cinema.pl Festiwale

czwartek, 01 październik 2020 11:13

"Jeszcze lecimy..." - nagroda w Lądku-Zdroju

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Studio Filmowe Everest ma przyjemność poinformować o kolejnej nagrodzie dla filmu „Jeszcze lecimy…” w reżyserii Mirosława Dembińskiego. Tym razem dla Najlepszego Filmu o Sportach Górskich na XXV Festiwalu Górskim w Lądku-Zdroju.

 

Wcześniej film został już uhonorowany nagrodami: Icare du Coup de Coeur na Międzynarodowym Festiwalu Filmów o Lataniu i Sportach Lotniczych w Saint-Hilaire du Touvet (Francja), wyróżnieniem na XXVII Międzynarodowym Festiwalu Filmów Górskich w Popradzie (Słowacja), nagrodą dla Najlepszego Profesjonalnego Filmu Dokumentalnego na 17. Festiwalu Filmów Optymistycznych Happy End w Rzeszowie, wyróżnieniem w kategorii Sport w górach i naturze na festiwalu Mountainfilm Graz 2019, Złotym Diabłem w kategorii „przekraczając siebie” na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Alpejskich w Les Diablerets (Szwajcaria), Nagrodą dla Najlepszego Bohatera na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym KRASNOGORSKI w Moskwie (Rosja) oraz Nagrodą V4 (nagroda Grupy Wyszehradzkiej) na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Górskich i Przygodowych w Bratysławie (Słowacja).

Producentem filmu współfinansowanego przez Polski Instytut Sztuki Filmowej jest Studio Filmowe Everest, a koproducentem Telewizja Polska S. A.

Opis filmu

Janusz Orłowski „Praszczur” jest wyjątkowy, zaczął latać na paralotni po siedemdziesiątce. Wyróżniał się w gronie młodych, wysportowanych paralotniarzy na Monte Grappa we Włoszech, po prostu był najstarszy.

Dziesięć lat później w wieku 88 lat zamarzył polecieć z Olimpu. Chociaż trudno było mu się wspiąć na górę Zeusa, to rozwinął swoje skrzydło na szczycie i poszybował w powietrze.

Praszczur wciąż nie poddaje się, realizuje kolejne swoje marzenia. W wieku 91 lat wzbił się na wysokość 326 metrów na ziemię, czym wpisał się do Księgi Rekordów Guinnessa.

Film „Jeszcze lecimy…” opowiada historię Praszczura i jednocześnie metaforyczną drogę człowieka w stronę wieczności.

 

Reżyser

Mirosław Dembiński ur. 1959 Ukończył matematykę na Uniwersytecie w Toruniu i reżyserię w Szkole Filmowej w Łodzi, gdzie od 1990 uczy filmu dokumentalnego. Jako reżyser zrealizował blisko 30 filmów i seriali (głównie dokumentalnych), za które otrzymał ponad 80 nagród na międzynarodowych festiwalach filmowych.

Do najważniejszych filmów Mirosława Dembińskiego należą:

„Mój mały Everest” – surrealistyczna etiuda o wspinaczce w górach (13 nagród)

„Pomarańczowa Alternatywa” – o ulicznych happeningach w komunistycznej Polsce (4 nagrody)

„Owoce ziemi czarnej” – sugestywna impresja o zatruciu środowiska naturalnego (5 nagród)

„Wezwanie” – film fabularny oparty na głośnym procesie politycznym przeciw lekarce pogotowia (1 nagroda)

„Ikar” – portret jednego z najoryginalniejszych paralotniarzy, tragicznie zmarłego w wypadku (8 nagród)

„Trzeba żyć” – serial o bezdomnych, narkomanach, alkoholikach walczących z nałogiem o swoje życie

„Wspólny lot” – historia powrotu do latania sparaliżowanego w wypadku paralotniarza (7 nagród)

„Praszczur” – portret 80-letniego, ciągle aktywnie latającego paralotniarza (8 nagród)

„Lekcja Białoruskiego” – o proteście młodych Białorusinów przeciwko sfałszowaniu wyborów prezydenckich w 2006r. (17 nagród)

„Muzyczna partyzantka” o młodych, białoruskich, zespołach rockowych, które są przeciwne reżimowi prezydenta Łukaszenki (10 nagród)

“Pustelnicy w górach” - film przedstawia rodzinę Pustelników, których całe życie związane jest z górami. Ojciec jest wybitnym himalaistą, zdobywcą Korony Himalajów, a synowie są wspinaczami skałkowymi (5 nagród).

Czytany 511 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 01 październik 2020 11:22

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama