cinema.pl Festiwale

wtorek, 01 grudzień 2020 11:23

Wystartował ArteKino Festival – europejski festiwal filmowy online

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Od wtorku 1 grudnia w ramach 5. edycji ArteKino Festival można obejrzeć bezpłatnie, w polskiej wersji językowej, 9 uznanych filmów fabularnych i dokumentalnych, pokazywanych na międzynarodowych festiwalach filmowych m.in. na Berlinale, w Wenecji, Rotterdamie, Toronto czy Locarno. Cyfrowy przegląd kina europejskiego dostępny jest na stronie www.artekinofestival.com do 31 grudnia. Widzowie będą mogli zadecydować, który spośród obrazów młodych europejskich reżyserów i reżyserek zdobędzie nagrodę publiczności - ArteKino Audience Award.

 

Filmy pokazywane w ramach ArteKino Festival dostępne są w 45 krajach, bezpłatnie, online, w 10 wersjach językowych: francuskiej, niemieckiej, angielskiej, hiszpańskiej, holenderskiej polskiej, włoskiej, portugalskiej rumuńskiej i węgierskiej. 

Wydarzenie służy promocji europejskich filmów poprzez udostępnianie ich szerokiej publiczności, szczególnie tych obrazów, które mogłyby zostać pominięte w tradycyjnej dystrybucji kinowej, pomimo odniesienia sukcesów na międzynarodowych festiwalach. 

Festiwal ma również na celu nawiązywanie współpracy z instytutami filmowymi, niezależnymi kinami, mediami oraz wszystkimi innymi organizacjami, które angażują się w promowanie rodzimych filmów w Europie.

ArteKino Festiwal to inicjatywa ARTE oraz Festiwalu Scope. Projekt jest współfinansowany ze środków unijnych, w ramach programu Kreatywna Europa MEDIA.

FILMY W RAMACH 5. ARTEKINO FESTIVAL:

•Full Contact, reż. David Verbeek, Chorwacja / Holandia, MFF w Rotterdamie 2016 - Selekcja Limelight, MFF w Toronto 2015 - Oficjalna Selekcja

•Ivana The Terrible, reż. Ivana Mladenović, Serbia / Rumunia, Festiwal Filmowy w Locarno 2019 - Oficjalna Selekcja

•Lessons of Love, reż. Chiara Campara, Włochy, Biennale College Cinema 2019 w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji

•Love Me Tender, reż. Klaudia Reynicke, Szwajcaria, Festiwal Filmowy w Locarno 2019 - Oficjalna Selekcja, Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Toronto 2019 - Oficjalna Selekcja 

•Motherland, reż. Tomas Vengris, Litwa / Łotwa / Niemcy / Grecja, Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Pusanie 2019 - Sekcja Flash Forward

•Negative Numbers, reż. Uta Beria, Gruzja / Francja / Włochy, Festiwal Filmu Niezależnego w Rzymie 2019: Międzynarodowy Konkurs Filmu Fabularnego

•Sebastien Tellier: Many Lives, reż. François Valenza, Francja, Międzynarodowy Festiwal Filmu Muzycznego FAME 2020

•Son of Sofia, reż. Elina Psykou, Grecja / Francja / Bułgaria, Festiwal Filmowy w Sarajewie - nagroda Art Cinema Award, Festiwal Filmowy Tribeca – Oficjalna Selekcja

•THF: Central Airport, reż. Karim Aïnouz, Niemcy / Francja / Brazylia, Berlinale 2018 - nagroda filmowa Amnesty International Film Prize, Międzynarodowy Festiwal Filmu Dokumentalnego Cinéma du Réel 2018 - Konkurs Międzynarodowy

 

OPISY FILMÓW:

FULL CONTACT, reż. David Verbeek, Chorwacja / Holandia, 2015

Festiwale: MFF w Rotterdamie 2016 - Selekcja Limelight, MFF w Toronto 2015 - Oficjalna Selekcja

Nowoczesna bajka o mężczyźnie, który zdalnie sterowanym samolotem-dronem przypadkowo wysadził w powietrze szkołę. Prowadzenie wojny z użyciem nowych technologii zapewnia mężczyźnie bezpieczeństwo, a on sam pozostaje z dala od swoich ofiar. 

IVANA THE TERRIBLE, reż. Ivana Mladenović, Serbia / Rumunia, 2019

Festiwale: MFF w Locarno 2019 - Oficjalna Selekcja

Ivana zaprasza przyjaciół, rodzinę i byłych kochanków, aby na podstawie scenariusza zagrali samych siebie w historii o kobiecie na skraju załamania nerwowego. Nad brzegiem Dunaju dramat przemienia się w komedię.

LESSONS OF LOVE, reż. Chiara Campara, Włochy, 2019

Festiwale: Biennale College Cinema 2019 w ramach MFF w Wenecji

Yuri ma 30 lat i nigdy nie miał jeszcze dziewczyny. Razem ze swoim ojcem prowadzi ostatnią farmę w małej, górskiej wiosce. Z miłości do Agaty, dziewczyny, którą poznał w klubie ze striptizem, pozostawia świat, który co prawda zna od zawsze - jednak nie z własnego wyboru.

LOVE ME TENDER, reż. Klaudia Reynicke, Szwajcaria, 2019

Festiwale: MFF w Locarno 2019 - Oficjalna Selekcja, MFF w Toronto 2019 - Oficjalna Selekcja 

Cierpiąca na agorafobię Seconda nie opuszcza swojego domu. Gdy w końcu jej się to udaje, nowe wyzwania ujawniają nowe granice. Poznaj Secondę, prawdziwą super-bohaterkę! 

MOTHERLAND, reż. Tomas Vengris, Litwa / Łotwa / Niemcy / Grecja, 2019

Festiwale: MFF w Pusanie 2019 - Sekcja Flash Forward

Krótko po upadku ZSRR, 12-letni Kovas po raz pierwszy odwiedza ojczyznę swojej matki, Viktoriji, która uciekła z okupowanej przez Sowietów Litwy 20 lat wcześniej, a teraz wraca, aby odzyskać ukochaną posiadłość rodzinną. Zastają ją zniszczoną, zajętą przez zubożałą, rosyjską rodzinę. Muszą się zastanowić nad tym, ile są gotowi znieść, by ich marzenia pozostały nienaruszone.

NEGATIVE NUMBERS, reż. Uta Beria, Gruzja / Francja / Włochy, 2019

Festiwale: Festiwal Filmu Niezależnego w Rzymie 2019: Międzynarodowy Konkurs Filmu Fabularnego

Prawdziwa historia zakładu poprawczego w Tbilisi, w Gruzji, na początku XXI wieku. Dwóch byłych profesjonalnych rugbistów podejmuje się wyzwania pomocy młodym przestępcom poprzez naukę rugby. Film opowiada kilka z tych historii z cyklu „kiedy musisz się zdecydować, w której drużynie chcesz tak naprawdę grać”.

SEBASTIEN TELLIER: MANY LIVES, reż. François Valenza, Francja, 2020

Festiwale: Międzynarodowy Festiwal Filmu Muzycznego FAME 2020

Sébastien Tellier to jeden z największych śpiewaków-kompozytorów ostatnich 20 lat. Film rekonstruuje jego niezliczone metamorfozy: od pierwszych sukcesów i życia w wirze imprez aż po trudności twórcze. 

SON OF SOFIA, reż. Elina Psykou, Grecja / Francja / Bułgaria, 2017

Festiwale: MFF w Sarajewie - nagroda Art Cinema Award, MFF Tribeca - Oficjalna Selekcja

Ateny, lato 2004 roku, olimpiada. 11-letni Misha przyjeżdża z Rosji, żeby zamieszkać ze swoją matką, Sofią. Nie wie, że czeka na niego także ojciec. Podczas gdy Grecja cieszy się olimpiadą, Misha zostaje brutalnie wrzucony w świat dorosłych i przechodzi przez ciemną stronę swoich ulubionych bajek.

THF: Central Airport, reż. Karim Aïnouz, Niemcy / Francja / Brazylia, 2017

Festiwale: Berlinale 2018 - nagroda Amnesty International Film Prize, Międzynarodowy Festiwal Filmu Dokumentalnego Cinéma du Réel 2018 - Konkurs Międzynarodowy

Były port lotniczy Berlin-Tempelhof nadal jest miejscem-symbolem przyjazdów i odjazdów, odkąd stał się schroniskiem dla osób ubiegających się o azyl. Wśród nich znajdują się 18-letni syryjski student Ibrahim i iracki fizjoterapeuta Qutaiba. Obaj walczą z tęsknotą za domem i strachem przed tym, czy uzyskają prawo pobytu, czy też zostaną wydaleni. 

Czytany 306 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 01 grudzień 2020 11:25

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama