cinema.pl Festiwale

czwartek, 20 sierpień 2020 14:48

Jesień w kolorach tęczy

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Największe w Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenie kulturalne prezentujące kinematografię z pojemnego, kolorowego parasola LGBT+ startuje już 18 września.

11. LGBT Film Festival to najlepiej przyjęte przez krytyków i publiczność z całego świata tytuły z najważniejszych międzynarodowych imprez filmowych, takich jak Cannes, Berlinale czy festiwal w Wenecji. Tegoroczny festiwal odbędzie się w 9 miastach Polski: Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku, Poznaniu, Łodzi, Szczecinie, Bydgoszczy i Katowicach. Po zakończeniu festiwalu w kinach, wybrane tytuły z repertuaru dostępne będą na platformie outfilm.pl.

Filmem otwarcia tegorocznej edycji będzie nominowany w Cannes do nagrody Queer Palm, szwedzki kandydat do Oscara (2020) "A potem tańczyliśmy " w reżyserii Levana Akina - w rodzimej Gruzji uważany za obraz przełomowy. To historia zakochanego w tańcu Meraba, który od najmłodszych lat trenuje w Gruzińskim Balecie Narodowym. Jego jedynym marzeniem jest dostanie się do głównego składu, dzięki czemu będzie mógł wyruszyć w tournée i opuścić konserwatywną Gruzję. 

W repertuarze znajdzie się także film „Normal” w reżyserii Adele Tuli. Nominowany do nagrody Teddy 2019 na festiwalu filmowym w Berlinie, jest fascynującą analizą norm i oczekiwań społecznych wobec kobiet i mężczyzn we współczesnym społeczeństwie.

Rumuński reżyser Marius Oltenau zadebiutuje mądrym, zaskakującym i pełnym empatii filmem „Monsters”, który opowiada o dwojgu ludzi obserwujących swój rozpadający się związek niczym rozmontowywany powoli budynek, gdzie nie ma już nikogo. Obraz nagrodzony przez jury pisma „Tagesspiegel” jako najlepszy film na MFF w Berlinie 2019 oraz Grand Prix na MFF w Sofii 2019.

 

 

Monsters, fot. materiały prasowe

 

Zaprezentowany zostanie także “Punkt zapalny”. To opowieść o tęczy, niezapomnianej instalacji autorstwa Julity Wójcik. Artystka tworzyła tęczową instalację w pogodnej i inspirującej atmosferze Domu Pracy Twórczej Wigry. Kiedy projekt stanął na warszawskim Placu Zbawiciela, okazał się dla niektórych nie do zniesienia. Jednoznacznie kojarzona ze społecznością LGBT tęcza płonęła siedem razy.

 

11. LGBT Film Festival odbędzie się w 9 polskich miastach we wrześniu i październiku:

 

•Warszawa - Kinoteka (18-25 września)

•Gdańsk - Kino Kameralne Cafe (18-25 września)

•Łódź - Kino Bodo (19-24 września)

•Poznań - Kino Pałacowe (21-27 września)

•Bydgoszcz - Miejskie Centrum Kultury/Kino Orzeł (27-30 września)

•Kraków - Kino Pod Baranami (wrzesień)

•Wrocław - Kino Nowe Horyzonty (październik)

•Katowice - Drzwi Zwane Koniem (październik)

•Szczecin - Szczeciński Inkubator Kultury (październik)

 

Więcej informacji na oficjalnej stronie festiwalu www.LGBTfestival.pl

Czytany 350 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 20 sierpień 2020 15:19

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama