cinema.pl Festiwale

poniedziałek, 05 październik 2020 12:12

„My dwie” i „Nad Wisłą” najlepszymi filmami 11. LGBT Film Festival

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

25 września zakończyła się warszawska odsłona 11. LGBT Film Festival. Najlepsze produkcje tegorocznej edycji to „My dwie” w reżyserii Filippo Meneghettiego oraz „Nad Wisłą” Agaty Koryckiej. 

 

„My dwie” to historia pięknej miłości, gdzie dramatyczne wydarzenia przeplatają się z dobrym humorem. Pełnometrażowy debiut reżyserski Filippo Meneghettiego prezentowany był na Festiwalu Filmowym w Toronto.

Nina i Madeleine są na emeryturze. Przez ostatnie kilka dekad ukrywały swoją miłość i nawet ich najbliżsi są przekonani, że są dla siebie tylko sąsiadkami. Nina uważa jednak, że w dzisiejszych czasach nikt nie będzie zwracał na nie uwagi. Namawia Madeleine, żeby wyjechały do Rzymu i zamieszkały w końcu razem. Madeleine jest skłonna powiedzieć o ich związku i planach swojej córce, jednak wypadki potoczą się w zupełnie nieprzewidziany sposób.

„Nad Wisłą” to trzydziestominutowy dramat, film zaangażowany społecznie. Współczesna Polska, tematyka LGBT i nastroje społeczne są nie tylko tłem wydarzeń dla głównych postaci, ale też zaczynają ich dotyczyć.

Chcę powiedzieć tym filmem, że odwaga w różnych sferach życia daje wolność, a miłość też wymaga odwagi – mówi reżyserka, Agata Korycka. 

Przewodnim tematem filmu „Nad Wisłą” jest otwarcie bohaterek na miłość, ich odwaga – w kwestiach społecznych, ale też emocjonalnych. Główna bohaterka wchodzi na nieznany dla niej uczuciowo ląd. Przeplata się to z wątkiem niewykonania rozkazu służbowego policjantki. Przekracza zatem granice dwukrotnie - w życiu osobistym oraz zawodowym. Kinga zakochuje się w kobiecie, angażuje w pomoc protestującym i pobitym w trakcie Marszu Niepodległości. To daje jej siłę, aby odrzucić wartości, z którymi się nie zgadza i na nowo odkryć samą siebie.

11. LGBT Film Festival potrwa do 25 października. Przed nami pokazy w Bydgoszczy, we Wrocławiu oraz w Katowicach. 

Po zakończeniu festiwalu w kinach, od 26 października do 8 listopada, wybrane tytuły z repertuaru dostępne będą na platformie outfilm.pl. Dzięki temu widzowie z całej Polski, także z mniejszych miejscowości, będą mogli zobaczyć najnowsze i najlepsze filmy LGBT+ jakie zostały zaprezentowane na festiwalu. 

Czytany 377 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 05 październik 2020 12:13

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama