trzy lata później wraz z filmem Jańcio Wodnik ze znakomitą rolą Franciszka Pieczki. Autentyczne wiejskie pejzaże są w jego filmach przesycone magią, religijną wrażliwością i skojarzeniami ze światem pogańskich podań. Dzięki temu uniwersum, wykreowane przez reżysera w takich filmach, jak Pograbek, Cudowne miejsce, Szabla od komendanta czy Grający z talerza, ma swoich zagorzałych wielbicieli. W 1995 roku nagrodzono go Paszportem Polityki za „oryginalność i ponowne odkrycie polskiej prowincjonalności”.

 

Majchrzak. Złoty Anioł za niepokorność twórczą

 

Krzysztof Majchrzak to aktor filmowy i teatralny, muzyk i pedagog, którego można by nazwać „buntownikiem z wyboru”. Znany z mocnych ról i kontrowersyjnych poglądów na temat polskiego środowiska teatralnego i filmowego, nie boi się publicznie wyrażać swojego zdania.

 

Ważnym momentem w jego karierze była rola w filmie Filipa Bajona Aria dla atlety w 1979 roku. Wcielił się we Władka Góralewicza, zapaśnika występującego w cyrkach na początku XX wieku, łącząc w tej roli prymitywną siłę z wrażliwością, co stało się cechą charakterystyczną jego aktorstwa. W 1980 otrzymał Nagrodę im. Zbigniewa Cybulskiego. 

 

Zagrał w ponad 30 filmach. Świetną kreację aktorską stworzył w Konopielce Witolda Leszczyńskiego (1981) wg prozy Edwarda Redlińskiego. W Yesterday w reżyserii Radosława Piwowarskiego (1984) zagrał psychopatycznego nauczyciela — Biegacza. W 1985 roku raz jeszcze zagrał u Leszczyńskiego, tym razem drugoplanową rolę w Siekierezadzie wg Edwarda Stachury. Jedne z najciekawszych ról przyniosły mu filmy Jana Jakuba Kolskiego — był księdzem Andrzejem w Cudownym miejscu (1994), Józefem Andryszkiem V w Historii kina w Popielawach (1998) czy Fryderykiem z głośnej Pornografii (2003). Wcielił się też w postać Forsta w produkcji Las, 4 rano, do której również współtworzył scenariusz. 

 

Dzięki kreacjom aktorskim w filmach Kolskiego otrzymał na FPFF w Gdyni nagrodę za drugoplanową rolę męską (1994) i dwukrotnie nagrodę za główną rolę męską (1998, 2003).

 

Kawka. Flisak.

 

Nagrodę prezydenta miasta Torunia Złotego Flisaka dla twórców z regionu wręczymy z kolei w tym roku podążającej własną ścieżką aktorce filmowej, teatralnej i dubbingowej, producentce i reżyserce dubbingu, właścicielce Film Factory Studio Beacie Kawce.

 

Beata Kawka urodziła się w 1967 roku w Szubinie na Pałukach. Na deskach teatru zadebiutowała w 1990 roku rolą Justyny we Fredraszkach w reżyserii Jana Englerta. W latach 1993–1998 była aktorką Teatru Nowego w Warszawie.W latach 2016–2018 była kierowniczką artystyczną Teatru Miejskiego w Lesznie. Obecnie jest dyrektorką artystyczną Sceny Relax w Warszawie.

 

Na ekranie zadebiutowała w 1991 roku epizodycznymi rolami w serialu Panny i wdowy, a następnie w filmie fabularnym o tym samym tytule. W latach 90. wystąpiła w pierwszych, popularnych, polskich serialach — Matki, żony i kochanki oraz Ekstradycja 2. Później pojawiała się w wielu popularnych produkcjach telewizyjnych, m.in.: Na dobre i na złe, Samo życie, Złotopolscy, Sfora, Komisarz Alex, Prawo Agaty oraz w realizowanym w podtoruńskiej Chełmży Belfrze. 

 

Jedną z pierwszych ważniejszych ról na dużym ekranie stworzyła w węgiersko-polskim filmie Do widzenia wczoraj, złożonym z dwóch epizodów komediowych w reżyserii Janusza Majewskiego i Petera Bacso. 

 

Pojawiła się też w Złocie dezerterów Janusza Majewskiego i dwóch filmach Bogusława Lindy — Sezon na leszcza i Jasne błękitne okna (za wykreowaną tu rolę Beaty otrzymała nagrodę na festiwalu w Madrycie). W ostatnich latach wystąpiła dwukrotnie w superprodukcjach Patryka Vegi: Służbach specjalnych oraz Pitbullu. Nowych porządkach. 

 

Od lat pracuje przy dubbingu, a jej głos można było usłyszeć w takich produkcjach jak King Kong: Władca Atlantydy, Głupi i głupszy czy Harry Potter i więzień Azkabanu, gdzie jednocześnie była też kierowniczką produkcji dubbingu.

 

Tegoroczny MFF Tofifest potrwa od 30 czerwca do 4 lipca i odbędzie się jak zawsze w Toruniu. Będzie miał charakter hybrydowy, czekają nas zatem projekcje zarówno stacjonarne, jak i w wersji online. Jedno się nie zmieni: MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze będzie jak co roku wielką ucztą dla kinomanów, zarówno tych, którzy odwiedzą Toruń, jak i tych, którzy będą w nim uczestniczyli na odległość.

 

Mecenasem MFF TOFIFEST. Kujawy i Pomorze jest Gmina Miasta Toruń, Partnerem Głównym Województwo Kujawsko – Pomorskie, Sponsorem Głównym Grupa TZMO S.A. i Bella, Sponsorami Nova Trading S.A., ONDE S.A. , PGE Toruń S.A., Urbitor Sp. z o. o. , Konsulat Honorowy Finlandii w Toruniu, Clean Way, Studio Podłóg Ablux.  

Czytany 409 razy Ostatnio zmieniany piątek, 25 czerwiec 2021 11:44

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama