cinema.pl Festiwale

czwartek, 17 grudzień 2020 11:54

Życie jest krótkie... filmy też!

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

21 grudnia na całym świecie obchodzone jest nieoficjalne święto krótkiego metrażu. Z tej okazji Krakowski Festiwal Filmowy zaprasza na platformę KFF VOD, gdzie przez tydzień dostępne będą 4 zestawy najlepszych krótkich filmów jubileuszowej, 60. edycji festiwalu.

 

Po spektakularnym sukcesie 60. Krakowskiego Festiwalu Filmowego, który w całości, jako pierwszy w Polsce odbył się w Internecie, Krakowska Fundacja Filmowa kontynuuje wirtualny projekt - KFF VOD. Każdego miesiąca, najciekawsze filmy dokumentalne, animowane i krótkometrażowe fabuły, w wyjątkowych zestawach tematycznych udostępnione są widzom online. 

Wśród grudniowych propozycji znajdzie się m.in historia seryjnego mordercy uwodzącego kobiety, opowieść o chłopcu urodzonym w skafandrze kosmonauty, tajemnica mrocznego podziemnego ogrodu. Obrazy różnorodne w formie i środkach wyrazu. Ukazują uniwersalne prawdy o człowieku, o miłości, samotności, śmierci. W najkrótsze dni w roku oglądajmy krótkie filmy!

W zestawie “60. Krakowski Festiwal Filmowy - zwycięzcy” zobaczymy 5 filmów, które zdobyły w tym roku najwyższe laury. Jednym z nich jest “Zwykły facet” (reż. Shoko Hara), nagrodzony Złotym Smokiem w międzynarodowym konkursie krótkometrażowym. To nie jest kolejna opowieść o psychopatycznym mordercy i gwałcicielu. Choć bez wątpienia Richard Ramirez nim był. To historia oczarowanych nim kobiet, z którymi łączyła go zażyła korespondencyjna znajomość. Reżyserka za pośrednictwem animowanej formy oddaje im głos, sama będąc jedną z nich.

“Dalej jest dzień” Damiana Kocura to krótkometrażowa fabuła nagrodzona Srebrnym Lajkonikiem w konkursie polskim 60. KFF, wyróżniona także podczas tegorocznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Czarno-białe zdjęcia, naturszczycy w głównych rolach i mały realizm polskiej prowincji w dobie kryzysu uchodźczego. Paweł jest samotnym mężczyzną, który pracuje na małym promie rzecznym. Nikt go właściwie nie odwiedza, dzień po dniu mija mu na tych samych czynnościach, aż na jego drodze staje Mohammad, nielegalny imigrant. Paweł postanawia mu pomóc. W końcu jest ktoś, z kim może porozmawiać. Film będzie dostępny w zestawie “Krótka fabuła”. 

“Krótki dokument” to zestaw 4 filmów, pośród których znajdują się zarówno laureaci Festiwalu, jak też filmy, który wywarły szczególne wrażenia na publiczności. Jednym z nich jest słynny “Wielki strach” (reż. Pawlina Carlucci Sforza). To przerażająca opowieść o czasach bezprawia i strachu, który do dziś pomaga chronić tożsamość morderców. Tuż po wojnie w okolicach Przeworska z rąk sąsiadów masowo ginęli ludzie wracający z robót w Niemczech. Autorom filmu udało się dotrzeć do wstrząsających relacji osób, które jako dzieci były świadkami zbrodni.

Wśród “Polskich animacji!” na szczególną uwagę zasługuje film “Jestem tutaj” Julii Orlik, który od światowej premiery na KFF z sukcesem zdobywa polskie i międzynarodowe festiwale zdobywając liczne nagrody. To animowana niezwykle przeszywająca opowieść o samotności przedstawiona z perspektywy umierającej kobiety.

Najbliższa edycja KFF VOD potrwa od 21 do 27 grudnia. Zestawy 25 filmów krótkometrażowych będą udostępnione online na terenie całej Polski. Jednorazowy dostęp w cenie 9 zł umożliwia oglądanie zestawu filmów przez 24h.

 

Szczegóły: https://www.krakowfilmfestival.pl/kino-online/kff-vod/ 

Czytany 434 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 17 grudzień 2020 11:56

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama