cinema.pl Festiwale

środa, 14 październik 2020 11:31

Wyrusz w drogę: sekcja Podróż do Azji na 14. Festiwalu Pięć Smaków

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Filmowe wyprawy to szansa na odwiedzenie zakątków, o których nie wspominają żadne przewodniki i spotkanie z ludźmi, których życia nie dokumentują kolorowe magazyny. Na tegorocznym festiwalu zaprezentujemy przegląd fabuł, w których spotykają dwa wątki: wędrówka - ta realna i ta metaforyczna - oraz żywioł wody, dający i odbierający życie, głęboko wpisany w lokalne mitologie i tradycje.

 

Możliwości dalekich wojaży zostały w tym roku znacząco ograniczone, nie oznacza to jednak, że musimy rezygnować z odwiedzania malowniczych wybrzeży i ukrytych w dalekich górach miasteczek. Sekcja Podróż do Azji to program obejmujący różne aspekty świadomego podróżowania: kontemplowanie odchodzących w przeszłość tradycji, poznawanie społeczności głęboko związanych ze swoim lokalnym środowiskiem, szukanie odmiennych sposobów myślenia i odkrywanie w dalekich stronach tego, co nam bardzo bliskie.

Część z prezentowanych w programie filmów niesie ze sobą przesłanie ekologiczne i refleksję nad zmieniającym się z powodu działalności człowieka krajobrazem. Ogłoszony przez nas już wcześniej "Mekong 2030" to nowelowy projekt, w którym autorzy z kilku krajów Azji Południowo-Wschodniej przemierzają wybrzeża jednej z największych rzek świata, snując wizję ich niedalekiej przyszłości. "Nad rzeką Takatsu" rozgrywa się z kolei u źródeł najczystszych japońskich wód, zagrożonych dziś działalnością deweloperów - ta ciepła rodzinna historia pokazuje, jak mocne emocje wiążą mieszkańców z otaczających ich środowiskiem. W nastrojowej "Wiosce Ohong" przyglądamy się rybackiej społeczności, mierzącej się z kryzysem ekonomicznym będącym echem wielkiej polityki.

Rzeka Ganges to cichy bohater pełnego pogodnej melancholii "Hotelu Wyzwolenie", filmu o podróży dorosłego syna z ojcem, który u brzegu świętej rzeki chciałby zgodnie z tradycją spotkać kres życia. Medytacje nad odchodzeniem i tym, co niezbadane, to także temat niezwykle klimatycznego "Morskiego potwora", rozgrywającego się na maleńkiej filipińskiej wyspie Marinduque, u której brzegów pewnego dnia zaczynają pojawiać się setki czerwonych jabłek. 

Na skaliste wybrzeże wulkanicznej wyspy Jeju wybierzemy się z bohaterką "Wyspy syren". Młoda sportsmenka przyjeżdża tam z wielkiego miasta, by pomóc parającym się tradycyjną sztuką poławiania muszli mieszkankom zbudować drużynę pływania synchronicznego. Komiczna i wzruszająca historia o zderzeniu dwóch światów to opowieść o pokonywaniu granic, które ludzie budują przede wszystkim we własnych głowach - a ich przekraczanie jest przecież kwintesencją każdej dobrej podróży.

 

Sekcja Podróż do Azji na 14. Azjatyckim Festiwalu Filmowym Pięć Smaków

Hotel Wyzwolenie (Mukti Bhavan / Hotel Salvation, reż. Shubhashish Bhutiani, Indie 2016)

Mekong 2030 (reż. Kulikar Sotho, Anysay Keola, Sai Naw Kham, Anocha Suwichakornpong, Pham Ngoc Lan, Laos 2020)

Morski potwór (Baconaua / Sea Serpent, reż. Joseph Laban, Filipiny 2017)

Nad rzeką Takatsu (Takatsugawa / The Takatsu River, reż. Yoshinari Nishikori, Japonia 2019)

Wioska Ohong (He feng cun / Ohong Village, reż. Lim Lung-yin, Tajwan, Czechy 2019)

Wyspa syren (Ineojeonseol / Mermaid Unlimited, reż. O Muel, Korea Południowa 2017)

 

Karnety na festiwal online dostępne są na naszej stronie w cenie 100 PLN. 

14. edycja festiwalu odbędzie się w internecie w dniach 25 listopada - 6 grudnia 2020. 

Pełny program festiwalu i wydarzeń towarzyszących ogłoszony zostanie 29 października 2020. 

Organizator: Fundacja Sztuki Arteria

Partnerzy: Miasto Stołeczne Warszawa, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Asian Film Awards Academy. 

Więcej na stronie piecsmakow.pl

Czytany 420 razy Ostatnio zmieniany środa, 14 październik 2020 11:35

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama