cinema.pl Festiwale

środa, 16 grudzień 2020 12:37

Debiut Jakuba Piątka na Sundance Film Festival

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

„Prime Time”, najnowszy film Watchout Studio z Bartoszem Bielenią i Magdaleną Popławską w rolach głównych, będzie miał premierę na najważniejszym festiwalu kina niezależnego na świecie. Polska produkcja będzie rywalizowała z dziewięcioma tytułami w konkursie filmów fabularnych World Cinema Dramatic.

 

Tomek KaczorPOLSKIE AKCENTY NA SUNDANCE

Powołane ponad 40 lat temu przez Roberta Redforda święto kina niezależnego stało się jednym z najważniejszych wydarzeń filmowych na świecie. Tu kariery zaczynali Quentin Tarantino, Steven Soderbergh, Darren Aronofsky czy Jim Jarmusch, a filmy takie jak „Reservoir Dogs”, „Little Miss Sunshine” i „Whiplash” zwróciły uwagę szerokiego grona odbiorców. Sundance coraz częściej dostrzega też polskich twórców, podkreślając tym samym ich znaczenie na arenie międzynarodowej. To właśnie tam cztery lata temu nagrodę specjalną otrzymała Agnieszka Smoczyńska za „Córki dancingu”, a w 2019 roku uhonorowana została Krystyna Janda za rolę w „Słodkim końcu dnia” (reż. Jacek Borcuch). Na początku 2021 roku jury będzie mogło (d)ocenić debiut Jakuba Piątka z Bartoszem Bielenią, odtwórcą głównej roli w nominowanym do Oscara „Bożym ciele”.

POKOLENIE PRIME TIME

„Prime Time” to trzymający w napięciu dramat psychologiczny, uniwersalna historia o jednostce stłamszonej przez system, która rzuca w jego stronę ponadczasowe „oskarżam”. Film przenosi nas w czasie do ostatniego dnia 1999 roku, by opowiedzieć o pokoleniu uformowanym przez doświadczenia lat 90. To głos z przeszłości opowiadający o nierównościach społecznych, podziale na lepszych i gorszych, braku nadziei, populizmie, egoizmie.

Jakub Piątek:

Ten film jest wynikiem naszej wspólnej tęsknoty za rebelią, buntem. Poszukiwaniem takiego wymarzonego buntownika, za którym chciałoby się podążać. Bardzo się cieszę, że nasz główny bohater – Sebastian – został przefiltrowany przez wrażliwość Bartosza Bieleni.

Sebastian dostaje się z bronią w ręku do studia telewizyjnego i żąda czasu antenowego podczas największej oglądalności. Bierze zakładników, ale nie chce okupu. Chce powiedzieć coś niezwykle ważnego, dla swojego przekazu jest gotów zaryzykować wszystko.

Sundance Film Festival o „Prime Time”

„Prime Time” podważa koncepcję „medium jest przekazem”, obnażając medium z jego nieudolnością. Klaustrofobiczną i chaotyczną atmosferę „Prime Time” zawdzięczamy umiejscowieniu akcji w jednej lokacji, pracą kamery i gorączkowym montażem. Sebastian nie jest ani czarnym charakterem, ani bohaterem, lecz po prostu kolejną jednostką w klinczu pomiędzy fantazją o rebelii, a systemowym pokazem sił.

Jakub Piątek:

Gdy zaczynaliśmy pracę nad scenariuszem nikt nie przypuszczał w jakiej sytuacji znajdziemy się w 2020 roku. W „Prime Time” przez 90 minut jesteśmy zamknięci w czterech ścianach z głównym bohaterem i zakładnikami. Ich izolacja jest tym bardziej odczuwalna w obecnych warunkach.

WATCHOUT STUDIO STAWIA NA DEBIUTANTÓW

„Prime Time” jest debiutem pełnometrażowym Jakuba Piątka, który ma na swoim koncie nagradzane filmy dokumentalne i krótkometrażowe („Users”, „One man show”, „Matka”). W roli producenta debiutuje również Jakub Razowski, współpracujący z Piątkiem od ośmiu lat. Film powstał w Watchout Studio, domu produkcyjnym, który na koncie ma realizację takich hitów jak „Bogowie”, „Sztuka Kochania. Historia Michaliny Wisłockiej” oraz „Ukryta gra”. Koproducentami filmu są TVN i Krakowskie Biuro Festiwalowe, a dystrybutorem NEXT FILM. Film współfinansowany jest przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, którego wsparcie, szczególnie podczas realizacji zdjęć w czasach pandemii, przekłada się na znakomity początek kariery filmu.

Obsada: Bartosz Bielenia, Magdalena Popławska, Andrzej Kłak, Małgorzata Hajewska-Krzysztofik, Dobromir

Dymecki, Cezary Kosiński, Monika Frajczyk, Juliusz Chrząstowski

REŻYSER: Jakub Piątek

Rocznik 1985, absolwent Łódzkiej Szkoły Filmowej. Zanim zaczął studiować reżyserię, pracował jako lokalny dziennikarz i menedżer kultury. Jego debiutancki film dokumentalny „Matka” (2009) wyprodukowany przez Szkołę Wajdy, był pokazywany na ponad pięćdziesięciu międzynarodowych festiwalach. W 2014 roku ukończył dokument „One Man Show”, którego premiera odbyła się w Krakowie i Lipsku. W 2018 roku zrealizował krótkometrażowy film fabularny „Users” (premiera w Krakowie i Slamdance). „Prime Time” to jego pełnometrażowy debiut fabularny.

PRODUCENT: Jakub Razowski

Rocznik 1986, absolwent Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz studium podyplomowego Łódzkiej Szkoły Filmowej. Z branżą filmową związany od ponad 10 lat jako kierownik produkcji, a ostatnio producent. Jako stały członek zespołu Watchout Studio był zaangażowany w produkcję „Sztuki Kochania. Historię Michaliny Wisłockiej” oraz „Ukrytej gry”. „Prime Time” to jego debiut producencki, a zarazem trzecim wspólny projekt realizowany z Jakubem Piątkiem.

O zespole:

Reżyseria: Jakub Piątek

Producent: Jakub Razowski

Producent nadzorujący: Krzysztof Terej

Scenariusz: Jakub Piątek, Łukasz Czapski

Zdjęcia: Michał Łuka

Montaż: Jarosław Kamiński, Urszula Klimek-Piątek

Scenografia: Katarzyna Jędrzejczyk

Muzyka: Teoniki Rożynek

Dźwięk: Michał Fojcik, Bartłomiej Bogacki

Kostiumy: Hanka Podraza

Charakteryzacja: Janusz Kaleja

Produkcja: Watchout Studio

Koprodukcja: TVN, Krakowskie Biuro Festiwalowe

Współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej

Dystrybucja: NEXT FILM

PREMIERA: Jesień 2021

Foto: Tomek Kaczor

Czytany 440 razy Ostatnio zmieniany środa, 16 grudzień 2020 12:47

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama