cinema.pl Festiwale

wtorek, 11 sierpień 2020 13:38

Jedyny taki festiwal w Polsce

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Europejski Festiwal Filmowy Integracja Ty i Ja to największe w Polsce i jedno z nielicznych w Europie  wydarzeń filmowych poświęconych osobom niepełnosprawnym. Głównym założeniem  festiwalu jest prezentacja  filmów tematyce niepełnosprawności, a także osiągnięć osób niepełnosprawnych oraz ich integracja z osobami sprawnymi.

 

Tegoroczne hasło przewodnie festiwalu  to  „Włączeni w kulturę”,  tak więc wszystkie podejmowane działania podkreślać będą możliwości uczestniczenia osób z niepełnosprawnością w korzystaniu z wszelkich propozycji kulturalnych.

W tym roku  statuetki Motyla 2020 powalczą produkcje z całego świata w trzech kategoriach:

- film fabularny,

- film dokumentalny,

- film amatorski.

Wzorem lat ubiegłych , wydarzenia związane z Europejskim Festiwalem Filmowym „Integracja Ty i Ja” będą odbywać się w tym samym czasie w 50 miejscowościach w Polsce – 35 mniejszych ośrodków, gdzie będzie odbywał się MAŁY FESTIWAL TY i JA oraz 15 dużych aglomeracji, gdzie w kinach studyjnych realizowane będą projekt 2 DNI z EFF INTEGRACJA TY I JA w POLSCE.

Festiwal jest wspierany finansowo m.in. przez:  PFRON, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polski Instytut Sztuki Filmowej ,Województwo Zachodniopomorskie, Urząd Miasta Koszalin.

Więcej informacji na stronie www.integracjatyija.pl

17. Europejskiego Festiwalu Filmowego w Koszalinie. Impreza odbędzie się w dniach  3-7.11.2020

 

Autorem plakatu 17. Europejskiego Festiwalu Filmowego Integracja Ty i Ja jest Grzegorz Otulakowski, koszalinianin, absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych, studiował też na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby PWSSP w Poznaniu.

Plakat – jak podkreśla – to dla niego fantastyczna forma wypowiedzi artystycznej, ponieważ jest nieoczywisty: Plakat musi mieć drugie dno, zawierać w sobie jakąś zagadkę. To trochę rebus. Mamy trzy sekundy na jego odbiór i te trzy sekundy muszą zostać nam w głowie - mówi artysta. 

Dla Grzegorza Otulakowskiego ważne jest liternictwo, którego, jak podkreśla, nauczył się w koszalińskim liceum plastycznym. Cechą charakterystyczną jego plakatów festiwalowych jest litera „c” w słowie „integracja” w formie powszechnie znanego symbolu osoby z niepełnosprawnością, poruszającej się na wózku.

Zaprojektowanie plakatu festiwalu Integracja Ty i Ja było dla Grzegorza Otulakowskiego sporym wyzwaniem. Jak mówi, chciał wyrazić przede wszystkim emocje wiążące się z niepełnosprawnością. Zastanawiał się, jakie uczucie odezwałyby się w nim, gdyby go dotknęła. Ruch głowy rudowłosej dziewczyny na plakacie wyraża jej silne emocje, a my patrzymy na postać poprzez oko filmowej kamery i wyobrażamy sobie, co czuje. Plakat jest jak film: każdy odbiera go inaczej, każdy rozumie po swojemu.

Czytany 296 razy Ostatnio zmieniany piątek, 28 sierpień 2020 13:28

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama