cinema.pl Festiwale

czwartek, 25 luty 2021 19:14

Ponad 61000 minut oglądania przed selekcjonerami 61. KFF!

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Jak co roku, w połowie lutego minął ostateczny termin nadsyłania filmów na Krakowski Festiwal Filmowy. Mimo pandemii, twórcom udało się ukończyć swoje dzieła w terminie i nadesłać do Krakowa prawie 2500 filmów dokumentalne, krótkometrażowe i animowane z całego świata. Dyrektor, Krzysztof Gierat z zespołem selekcjonerów wybierze najlepsze z nich, które podczas tegorocznego Festiwalu będzie można zobaczyć w krakowskich kinach i w Internecie od 30 maja do 6 czerwca. 

 

“Obawialiśmy się, że trwająca pandemia koronawirusa pokrzyżuje plany filmowcom. Ku naszej radości napłynęło do nas tylko kilka procent mniej filmów niż w ubiegłym roku. A polskich filmów otrzymaliśmy nawet więcej niż poprzednio!” - nie kryje zaskoczenia Patrycja Czarny, koordynatorka selekcji KFF. - “Nie zapominajmy także, że poza zgłoszonymi filmami część trafia do programu Krakowskiego Festiwalu Filmowego wprost z prestiżowych festiwali na świecie. Nasi selekcjonerzy biorą w nich udział, mimo tego, że w ostatnim czasie wszystkie odbywają się jedynie online.”   

Zgodnie z trendem, który utrzymuje się od lat, najwięcej nadesłanych z całego świata filmów to krótkometrażowe fabuły - prawie 1200. Ocenia je zespół Dagmary Romanowskiej - dziennikarki filmowej, współpracowniczki Stowarzyszenia Filmowców Polskich – „Magazynu Filmowego” i SFP.org.pl., związanej także z redakcją Onet.pl. Towarzyszą jej Grzegorz Jaroszuk - reżyser filmów fabularnych, Łukasz M. Maciejewski - scenarzysta filmowy, oraz filmoznawcy Joanna Chludzińska, Tomasz Natora i Krzysztof Siwoń. 

Nie mniej pracy czeka selekcjonerów filmów dokumentalnych, przed którymi do obejrzenia prawie 1000 propozycji. Kuratorką sekcji dokumentalnej jest Anita Piotrowska - krytyczka filmowa „Tygodnika Powszechnego”, członkini Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI, laureatka nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii krytyka filmowa, jurorka licznych festiwali w kraju i za granicą. Razem z nią dokumenty oglądają i oceniają: reżyserzy Michał Bielawski, Grzegorz Zariczny i Jakub Stożek, Jadwiga Hučková - filmoznawczyni, wykładowczyni UJ, Krzysztof Kwiatkowski - krytyk filmowy, Marta Hauschild - filmoznawczyni, wykładowczyni w Warszawskiej Szkole Filmowej oraz Maciej Gil - filmoznawca i animator kultury.

Do Krakowa napłynęło ponad 200 animacji. W tym roku kuratorką sekcji animowanej jest Wiola Sowa - reżyserka filmów animowanych, graficzka, absolwentka ASP w Krakowie, laureatka wielu prestiżowych nagród filmowych. Wspiera ją Olga Bobrowska - filmoznawczyni, kuratorka programów animacji, dyrektorka międzynarodowego festiwalu StopTrik.

Spośród wszystkich zgłoszonych filmów prawie 300 to filmy polskie lub koprodukcje. Większość obejrzy i oceni także Jerzy Armata, wybitny krytyk i teoretyk filmu, selekcjoner i juror wielu festiwali filmowych, autor licznych publikacji o tematyce filmowej, laureat wielu branżowych nagród i odznaczeń.

Pozostałe tytuły, jak co roku napłynęły do Krakowa z całego świata. Najwięcej z Francji, Niemiec, Włoch, Hiszpanii. W czołówce zestawienia znalazł się też m.in. Iran i Rosja. Jak zwykle nie zabrakło zgłoszeń z odległych zakątków globu m.in. z Boliwii, Grenlandii, Haiti, Senegalu, Laos, Togo, Kataru, Kirgistanu, Rwandy czy Mjanmaru. 

“Do filmów dokumentalnych, a takie teraz głównie oglądam, pandemia jeszcze nie dotarła, a jeśli już, to śladowo. I dobrze, mamy ją na co dzień.” - mówi Krzysztof Gierat, Dyrektor Krakowskiego Festiwalu Filmowego - “Dominują tematy ponadczasowe: powroty do intrygujących wydarzeń z historii, niezwykle złożona sytuacja w krajach arabskich, zmieniająca się pozycja kobiet i naturalnie relacje wewnątrzrodzinne. Stawiamy jak zawsze na charyzmatycznych bohaterów i świetnie opowiedzianą historię o niezaprzeczalnych walorach artystycznych.”

Zespół selekcjonerów do połowy kwietnia wybierze tytuły, które zostaną zaprezentowane w trzech równorzędnych konkursach - dwóch międzynarodowych: dokumentalnym i krótkometrażowym, oraz w konkursie polskim. Fascynujące opowieści z całego świata trafią też do filmowych sekcji specjalnych. Jedną z nich będzie “Fokus na Norwegię” czyli przegląd najnowszej kinematografii Norwegii, współorganizowany przez Norweski Instytut Filmowy i Ambasadę Królestwa Norwegii w Warszawie. Jak co roku, najlepsze filmy naukowe trafią do cyklu Docs+Science przygotowanego przez Karola Jałochowskiego - dziennikarz tygodnika “Polityka”, fizyka i reżysera filmów dokumentalnych. 

Krakowski Festiwal Filmowy posiada akredytację FIAPF oraz znajduje się na ekskluzywnej liście wydarzeń kwalifikujących do Oscara® w kategoriach krótkometrażowych (fabuła, animacja, dokument) oraz pełnometrażowego filmu dokumentalnego, a także rekomenduje do Europejskiej Nagrody Filmowej w tych samych kategoriach.

 

61. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w dniach 30 maja - 6 czerwca 2021 w krakowskich kinach i w Internecie! 

Czytany 609 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 25 luty 2021 19:21

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama