cinema.pl Festiwale

wtorek, 27 kwiecień 2021 13:57

Koprodukcja TVP „1970” z Nagrodą Specjalną Jury Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych Visions du Réel

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Koprodukowany przez Telewizję Polską film dokumentalny „1970” w reżyserii Tomasza Wolskiego został laureatem Nagrody Specjalnej Jury Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych Visions du Réel, który odbywa się w Nyon w Szwajcarii. 

 

„Tomasz Wolski stworzył film niezwykle dopracowany i spektakularny”, napisano w uzasadnieniu nagrody. Dokument, wyprodukowany przez Kijora w koprodukcji z TVP i IPN, w niestandardowy sposób opowiada o dramatycznych wydarzeniach grudnia 1970 na polskim Wybrzeżu, gdy protesty robotników zostały krwawo stłumione przez komunistyczne władze. Wypadki grudniowe, prowadzące w efekcie do masakry, tym razem zostały pokazane z punktu widzenia ówczesnej władzy. Osią filmu są rozmowy telefoniczne polityków i wojskowych, które odbywały się w gabinecie MSW, gdzie podjęto decyzję o użyciu broni. Rozmowy, jakie prowadzili politycy i wojskowi, zostały wykorzystane w filmie dokumentalnym po raz pierwszy. Aby lepiej zobrazować intrygujące nagrania telefoniczne i oddać atmosferę gabinetów Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, reżyser zdecydował się na zbudowanie realistycznych makiet i animację lalkową: 

„Chciałem, żeby widz pobył z osobami, które miały wpływ na wydarzenia, żeby im się przyjrzał, poczuł ich strach i przerażenie sytuacją. Animacja lalkowa spełniła tę rolę. Postacie zostały wykonane z odzwierciedleniem realistycznych szczegółów poszczególnych bohaterów filmu w skali 1:6. Widz ma poczucie obserwacji zdjęcia, które zostało wprowadzone w ruch.” – wyjaśnił Tomasz Wolski.

 

Film „1970” na Festiwalu Visions du Réel wystartował w ramach Konkursu Głównego w sekcji filmów długometrażowych, w której konkurował z 12 innymi filmami z całego świata.  Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych Visions du Réel odbywa się od 1969 roku w szwajcarskim Nyon. Nagroda Główna tegorocznej edycji została przyznana amerykańsko-etiopsko-katarskiej koprodukcji „Faya Dayi” w reżyserii Jessiki Beshir.

 

„1970”

Reżyseria: Tomasz Wolski

Scenariusz: Tomasz Wolski

Zdjęcia: Tomasz Wolski

Kierownictwo produkcji: Anna Gawlita

Produkcja: Kijora

Koprodukcja: TVP, IPN

 

Czytany 371 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 27 kwiecień 2021 14:01

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama