cinema.pl Festiwale

piątek, 04 grudzień 2020 13:23

Kino na Granicy za nami

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

W niedzielę 29 listopada zakończył się 22. Przegląd Filmowy Kino na Granicy, w tym roku w nietypowej odsłonie online. Oprócz projekcji, organizatorzy przygotowali dla widzów szereg wydarzeń towarzyszących. Odzew, jak co roku, był duży. 

 

Widzowie tegorocznej edycji Kina na Granicy zobaczyli online 65 filmów. Po wielu z nich odbyły się spotkania z ich twórcami. Wśród gości znaleźli się m.in. Jiří Havelka, Maciej Pieprzyca, Štěpán Altrichter, Natalia Przymies, Barnabás Tóth, Lech Majewski, duet Martin Dušek i Ondřej Provazník, Bartosz Kruhlik i Jowita Budnik. Spotkania prowadzili dyrektorzy programowi Kina na Granicy: Łukasz Maciejewski i Martin Novosad, a także Patrycja Wanat, Magda Miśka Jackowska, Artur Zaborski i Ola Salwa. Główną koordynatorką organizacji Kina na Granicy online jest Marta Radwaniak. 

- Kino na Granicy, gdzie jestem tylko ja i mój komputer. Dziwne uczucie, ale bardzo się cieszę, że zdobyłam to doświadczenie, bo dużo mnie nauczyło. Nie tylko działań technicznych, choć muszę przyznać, że na ten akurat temat moja wiedza niezwykle się powiększyła. Nauczyłam się, jak ważna jest rozmowa z ludźmi, jak bardzo należy to doceniać. Bardzo się cieszę, że uczestnicy „przyjęli“ nas do siebie - do swoich domów. Dziękuję za każde ciepłe słowo przez skierowane do nas. Walczyliśmy do końca. Jestem dumna i wdzięczna całej ekipie za pracę, która włożyli nie tylko teraz, ale przez cały rok. Udało się! – przyznaje Marta Radwaniak, główna koordynatorka Przeglądu. - Zbieram siły i startujemy z działaniami na kolejną – 23. edycję Kina na Granicy. Mamy ogromną nadzieję, że będziemy mogli spotkać się już w Cieszynie nie tylko online!

Dla tych, którym brakowało w tym roku atmosfery Kina na Granicy w Cieszynie i Czeskim Cieszynie organizatorzy przygotowali niespodziankę. Po mieście oprowadził ich Władysław Żagan, kulturoznawca i pasjonat zajmujący się historią Cieszyna. Przygotował 6 krótkich filmów prezentujących Wzgórze Zamkowe, stary cmentarz żydowski, Nowe Miasto, stary plac targowy, dworzec i Hotel Pod Brunatnym Jeleniem oraz Cieszyńską Wenecję. Filmy dostępne są na kanale You Tube Kina na Granicy. 

- 22. Kino na Granicy online zakończone. Był to tydzień inny, niż sobie wymarzyliśmy. Co innego nas  zachwyca: ciemność kina, światło ekranu... A potem  długie rozmowy, spacery po zaułkach Cieszyna,  wspólne piwo...Dziwne uczucie. Ale nie dało się inaczej. Czy sa plusy? Na pewno. Spotkaliśmy się wirtualnie, zobaczyliśmy kilkadziesiąt ciekawych filmów. Pokazaliśmy też, że tak łatwo się nie poddajemy. Nie dało się offline, było online! – wspomina Jolanta Dygoś, dyrektorka Kina na Granicy. 

Cieszyńskiemu przeglądowi filmowemu od lat towarzyszy cykl Literatura na Granicy. W tych „granicznych” rozmowach wzięli w tym roku udział między innymi: Karol Sidon i o.Tomasz Dostatni, Josef Formánek i Andrzej S. Jagodziński, Petra Hůlová i Krzysztof Varga, a moderowali je: Teresa Drozda, Agata Wróbel, Piotr Paziński i Łukasz Grzesiczak. O Cieszynie literackim opowiadał Jerzy Kronhold. Literatura na Granicy to także prezentacja poezji i prozy. Przez cały tydzień widzowie poznawali książki odnoszące się do tematu relacji polsko-czesko-słowackich, między innymi "Zawrót głowy" Zbigniewa Macheja i Darka Foksa oraz „To nie jest raj – szkice o współczesnych Czechach” Michała Zabłockiego. W niedzielę odbyła się też na Debata wyszehradzka pod hasłem „Dlaczego Środkowo Europejczycy kochają literaturę czeską?” Wzięli w niej udział: Julia Różewicz (PL), István Vörös (HU), Martin M. Šimečka (SK) i Petr Minářik (CZ). Kolejne spotkania i odcinki cyklu można zobaczyć kanale You Tube Kina na Granicy. Autorem programu sekcji Literatura na Granicy jest Andrzej S. Jagodziński. 

 

 

22. Przegląd Filmowy Kino na Granicy odbywał online się w dniach 23-29 listopada. Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim Partnerom, Patronom i Instytucjom, bez których organizacja imprezy w tym wyjątkowo trudnym roku nie byłaby możliwa:

Współorganizatorzy: Miasto Cieszyn, Miasto Czeski Cieszyn, COK Dom Narodowy, Centrum Kultury Střelnice

 

Współfinansowanie: PISF, STÁTNÍ FOND KINEMATOGRAFIE, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstvo kultury České republiky, Ministerstvo zahraničních věcí České republiky, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Forum Polsko-Czeskie, Powiat Cieszyński

 

Sponsorzy: Energetyka Cieszyńska, Media4fun, Kania Finanse

Partnerzy: Stowarzyszenie Autorów ZAIKS, Ambasada Republiki Czeskiej w Warszawie, Polski Instytut w Pradze, Studio KROPKA, Strony dla firm

Partner Logistyczny: OlzaLogistic

Patroni medialni: TVP Kultura, Filmweb, Antyradio, KINO, Co Jest Grane 24, Przekrój, Ekrany, Filmosfera, Magazyn Filmowy, Sfp.org.pl, Presto Filmowe, OX, Radio Bielsko, Bielsko.biala.pl, ČSFD, Český rozhlas, Ostrava, 25fps.cz, polskodnes.cz, IFK Regionální televize, Cinema Geek, Głos - Gazeta Polaków w Republice Czeskiej, Zwrot, Třinecký Hutník, kudyznudy.cz, Atlas Česka

Czytany 332 razy Ostatnio zmieniany piątek, 04 grudzień 2020 13:40

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama