cinema.pl Festiwale

czwartek, 30 lipiec 2020 11:24

Łódzki Festiwal Kamera Akcja Odbędzie się

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Wyrazista szata graficzna z dominującym kolorem żółtym zapowiada 11. Festiwal Kamera Akcja. W niezmienionym terminie od 15 do 18 października zobaczymy filmy zarówno online, jak i offline. Ogłoszono nabory do konkursów, nowością jest  Międzynarodowy Konkurs Etiud i Animacji oraz Konkurs Krytyk Mówi, w którym każdy ma możliwość zostać jurorem/-rką.

 

11. EDYCJA INNA NIŻ WSZYSTKIE

Miłośnicy i miłośniczki kina mogą odetchnąć z ulgą. Jedenasta edycja Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja dojdzie do skutku pomimo trudnej bieżącej sytuacji. Po dekadzie spokoju i relaksu w kinowym fotelu nastał dla Festiwalu czas eksperymentów z formułą i prezentacji zdolności adaptacyjnych do nieznanych wcześniej realiów. Wszystko wskazuje na to, że optymalny kompromis pomiędzy postulatem utrzymania dystansu społecznego a świętem kina na najwyższym poziomie został osiągnięty. Tak zrodziła się koncepcja festiwalu hybrydowego, czyli kreatywnej syntezy online’u z offline’m.

Bez względu na niecodzienne okoliczności Festiwal Kamera Akcja znowu zaskakuje niebanalną identyfikacją wizualną, za którą niezmiennie odpowiada Arkadiusz Jaworek. Plakat festiwalowy, który energetyzuje szatą graficzną z soczyście żółtą dominantą        nawiązuje do znanego z wcześniejszych edycji motywu yellow power został wzbogacony o nowy element w postaci wizerunku wojownika. “Ta postać z jednej strony motywuje i dodaje sił w zmaganiach z globalnym kryzysem, z jakim aktualnie przyszło nam się zmierzyć, z drugiej – stanowi alegorię ducha rywalizacji we flagowych konkursach FKA” – tłumaczy swój zamysł artystyczny autor.

KONKURS KRYTYK PISZE, CZYLI PIERWSZY KROK DO KARIERY

W ramach festiwalowego konkursu Krytyk Pisze w szranki staną debiutujący krytycy i krytyczki. Ich zmagania ocenią dwa profesjonalne składy jurorskie: Jury Twórców i Jury Krytyków. To jedyny konkurs, w którym autorzy i autorki filmów oceniają dziennikarzy i dziennikarki, a nie odwrotnie. Laureaci i laureatki Krytyk Pisze publikują w mediach branżowych takich jak Filmweb, FilmPro czy KINO, co dla wielu stanowić może dodatkową zachętę do wzięcia w nim udziału. Przyjmowanie zgłoszeń od osób, które nie przekroczyły dwudziestego szóstego roku życia i nadeślą tekst liczący maksymalnie tysiąc znaków potrwa do 20 września.

KONKURS KRYTYK MÓWI, CZYLI PLEBISCYT PUBLICZNOŚCI

„Okres pandemicznego lockdownu zaowocował powstaniem licznych vlogów, wideoesejów i podcastów  o tematyce filmowej, a także przyczynił się do popularyzacji tych istniejących już wcześniej. Zespół Festiwalu przygląda się temu trendowi z zaciekawieniem, toteż 11. FKA to także zabawa dla tych, którzy je subskrybują i oglądają. W trakcie konkursu Krytyk Mówi każdy może wcielić się w jurora czy jurorkę i wybrać swojego faworyta lub faworytkę.” – wyjaśnia Malwina Czajka, dyrektorka FKA. Wszystkie osoby zgłaszające kandydatury wezmą udział w losowaniu karnetów na Festiwal. Nominować można do 20 września.

KONKURS ETIUD I ANIMACJI W WERSJI MIĘDZYNARODOWEJ

Novum stanowi zmiana zasięgu Konkursu Etiud i Animacji. Odtąd przestaje ograniczać się do terytorium Polski i staje się międzynarodowy. Cel zmiany objaśnia Przemysław Glajzner, współorganizator FKA: “Szukamy najbardziej odważnych i nieuznających kompromisów twórców i twórczyń, którzy wyzwolą publiczność od przeciętności – zszokują, rozbawią, poruszą, a przede wszystkim nie pozwolą zapomnieć doświadczenia obcowania z ich dziełami. Będzie więcej pokazów, większa konkurencja, dyskusje Q&A i o wiele więcej emocji”. Swój akces zgłaszać można za pośrednictwem platformy FilmFreeway w terminie do 13 września.

Z NADZIEJĄ W PRZYSZŁOŚĆ

Tło plakatu promocyjnego 11. FKA wykorzystuje elementy kompozycyjne planszy kontrolnej, jaka ukazywała się na ekranie telewizora w przypadku przerwania emisji z powodu nieprzewidzianych usterek technicznych. Przeważnie pojawiała się na zaledwie kilka minut, a złożona na niej obietnica „Za chwilę dalszy ciąg programu” zwykle szybko zostawała spełniona. Nie ulega wątpliwości, że bieżąca sytuacja stanowi jedynie przejściową turbulencję na wzór jednej z takich krótkotrwałych awarii naziemnego nadajnika telewizyjnego. To przeświadczenie pozwala z nadzieją spoglądać w przyszłość i daje niezbitą pewność, że już wkrótce świat powróci do stanu sprzed zakłóceń, a z roku na rok coraz liczniejsza publiczność FKA będzie masowo uczestniczyć w festiwalowych atrakcjach nie tylko wirtualnie, ale i – wzorem wcześniejszych edycji – tłumnie zaludniać obiekt festiwalowy w realu. Tymczasem organizatorzy i organizatorki eventu serdecznie zapraszają do zasmakowania unikalnego, hybrydowego, 11. FKA. 

 

11. Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja

15-18 października 2019 w Łodzi

Czytany 368 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 lipiec 2020 11:30

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama