cinema.pl Festiwale

poniedziałek, 05 kwiecień 2021 15:58

Polskie filmy w międzynarodowym konkursie dokumentalnym 61. KFF

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Każdego roku do konkursów międzynarodowych Krakowskiego Festiwalu Filmowego trafia kilka wybitnych polskich produkcji, które w prestiżowym gronie najnowszych i najważniejszych filmów z całego świata mają szansę mierzyć się o najwyższe festiwalowe trofea oraz uznanie rodzimej publiczności i branży filmowej z kraju i zagranicy. W tym roku w międzynarodowym konkursie dokumentalnym zobaczymy filmy “Antybohater” Michała Kaweckiego oraz “Spacer z Aniołami” Tomasza Wysokińskiego. 

 

Odnaleźć siebie

Tytułowy “Antybohater” to Miszka - chłopak o wielu twarzach. Drobny przestępca i obiecujący narciarz alpejski, mimo poważnej niepełnosprawności fizycznej i trudnych warunków życia, czerpie z niego pełnymi garściami. Zaskakuje wyjątkowym poczuciem humoru i dystansem. Reżyser filmu, Michał Kawecki spotyka go w kluczowym momencie, kiedy wkracza w dorosłość i dostaje ostatnią szansę, by wziąć udział w paraolimpiadzie. Przede wszystkim jednak Miszka musi sam zdecydować o tym, co jest dla niego najważniejsze i jak wyobraża sobie swoją przyszłość. 

Jerry to bohater dokumentu “Spacer z Aniołami” Tomasza Wysokińskiego. Podejmuje on niezwykłą misję odnajdywania zaginionych dzieci w RPA, które każdego roku znikają w niewyjaśnionych okolicznościach, uciekają z domów, są z nich wyrzucane lub uprowadzane, a potem zmuszane do prostytucji lub zabijane dla organów. W filmie towarzyszymy mu w poszukiwaniach dziewczynki porwanej w Soweto. Duchy przodków mówią, że dziecko żyje, ale ostrzegają, że odnalezienie go może spowodować śmierć jego matki. Poszukiwania podjęte przez Jerry'ego przywołują bolesne wspomnienia. Będąc jeszcze dzieckiem, żył na ulicy, skąd zrekrutowano go w szeregi Afrykańskiego Kongresu Narodowego, w którym heroicznie walczył z reżimem apartheidu. Zabliźnione rany krwawią na nowo, a konfrontacja z przeszłością ujawnia prawdziwą duszę Jerry’ego.

 

Filmowe doznania w kinach i na kanapie 

Światowe premiery obu filmów, dzięki hybrydowej formule Festiwalu, będą dostępne zarówno w krakowskich kinach, jak i online dla widzów w całej Polsce. 

W programie znajdą się także spotkania z bohaterami i twórcami filmów. 

 

“To będzie bardzo mocny konkurs!” - zapowiada Krzysztof Gierat, dyrektor Krakowskiego Festiwalu Filmowego - “Do grona 15 światowych produkcji dokumentalnych z ostatnich miesięcy zaprosiliśmy dwa polskie tytuły, które urzekły nas historiami opowiedzianymi w sposób niezwykle oryginalny, z harmonijnym wykorzystaniem najbardziej odpowiednich środków wyrazu. Już się cieszę na spotkanie z charyzmatycznymi bohaterami obu filmów.” 

 

 

W Krakowie najlepszy start!

Warto zauważyć, że oba filmy rozwijane były na Doc Lab Poland - największym w Polsce i najbardziej wieloaspektowym programie dla dokumentalistów i nagrodzone na kończących je pitchingach, odbywających się w ramach KFF Industry i polegających na prezentacji najnowszych polskich dokumentalnych projektów na różnym etapie produkcji. “Spacer z Aniołami” otrzymał Nagrodę Krakowskiego Klastra Filmowego w 2018 roku w konkursie Docs to Start, a “Antybohater” w konkursie Docs to go! Nagrodę ColorOffOn w roku 2019. Doc Lab Poland jest organizowany przez Fundację im. Władysława Ślesickiego we współpracy z Krakowską Fundacją Filmową. 

 

Filmy w międzynarodowym konkursie dokumentalnym powalczą o trzy główne nagrody: Złoty Róg dla reżysera najlepszego filmu (30 000 zł) oraz dwa Srebrne Rogi dla reżysera filmu o wysokich walorach artystycznych i dla reżysera filmu o tematyce społecznej (po 15 000 zł), a także zyskają szansę na Oscara oraz nagrodę EFA. Krakowski Festiwal Filmowy jest na ekskluzywnej liście wydarzeń kwalifikujących do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej w kategoriach krótkometrażowych (fabuła, animacja, dokument) oraz pełnometrażowego filmu dokumentalnego, a także rekomenduje do Europejskiej Nagrody Filmowej w tych samych kategoriach.

 

 

Pełen program Festiwalu poznamy w połowie kwietnia. 

 

61. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w dniach od 30 maja do 6 czerwca 2021 roku równolegle w kinach i w Internecie. 

Czytany 449 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 05 kwiecień 2021 16:01

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama