cinema.pl Festiwale

czwartek, 06 maj 2021 14:04

35. Tarnowska Nagroda Filmowa w czerwcu

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Tarnowska Nagroda Filmowa - festiwal wybranych polskich filmów pełnometrażowych jest imprezą związaną i poświęcona polskiej kinematografii, a będąc zaliczanym do najstarszych po festiwalu filmowym w Gdyni może poszczycić się Nagrodą Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej z  2011 r. przyznaną  w kategorii:  krajowe wydarzenie filmowe. Festiwal od wielu lat wspierany i rekomendowany jest przez znaczące osoby i instytucje. 

35. edycja festiwalu zainaugurowana zostanie 5 czerwca 2021 r. w Amfiteatrze Letnim w Tarnowie (ul. Kopernika 2) koncertem Jazz Band Młynarski-Masecki, a zwieńczona zostanie Galą Zakończenia TNF również w Amfiteatrze 12 czerwca 2021 r., podczas której z recitalem wystąpi Zbigniew Zamachowski. 

W tym czasie, w jednym z najstarszych działających kin w Polsce, w tarnowskim Marzeniu (od 1913 roku, ul. Staszica 4) o nagrody publiczności i gremiów jurorskich walczyć będzie 11 pełnometrażowych filmów konkursowych, a wśród nich m.in.: „25. Lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” Jana Holoubka, „Interior” Marka Lechkiego, „Jak najdalej stąd” Piotra Domalewskiego, „Każdy ma swoje lato” Tomasza Jurkiewicza, „Sweat” Magnusa von Horna czy „Zabij to i wyjedź z tego miasta” Mariusza Wilczyńskiego.       

Tegoroczny konkurs oceni i nagrodzi „Maszkaronem” oraz Nagrodami Specjalnymi ufundowanymi przez TV Kino Polska i Gemini Park Tarnów profesjonalne Jury 35. TNF pod przewodnictwem Juliusza Machulskiego, reżysera i ubiegłorocznego Laureata Nagrody za całokształt TNF. Tradycyjnie swe nagrody przyzna również Jury Młodzieżowe  – „Kamerzystę” oraz festiwalowa publiczność - „Publikę”.

Podczas festiwalu zaprezentowane zostaną również najnowsze polskie filmy krótkometrażowe. To bardzo interesująca forma, obrazująca nieszablonowe myślenie, oryginalny punkt widzenia i świetnie opanowany zawodowy warsztat wielu młodych reżyserskich talentów. W dwóch blokach przedstawione zostaną następujące filmy: „Alicja i żabka” Olgi Bołądź, „Kamień” Bartosza Kozery, „Lato 43” Anety Bussold, „Noamia” Antonio Galdameza, „Dalej jest dzień” Damiana Kocura, „Ondyna” Tomasza Śliwińskiego, „Wenus z Willendorfu” Zuzanny Grajcewicz, „Wyraj” Agnieszki Nowosielskiej.

Filmy Młodego Widza to festiwalowa propozycja dla najmłodszych widzów, towarzysząca TNF od 15 lat (wcześniej znanego jako Kino Młodego Widza). W związku z pandemią koronawirusa i z bezpieczeństwem najmłodszej grupy odbiorców, konkurs ten zostanie przeprowadzony tylko i wyłącznie z udziałem Jury Dziecięcego 35. TNF. W tym roku o statuetkę „Maszkaronka” ubiegać się będzie 18 bajek zgłoszonych przez 6 studiów produkcyjnych. Najmłodsza publiczność będzie miała okazję zobaczyć animacje konkursowe na specjalnych projekcjach na telebimie „pod chmurką” w Amfiteatrze Letnim. W ramach pozakonkursowych projekcji jubileuszowej edycji Tarnowskiej Nagrody Filmowej przedpremierowo zaprezentowany zostanie nowy film Mariusza Paleja „Czarny młyn”, oparty na popularnej powieści Marcina Szczygielskiego. Produkcja ta doceniona została na prestiżowym Międzynarodowym Festiwalu Filmów Młodego Widza „Ale Kino”, a specjalny pokaz jest owocem współpracy pomiędzy Tarnowską Nagrodą Filmową a poznańską imprezą.  Pokazana zostanie też trzecia odsłona przygód uwielbianej przez młodych widzów Basi, której animowane perypetie oparte są na kultowej serii książek („Basia 3”) oraz serial animowany z dobrze znanym festiwalowej publiczności Wikingiem Tappi w roli głównej.

Jurorskie werdykty zostaną ogłoszone 12 czerwca 2021 r. podczas Gali Zakończenia 35. TNF w Amfiteatrze Letnim, którą muzycznie uświetni recital Zbigniewa Zamachowskiego, aktora filmowego i teatralnego, autora piosenek, wokalisty, który w tym roku obchodzi jubileusz 40. lecia pracy artystycznej. Podczas Gali uhonorowany zostanie  Nagrodą za całokształt twórczości i wkład w kinematografię - statuetką i nagrodą pieniężną - reżyser Wojciech Marczewski. Nagrody te Kapituła TNF przyznaje od 20. edycji festiwalu, a laureatami zostali:  Andrzej Wajda, Janusz Morgenstern, Tadeusz Konwicki, Franciszek Pieczka, Wojciech Kilar, Danuta Szaflarska, Daniel Olbrychski, Wojciech Pszoniak, Andrzej Seweryn, Jan Nowicki, Agnieszka Holland, Allan Starski, Witold Sobociński, Janusz Gajos, Janusz Majewski, Krzysztof Zanussi, Juliusz Machulski.

To również okazja, by widzom w Prologu festiwalu (3-4 czerwca 2021 r.) przypomnieć trzy filmy tegorocznego laureata: „Dreszcze”, „Ucieczka z kina Wolność”, „Zmory”. 

Program 35. TNF uzupełnią wystawy i spotkania z twórcami:

- 35/35 Nagrody. Wystawa plakatów filmowych – przygotowana specjalnie z okazji jubileuszu 35. lecia festiwalu, przedstawiająca plakaty do filmów, które na przestrzeni tych 35 lat zdobyły Grand Prix na tarnowskim festiwalu. Wystawę prezentowana będzie od 21 maja do 12 czerwca w Tarnowskim Centrum Kultury (Rynek 5);

- Homework Mówi - to już tradycja, że autor plakatu artystycznego Tarnowskiej Nagrody Filmowej prezentuje swoje prace na wystawie podczas festiwalu, niemal identycznie jest w tym roku. Różnica jednak jest taka, że wystawa „Homework mówi” prezentuje prace dwóch autorów: Joanny Górskiej i Jerzego Skakuna, którzy od lat pracują razem. W Biurze Wystaw Artystycznych w Tarnowie (ul. Słowackiego 1), zaprezentowany zostanie fragment graficznego dorobku duetu, związanego z filmem. Na tej wyselekcjonowanej ekspozycji nie zabraknie „klasyków” odnoszących się do historii kina. Ekspozycja czynna będzie od 28 maja do 13 czerwca.

Dotychczas projekcjom konkursowym towarzyszyły spotkania z twórcami, które w dużej mierze odbywały się w klubie festiwalowym w kinie Marzenie. W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, sytuacja pandemiczna, a co za tym idzie - rygory sanitarne - wymusiła na organizatorze, zmianę formuły spotkań, które będą miały odmienny niż dotychczas charakter. Bezpośrednio po filmach konkursowych odbędą się łączenia on-line z twórcami, tak by widzowie mieli okazję te osoby zobaczyć na dużym kinowym ekranie i posłuchać rozmów, które moderować będą w Marzeniu Jerzy Armata i Ryszard Jaźwiński.

Wszystkie imprezy w ramach TNF przeprowadzone zostaną z zachowaniem rygorów sanitarnych (dezynfekcja rąk, dystans społeczny, używanie maseczek w pomieszczeniach zamkniętych). W Marzeniu i Amfiteatrze Letnim udostępnionych zostanie nie więcej niż 50% miejsc dla publiczności, a w przypadku ekspozycji wystaw w Tarnowskim Centrum Kultury i BWA obowiązywać będzie limit zwiedzających (1 osoba/15 m2).

 

Szczegóły dotyczące festiwalu znajdują się na stronach:

www.tarnowskanagrodafilmowa.pl

www.facebook.com/TarnowskaNagrodaFilmowa/

 

Czytany 378 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 06 maj 2021 14:30

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama


Reklama

Reklama