cinema.pl Festiwale

czwartek, 05 listopad 2020 14:50

Nadchodzi 15. AfryKamera!

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

W dniach 14-20 grudnia w warszawskim Kinie Iluzjon odbędzie się 15. edycja festiwalu filmowego AfryKamera, największego wydarzenia kulturalnego w Europie Środkowo-Wschodniej poświęconego Afryce. Po zakończeniu festiwalu w Warszawie, wydarzenie przeniesie się do sieci i kin w największych miastach Polski.

 

Celem festiwalu jest pokazanie osiągnięć filmowych afrykańskich twórców. Wbrew stereotypom Afryka nie jest filmową pustynią - wręcz przeciwnie, wnosi wybitny wkład w światową kinematografię.

W ciągu 14 edycji AfryKamery pokazaliśmy ponad 300 filmów z całego kontynentu. Prezentujemy filmy, które zdobywały nagrody na festiwalach w Cannes, Berlinie, Wenecji, Toronto i Sundance. Kino stanowi uniwersalny język, dzięki któremu możemy porozumiewać się na całym świecie – mówią o festiwalu organizatorzy. 

Tegoroczny program filmowy festiwalu to między innymi blok filmów dokumentalnych o tańcu w Afryce „Africa Moving” oraz blok „Chinafryka”, czyli filmy poruszające kwestię wpływu Chin na afrykańskie państwa. Ponadto podczas festiwalu odbędą się pokazy filmów krótkometrażowych,  organizowane we współpracy z rwandyjskim Mashariki African Film Festival, które jak w soczewce pokazują przemiany społeczne i kulturowe w Rwandzie.

W tym roku organizatorzy zapraszają widzów do Krainy Tysiąca Wzgórz - Rwandy oraz pobliskiego Burundi. Oba kraje kojarzone są głównie z konfliktami między Tutsi i Hutu, których kulminacja przybrała postać tragicznego ludobójstwa z kwietnia 1994 roku. Od tego czasu Rwanda stała się znana jako „Szwajcaria Afryki,” ma też szereg niezwykle pozytywnych rekordów, jak np. najwyższy odsetek parlamentarzystek na świecie.

15. edycję festiwalu otworzy film w reżyserii Atiqa Rahimiego, „Maria Panna Nilu”, zdobywca Nagrody Jury Młodych Generacji 14plus na tegorocznym festiwalu w Berlinie. 

Rwanda, lata 70. XX wieku. W katolickim liceum im. Marii Panny Nilu, kształcącym żeńską elitę kraju, rozpoczyna się nowy rok szkolny. Większość uczennic należy do będącego u władzy plemienia Hutu. Veronica i Virginia, pochodzące z plemienia Tutsi, muszą zmierzyć się z niechęcią i prześladowaniami ze strony swoich koleżanek, które nie dają im zapomnieć, że dyplom Tutsi, to nie to samo co dyplom Hutu. Pozorny spokój szkolnego życia mąci coraz bardziej nasilająca się atmosfera wzajemnej wrogości, walki politycznej i spisków. 

W programie znalazł się też film „Moffie”, ciepło przyjęty na ubiegłorocznym Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji. Akcja filmu rozgrywa się w 1981 roku w RPA i przedstawia historię homoseksualnego nastolatka kończącego obowiązkową służbę wojskową w Siłach Obronnych RPA na granicy z Angolą. 

Tegoroczny festiwal przemierzy cały kontynent: Wybrzeże Kości Słoniowej, Algierię, Senegal, Sudan, Gambię, Republikę Środkowej Afryki, Kenię, Demokratyczną Republiki Konga i nie tylko.

Po zakończeniu festiwalu w kinie, w dniach 21-30 grudnia filmy z tegorocznego repertuaru będą dostępne w sieci na platformie www.mojeekino.pl. Ponadto w grudniu, styczniu i lutym festiwalowe filmy zostaną zaprezentowane publiczności w największych miastach Polski.

Więcej informacji na temat festiwalu znajduje się na stronie www.afrykamera.pl.

 

Czytany 348 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 05 listopad 2020 14:52

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama