cinema.pl Festiwale

czwartek, 15 kwiecień 2021 11:44

Krótko i na temat - Międzynarodowy konkurs krótkometrażowy 61. KFF

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

W najstarszym konkursie krakowskiego festiwalu rywalizują projekty najbardziej  zróżnicowane stylistycznie. W tym roku o Złotego Smoka, rekomendację do Europejskiej Nagrody Filmowej oraz uproszczoną ścieżkę do Oscara zabiegać będzie 12 filmów dokumentalnych, 11 fabularnych i 13 animacji, łącznie 36 tytułów, a wśród nich 5 produkcji polskich. Na widzów czekają fascynujące opowieści z całego świata, zamknięte w formacie nie przekraczającym 30 minut. 

 

Filmy animowane

Najsilniejszą reprezentację rodzimej produkcji stanowią twórcy animacji. Swój najnowszy film zaprezentuje Zbigniew Czapla, laureat Krakowskiego Festiwalu Filmowego z 2017 roku. Charakterystyczne, rozpoznawalne już w pierwszych kadrach obrazy z filmu „On Time” zabiorą nas w podróż do Japonii. „Za późno” Kingi Syrek jest filmowym hołdem aktorce Edie Sedgwick w pięćdziesiątą rocznicę jej śmierci i pierwszym animowanym filmem poświęconym muzie Andy’ego Warhola i  Boba Dylana. Z kolei „Miłość w czasach gospodarki opartej na węglu” Tomasza Siwińskiego już w fazie projektu została nagrodzona za pitching na Animated in Poland podczas 59. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Akcja filmu rozgrywa się 1962 roku, na Śląsku, podczas zimy stulecia, gdzie w szarej rzeczywistości rozkwita miłość górnika do operatorki dźwigu.

W konkursie zobaczymy także najlepsze animacje z Korei Południowej, Kosowa, Indii, Litwy, Wielkiej Brytanii, Włoch i Niemiec. Wiola Sowa, kuratorka sekcji animowanej, podkreśla: “Film animowany jest uprzywilejowanym gatunkiem. Pandemia nie miała tu tak silnego wpływu na proces produkcji jak w przypadku innych gatunków filmowych. Powód jest prosty: kameralność produkcji, która i tak w wielu przypadkach już przed pandemią odbywała się online. Natomiast w kontekście pandemii dodatkowego znaczenia nabrały niektóre poruszane przez autorów tematy. Wzmocnił się ich emocjonalny odbiór ze względu na poczucie straty części naszych aktywności i tęsknotę, którą wywołuje ich przypomnienie”.

 

Filmy fabularne

Wśród krótkometrażowych filmów fabularnych w konkursie międzynarodowym znalazł się film Adriana Apanela - „Stancja”, który został wybrany z ponad 1000 zgłoszonych na Festiwal fabuł z całego świata! To opowieść o młodym mężczyźnie, który trafia do tajemniczej stancji z zamiarem wynajęcia pokoju. Z każdym zwiedzanym pomieszczeniem i kolejnym poznanym lokatorem miejsce wydaje się coraz dziwniejsze.

 

“Rok pandemiczny odcisnął swoje wyraźne piętno na krótkich fabułach. W sposobie inscenizacji i w podejmowanych tematach często widać ograniczenia, z którymi twórcy musieli się mierzyć. Kameralność zaczęła przeważać nad rozmachem. W zgłoszonych opowieściach swoje odzwierciedlenie znalazł niepokój, który towarzyszył całemu światu przez ostatnie miesiące. Jest w nich rodzaj zagubienia i niepewności, samotności. Nie zmieniło się jedno: tematyczne i realizacyjne poszukiwania nadal rozchodzą się w bardzo różnych kierunkach“. - podsumowuje Dagmara Romanowska, kuratorka sekcji fabularnej. - “Pandemia nie zdominowała ani zgłoszeń, ani naszych finalnych wyborów, choć – oczywiście – pojawiła się w nich, jak chociażby w filmie „Azbest”. W tym roku wśród tytułów konkursowych widzowie odnajdą, więcej niż w latach minionych, produkcji gatunkowych: jest tu i mroczna groteska (wspomniana powyżej „Stancja”), przewrotne filmy gangsterskie („Brutal”, „Zza szyby”), a nawet subtelny melodramat („Jesteś tutaj”)”. 

Filmy dokumentalne

„Solar Voyage” Adama Żądły jest jedynym polskim krótkometrażowym dokumentem w międzynarodowym konkursie. Bohater filmu to Mirek Lech, kontrowersyjny geniusz i wizjoner, który postanawia opuścić rodzinny Pcim i wyruszyć w podróż, by znaleźć miłość i pracę w elektrowni słonecznej w Afryce.

“Szukaliśmy pełnokrwistych bohaterek i bohaterów, wielowymiarowych opowieści i nieoczywistości. A gdy jeszcze tej niebagatelnej treści towarzyszyła dojrzała forma, nie szczędziliśmy komplementów.” - wspomina pracę Maciej Gil, selekcjoner Krakowskiego Festiwalu Filmowego. A co jeszcze zobaczymy w konkursie? Obejrzymy jeden z najbardziej pandemicznych filmów w tegorocznym programie „Blokadę”, opowieść o boskich cudach na pastwiskach w Rumunii („Bóg tutaj był!”), historię niezwykłej więzi czwórki rodzeństwa w Iranie („Rodzeństwo”) i portret zdeterminowanej saperki rozbrajającej miny na Saharze („Kobieta i śmierć”).    

Krakowski Festiwal Filmowy jest na ekskluzywnej liście wydarzeń kwalifikujących do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej aż w trzech kategoriach krótkometrażowych (fabuła, animacja, dokument), a także w kategorii pełnometrażowego filmu dokumentalnego. Laureaci Złotego i Srebrnych Smoków mają skróconą ścieżkę do oscarowej selekcji. KFF  rekomenduje również filmy do Europejskiej Nagrody Filmowej w tych samych kategoriach.

Filmy zakwalifikowane do międzynarodowego konkursu krótkometrażowego

 

KRÓTKOMETRAŻOWE FILMY ANIMOWANE

„Clara z wąsem” / “Clara with a Mustache”, reż. Ilir Blakcori , 10 min. Kosowo 2021 

„Kat w domu” / “The Hangman at Home”, reż. Michelle Kranot, Uri Kranot, 14 min. Dania, Francja, Kanada 2021 

„Kwestia smaku” / “Affairs of the Art” , reż. Joanna Quinn, 16 min., Wielka Brytania, Kanada 2021

„Matka” / “Mother”, reż. Subarna Das, 5 min., Indie 2020

„Miłego psa!” / “Have a Nice Dog!”, reż. Jalal Maghout, 13 min.,  Niemcy, Syria 2020

„Miłość w czasach gospodarki opartej na węglu” / “Love in Times of Coal-Based Economy”, reż. Tomasz Siwiński, 12 min., Polska, Chorwacja 2021 

„On Time”, reż. Zbigniew Czapla, 5 min.,  Polska 2021 

„Ostatni matador” / “The Last Matador”, reż. Katariina Lillqvist, 7 min., Finlandia 2020 

„Powrót” / “Comeback”, reż. Vladimir Leschiov, 8 min., ŁotwaLitwa 2021

„Szałwia o dziewiątej” / “Salvia at Nine”, reż. Nari Jang, 7 min., Korea Południowa 2020 „Za późno” / “Too Late”, reż. Kinga Syrek, 16 min. Polska 2021 

„Zły nastrój” / “Bad Mood”, reż. Loris Giuseppe Nese, 12 min., Włochy 2020 

„Z ukrycia” / “Hide”, reż. Daniel Gray, 11 min., Węgry, Francja, Kanada 2020 

 

KRÓTKOMETRAŻOWE FILMY FABULARNE

„Azbest” / “Asbestos”, reż. Javier Marco, 18 min. Hiszpania 2020

„Białe święta” / “Like the Ones I Used to Know”, reż. Annie St-Pierre , 18 min., Kanada 2021 

„Branka” , reż. Ákos K Kovács, 24 min., Węgry, Serbia 2021 

„Brutal” / “Rough”, reż. Declan Lawn, Adam Patterson, 13 min., Irlandia 2020

„Chodź tu” / “Come Here”, reż. Marieke Elzerman, 26 min., Belgia 2020 

„Georgia”,  reż. Jayil Pak, 30 min., Korea Południowa, USA 2020 

„Jesteś tutaj” / “You Are Here”, reż. Orkhan Abulov, 24 min., Rosja 2020 

„Powrót do domu” / “Homecoming”, reż. Raffi Movsisyan, 19 min., Armenia 2020 

„Stancja” / “The Last Room On the Left”, reż. Adrian Apanel, 30 min., Polska 2021

„W ciemności” / “In the Dark”, reż. Mehdi Zarei,  12 min., Iran 2020 

„Zza szyby” / “The Danger in Front”, reż. Alexis Chartrand , 17 min., Kanada 2020 

 

KRÓTKOMETRAŻOWE FILMY DOKUMENTALNE 

„Blokada” / “Locked Out”, reż. Julien Goudichaud, 24 min., Francja 2020 

„Bóg tutaj był!” / “God Was Here!”, reż. Raluca Lupascu, 27 min., Holandia 2020

„Joe Buffalo”, reż. Amar Chebib, 16 min., Kanada 2020

„Kiedy byliśmy łobuzami” / “When We Were Bullies”, reż. Jay Rosenblatt, 30 min. USA, Niemcy 2021 

„Kobieta i śmierć” / “Mutha & The Death of Ham-ma Fuku”, reż. Daniel Suberviola, 26 min. Hiszpania 2020

„Lody Mao” / “Mao's Ice Cream”, reż. Brindusa Nastasa, Jialu Zhang, Annabella Stieren, 29 min.,  Chiny, Niemcy, Holandia 2020

„Mój wujek Tudor” / “My Uncle Tudor”, reż. Olga Lucovnicova,  20 min., Belgia, Mołdawia 2021 

„Rodzeństwo” / “Khoniyar's Children”, reż.  Arman Gholipour Dashtaki, 30 min. Iran 2020

„Solar Voyage”, reż. Adam Żądło, 18 min. Polska 2021

„Włosy mamy” / “Mom’s Hair”, reż. Alexey Evstigneev, 8 min., Rosja 2021

„Zeznania Any” / “Testimony of Ana”, reż. Sachin Dheeraj Mudigonda, 24 min., Indie, USA 2020 

„Żółwik” / “Snowy”, reż. Kaitlyn Schwalje, 12 min., USA 2020

 

Szczegółowy program będzie opublikowany w połowie maja.

 

61. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie w dniach od 30 maja do 6 czerwca 2021 w krakowskich kinach oraz online. 

Czytany 464 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 15 kwiecień 2021 11:48

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama