cinema.pl Festiwale

poniedziałek, 23 listopad 2020 16:28

KOPRODUKCJE TVP Z GŁÓWNYMI NAGRODAMI FESTIWALU ENERGACAMERIMAGE 2020

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

„Zieja” w reżyserii Roberta Glińskiego oraz „Wieloryb z Lorino” Macieja Cuske to zwycięskie koprodukcje Telewizji Polskiej zakończonego w sobotę 28. Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych EnergaCAMERIMAGE w Toruniu.

 

Najlepszym polskim filmem w ramach Konkursu Filmów Polskich tegorocznej edycji festiwalu EnergaCAMERIMAGE został „Zieja”. W ramach tego konkursu nagrodzeni zostali zarówno autor zdjęć, Witold Płóciennik, jak i Robert Gliński, reżyser filmu.

„Zieja” to opowieść o ks. Janie Ziei, polskim patriocie, kapelanie Szarych Szeregów i współtwórcy KOR. Przesłuchania księdza przez SB i próby zwerbowania go do współpracy z komunistycznym aparatem stają się w filmie punktem wyjścia dla opowieści o życiu bohatera i prześledzenia najbardziej dramatycznych wydarzeń historii Polski XX wieku.

Film wyprodukowała WFDiF w koprodukcji z Telewizją Polską.

Kolejną nagrodzoną na festiwalu koprodukcją Telewizji Polskiej jest „Wieloryb z Lorino” w reżyserii Macieja Cuske. Złota Żaba, czyli Nagroda Główna Konkursu Długometrażowych Filmów Dokumentalnych „OBRAZ ŚWIATA I ŚWIAT W OBRAZACH” EnergaCAMERIMAGE 2020 dla najlepszego autora zdjęć filmów dokumentalnych została przyznana autorowi malowniczych zdjęć do filmu, Piotrowi Bernasiowi.

„Wieloryb z Lorino” jest opowieścią o ludziach, którzy mieszkają w jednym z najbardziej surowych i niedostępnych miejsc na Ziemi, na półwyspie Czukockim. Film ukazuje mieszkańców tego miejsca – Czukczów, Eskimosów, a także Rosjan, przybyłych z głębi kontynentu w okresie stalinowskiego totalitaryzmu, których łączy starodawna tradycja polowania na wieloryby. W niezwykłej scenerii syberyjskich rubieży widzimy codzienność, kulturę i zwyczaje miejscowej ludności, która walczy o przetrwanie w nieprzyjaznych warunkach.

 

Film wyprodukowało Pokromski Studio w koprodukcji z Telewizją Polską.

Z powodu pandemii festiwal i rozdanie nagród odbyły się online.

Czytany 350 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 23 listopad 2020 16:31

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama