cinema.pl Festiwale

poniedziałek, 10 maj 2021 14:55

Gdzieś w Europie, czyli w domu

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

W tegorocznym filmowym cyklu “Gdzieś w Europie” 61. Krakowskiego Festiwalu Filmowego odwiedzimy m.in. słynne włoskie studio Cinecitta, w którym tworzył Fellini, wyruszymy na pielgrzymkę ze Szwecji do Hiszpanii. Poznamy bohaterów, którzy poszukują swojej tożsamości i walczą o prawa do życia w zgodzie ze swoimi przekonaniami.

“Nasz filmowy europejski dom jest olśniewająco piękny jak miejsce, gdzie powstawały wybitne dzieła włoskiego mistrza, czy zróżnicowany etnicznie i kulturowo jak willa angielskiego dokumentalisty, wreszcie pełen głębokich dramatów i skrytych tajemnic jak miejsca zamieszkania rodziny szwedzkiej i szwajcarskiej o mocnych polskich korzeniach”. - zapowiada cykl Krzysztof Gierat, dyrektor Krakowskiego Festiwalu Filmowego. 

Cinecitta - jeden z najsłynniejszych filmowych adresów na świecie. To tutaj, w studiu numer 5, przez lata tworzył i żył Federico Fellini. “Fellinopolis” (reż. Silvia Giulietti) zabiera nas w fascynującą podróż po tym osobliwym mikroświecie, a naszymi przewodnikami są bliscy współpracownicy Felliniego.  

Kolejny mikroświat opisuje film “W domu reżysera”. Marc Isaacs, który powraca na Festiwal z kolejnym swoim filmem, otwiera przed nami drzwi swojego brytyjskiego domu, gdzie spotykają się jego kolumbijska gospodyni, brytyjscy robotnicy, słowacki bezdomny i sąsiadka z Pakistanu. Reżyser umiejętnie zaciera granice dokumentu i fikcji, a widz zaczyna tracić pewność swojej odbiorczej perspektywy. 

Erik, transpłciowy bohater filmu “Książę marzeń” (reż. Jessica Nettelbladt) zmaga się z samoakceptacją, którą utrudniają mu traumatyczne doświadczenia z przeszłości. Aby lepiej zrozumieć siebie i otworzyć sobie wreszcie drogę do szczęścia, Erik wyrusza na pielgrzymkę ze swojej rodzinnej Szwecji do hiszpańskiego Camino de Finisterre.

Martin, bohater filmu “Kto się boi Alice Miller?” (reż. Daniel Howald) również wyrusza w podróż. Syn słynnej psychoterapeutki i autorki bestsellerowej książki “Dramat udanego dziecka” nie miał udanego dzieciństwa. Bity przez ojca musiał mierzyć się z zimną obojętnością matki. Po latach Martin odwiedza Polskę - ojczyznę rodziców - by zrozumieć jak mogły ukształtować ich wojenne doświadczenia.

 

Filmy w programie cyklu “Gdzieś w Europie”:

“Fellinopolis”, reż. Silvia Giulietti, 79’, Włochy 2020

“Książę marzeń” / “Prince of Dreams”, reż. Jessica Nettelbladt, 90’, Szwecja, Dania 2021 

“Kto się boi Alice Miller?” / “Who's Afraid of Alice Miller?”, reż. Daniel Howald, 101, Szwajcaria 2020

“W domu reżysera” / “The Filmmaker's House”, reż. Marc Isaacs, 75’, Wielka Brytania 2020 

 

Krakowski Festiwal Filmowy jest na ekskluzywnej liście wydarzeń kwalifikujących do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej w kategorii filmu krótkometrażowego (fabuła, animacja, dokument) i pełnometrażowego filmu dokumentalnego, a także rekomenduje filmy do Europejskiej Nagrody Filmowej w tych samych kategoriach.

Krakowski Festiwal Filmowy realizowany jest przy wsparciu finansowym współorganizatora - Stowarzyszenia Filmowców Polskich oraz Miasta Krakowa, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Województwa Małopolskiego. 

61. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie w dniach od 30 maja do 6 czerwca 2021 równolegle w krakowskich kinach oraz online. 

Czytany 385 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 10 maj 2021 15:16

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama


Reklama

Reklama