cinema.pl Festiwale

wtorek, 10 listopad 2020 10:33

18. Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej w Ninatece

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

19 filmów, w tym premiery online fabuł i dokumentów pokazywanych na największych festiwalach na świecie – Ninateka (ninateka.pl) zaprasza na seanse odbywające się w ramach 18. Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej – KAMERA DAWIDA. Przegląd potrwa od 16 do 22 listopada.

 

W programie znalazły się m.in. filmy wybitnego izraelskiego twórcy Aviego Neshera – Poprzednie życie (zainspirowany biografią Barucha Milcha, który przetrwał Holokaust na terenie Polski) oraz Sekrety, dokumenty Jascha Hannovera – Rytuały miłosne w Izraelu i Wojna Hollywoodu. Drugi z tytułów ukazuje dokonania wybitnych reżyserów – Williama Wylera, Franka Capry, Anatole’a Litvaka i Billy’ego Wildera, którzy podczas II Wojny Światowej wspomagali propagandę armii. Pokazany zostanie również dokument Baraka Heymanna W Twoich oczach, ujawniający mniej znane aspekty życia czworga youtuberów, gwiazd izraelskiego internetu.

Nie zabraknie także najnowszych produkcji z Izraela, Niemiec, Australii, Francji, Stanów Zjednoczonych i Polski, w tym produkcji Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego – Hen i wojna (w reżyserii pracowników FINA – Adama Wyżyńskiego i Barbary Głębickiej–Gizy). Oprócz filmów widzowie Ninateki będą mogli obejrzeć spektakl telewizyjny Dzień gniewu na podstawie tekstu Romana Brandstaettera.

Wszystkie filmy będą dostępne jak zawsze za darmo i bez reklam, z napisami polskimi.

Program festiwalu poprzedzi pokaz W ciemności Agnieszki Holland, nominowany do Oscara, nagrodzony Złotymi Lwami w aż 10 kategoriach, w tym za najlepszy film, reżyserię i pierwszoplanowe role dla Agnieszki Grochowskiej i Roberta Więckiewicza. Film był porównywany przez krytykę amerykańską do Listy Schindlera i Pianisty. 18 listopada odbędzie się webinarium z Agnieszką Holland, poświęcone temu właśnie filmowi.

Filmy i spektakl będą publikowane w blokach 48 godzinnych. Pełen program oraz szczegółowy harmonogram pokazów w Ninatece znajduje się tutaj.

 

O Festiwalu

Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej powstał w 2003 roku. Jest to pierwszy tego typu festiwal w Polsce i jeden z pierwszych i największych w tej części Europy. Celem organizatorów Festiwalu jest umożliwienie polskiej publiczności kontaktu z najciekawszymi i najnowszymi filmami o tematyce żydowskiej z całego świata. W tym roku festiwal odbędzie się w całości online, a głównym partnerem w Internecie została Ninateka (ninateka.pl).

Czytany 338 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 10 listopad 2020 10:38

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama