cinema.pl Festiwale

czwartek, 22 kwiecień 2021 14:41

Wyszehradzkie komety – jest plakat Kina na Granicy

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

23. Przegląd Filmowy Kino na Granicy pokazał plakat nawiązujący do ważnego punktu jego  tegorocznego programu – jubileuszu Grupy Wyszehradzkiej. 

 

- W tym roku upływa 30 lat od powstania Grupy Wyszehradzkiej, czyli zrzeszenia czterech państw Europy Środkowej – Polski, Czech, Słowacji i Węgier, którego celem jest pogłębianie współpracy między tymi krajami, i ponad dwadzieścia od utworzenia Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego. To doskonały moment na podkreślenie tego faktu w programie Kina na Granicy poprzez projekt prezentujący kinematografię i literaturę naszego regionu. Cykl ten nazwaliśmy Wyszehradzkie Komety – mówi Jolanta Dygoś, dyrektorka Kina na Granicy. - Kraje Grupy Wyszehradzkiej łączy nie tylko sąsiedztwo i podobne uwarunkowania geopolityczne, ale przede wszystkim wspólna historia, tradycja, kultura oraz wartości. Niestety, coraz rzadziej mamy możliwość zamanifestować ową wspólnotę i promować naszą kulturę w kontekście całościowym. 

- Miniony rok był trudny - nie pozwolił nam poczuć cudownej atmosfery festiwalu, nie dał szansy na radosne spotkania i długie rozmowy z dawno niewidzianymi przyjaciółmi nad brzegiem Olzy. Niemniej uświadomił nam, jak ważne są bezpośredni kontakt z drugim człowiekiem i sama nadzieja na spotkanie się w Cieszynie i Czeskim Cieszynie podczas kolejnej edycji – dodaje Iwona Cichy, autorka plakatu i oprawy graficznej tegorocznego Przeglądu. – Kino na Granicy odbędzie się na przełomie lipca i sierpnia, a przecież właśnie wtedy możemy spoglądać ku rozgwieżdżonemu niebu i wypatrywać spadających gwiazd. Jasne smugi na niebie sprawiają, że szybko przypominamy sobie życzenia, na których spełnieniu najbardziej nam zależy. Bardzo ważnym cyklem tej edycji będą Wyszehradzkie Komety. Do niego też nawiązuje tegoroczny plakat. Widzimy na nim 30 gwiazd. Jakie są nasze życzenia? Jest ich kilka, w tym jedno podstawowe, które, mamy nadzieję, się spełni. Do zobaczenia w sierpniu na Moście Przyjaźni!

23. Przegląd Filmowy Kino na Granicy odbędzie się w dniach 30 lipca – 4 sierpnia 2021 roku w Cieszynie i Czeskim Cieszynie. 

Szczegółowe informacje na stronie https://kinonagranicy.pl/ oraz w wydarzeniu na Facebooku: https://www.facebook.com/events/206526660916786 

 

Czytany 299 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 22 kwiecień 2021 14:54

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama