cinema.pl Festiwale

sobota, 05 czerwiec 2021 12:53

Pierwsze nagrody 61. Krakowskiego Festiwalu Filmowego rozdane!

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

W piątek, 4 czerwca o godz. 20.00 odbyła się Gala Industry, podczas której poznaliśmy  pierwszych festiwalowych laureatów. Nagrody otrzymali także uczestnicy Doc Lab Poland - największego w Polsce programu skierowanego do filmowców-dokumentalistów, którego kolejna sesja zakończyła się właśnie w ramach 61. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Gala odbyła się w Pałacu Potockich przy Rynku Głównym 20 w Krakowie i była transmitowana w Internecie.

 

W piątkowy wieczór poznaliśmy m.in. laureata Nagrody Studentów Krakowa dla najlepszego filmu konkursowego. Jak co roku, również w ramach tej edycji gremium kilkunastu studentów filmoznawstwa wskazało najlepszy film spośród wszystkich zakwalifikowanych do festiwalowych konkursów. Nagrodę otrzymał film „W potrzasku” (reż. Hong Kong Documentary Filmmaker). 

Ogłoszone zostały także wszystkie nagrody specjalne, pozaregulaminowe oraz wyróżnienia. W konkursie polskim Nagrodę Stowarzyszenia Filmowców Polskich za montaż otrzymał Zbigniew Czapla za film animowany „On time”. Nagrodę pod patronatem Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych za najlepsze zdjęcia otrzymał Andrzej Cichocki za krótkometrażowy dokument „Trochę raju”.  

Nagrodę dla najlepszego producenta polskich filmów krótkometrażowych i dokumentalnych ufundowaną przez Krajową Izbę Producentów Audiowizualnych otrzymali Piotr Kobus i Agnieszka Drewno (MAŇANA) za film „Spacer z Aniołami” w reżyserii Tomasza Wysokińskiego. Film został także nagrodzony za muzykę, której autorem jest Paweł Mykietyn. Wyróżnienia w konkursie polskim otrzymali Karolina Kajetanowicz za film „Zieleń”, Monika Proba za film „Lata świetlne”, Michał Kawecki za film „Antybohater” oraz Anna Kokoszka-Romer i Mateusz Kudła za film „Polański, Horowitz. Hometown”. 

Nagrodę Jury Międzynarodowej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych (FICC) w międzynarodowym konkursie krótkometrażowym otrzymał film „Z ukrycia” w reżyserii Daniela Graya. Krótki dokument „Blokada” (reż. Julien Goudichaud) otrzymał specjalne wyróżnienie FICC. W konkursie krótkometrażowym wyróżnienie otrzymała Marieke Elzerman za film „Chodź tu”. 

Jury międzynarodowego konkursu dokumentalnego postanowiło przyznać dwa wyróżnienia. Otrzymali je twórcy filmów „W potrzasku” (reż. Hong Kong Documentary Filmmaker) oraz „Długa droga do domu” (reż. Angelo Madsen Minax). 

Krakowski Festiwal Filmowy jest na ekskluzywnej liście festiwali rekomendujących do Europejskiej Nagrody Filmowej w kategoriach krótkometrażowych (fabuła, animacja, dokument) oraz pełnometrażowego filmu dokumentalnego. W piątkowy wieczór poznaliśmy wskazanych przez Jury oraz KFF kandydatów, którzy otrzymają szansę na najważniejsze europejskie filmowe trofea: „Spacer z Aniołami” Tomasza Wysokińskiego oraz „Z ukrycia” w reżyserii Daniela Graya.

W drugiej części gali ogłoszone zostały nagrody dla najlepszych projektów, które dopiero powstają -  animowanych prezentowanych na Animated in Poland oraz dokumentalnych w ramach programu Doc Lab Poland dla projektów w początkowej fazie rozwoju (Docs to Start) oraz projektów na etapie postprodukcji (Docs to Go!).

 

Nagrody Animated in Poland:

„Oczniak”, reż. Małgorzata Wowczak (produkcja Pracownia Filmu Animowanych - Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie

„All My Effing Superheroes”, reż. Piotr Kabat (produkcja Letko)

„Było sobie morze…”, reż. Joanna Kożuch (produkcja B-Film i Animapol)

 

Nagrody DOCS TO GO!

„Starzy hipisi umierają młodo”, reż. Zofia Pręgowska (produkcja Prego media) 

„Leon”, reż. Wojciech Gostomczyk (produkcja Wojciech Gostomczyk, Anna Stylińska – Metrage Studio)

 

Nagrody DOCS TO START

„Papa Was a King of Kongo”, reż. Joanna Ratajczak (produkcja Maciej Kubicki, Joanna Ratajczak - Telemark) 

„Krok po kroku”, reż. Eliza Kubarska i Michał Woroch (produkcja Monika Braid - Braidmade Films)

„Dziecko z pyłu”, reż. i prod. Weronika Mliczewska (Ya-Man Studio) 

„Dziewczyńskie historie”, reż. Aga Borzym (produkcja Marta Dużbabel, Agnieszka Rostropowicz-Rutkowska - Pinot Films) 

 

Wyróżnienie specjalne Polish Docs

„Base 13”, reż. Paweł Hejbudzki (produkcja Wojciech Karubin - Movie Mates)

 

 

Uroczysta Gala zamknięcia Krakowskiego Festiwalu Filmowego, podczas której poznamy laureatów głównych nagród oraz nagrody publiczności odbędzie się w sobotę 5 czerwca o godz. 20.30 w Kinie Kijów w Krakowie oraz w Internecie. Wydarzenie poprowadzi na żywo Łukasz Wojtusik. 

 

61. Krakowski Festiwal Filmowy odbywa się równolegle w krakowskich kinach i w Internecie. Najnowsze filmy dokumentalne, animowane i krótkie fabuły ze świata, oczekiwane polskie premiery, a także spotkania z twórcami dostępne są dla widzów w całej Polsce.  Szczegółowy program jest na stronie festiwalu www.krakowfilmfestival.pl  

Czytany 356 razy Ostatnio zmieniany sobota, 05 czerwiec 2021 12:56

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama


Reklama

Reklama