cinema.pl Festiwale

piątek, 29 maj 2020 16:55

Debiut reżyserski Olgi Bołądź Studia Munka w konkursie międzynarodowym KFF

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Uznana aktorka filmowa i teatralna Olga Bołądź debiutuje jako reżyserka, w filmie „Alicja i żabka” podejmując trudny i niepodjęty przez polskie kino temat aborcji i jej społecznego, politycznego oraz osobistego kontekstu. Trzydziestominutowa fabuła Olgi Bołądź zakwalifikowała się do cieszącego się ogromnym prestiżem Konkursu Międzynarodowego Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

 

„Alicja i żabka” to historia szybkiego dorastania, na które główna bohaterka nie chce się zdecydować. To opowieść o tym, jak problem odcina od rzeczywistości, bo jest tak ciężko, że aż nierealnie. Razem z bohaterką przenosimy się do świata fantazji, w którym jest pięknie i strasznie. Jak w bajce pełno jest symboli i ukrytych znaczeń. Jest to jedyne miejsce gdzie Alicja po swojemu radzi sobie ze swoim problemem. Chodzi o aborcje - trudny temat, na który nie ma jednej odpowiedzi, a pewnie i żadna nie jest dobra. Wszystko zależy od człowieka i od jego decyzji. Ale czy może być ona samodzielna?

Scenariusz filmu napisały wspólnie Olga Bołądź, Magdalena Lamparska, Julita Olszewska, Jowita Radzińska, które założyły Fundację Gerlsy. Olga Bołądź podkreśla, że to pierwszy film na ten temat w Polsce. -  Film nie skupia się na momencie podejmowania decyzji o aborcji, tylko na drodze która do niej prowadzi, bez oceny i demagogii. Jak pisał Janusz Korczak: "Byłoby błędem sadzić, że rozumieć znaczy unikać trudności – mówi reżyserka. - Część historii toczy się w drugim odrealnionym świecie wyobraźni. Dzięki temu widzimy jak interpretuje sytuacje główna bohaterka. Świat zewnętrzny traktuje ją jak dorosłego natomiast świat, który tworzy ona to świat dziecka.

W rolę tytułową wciela się niezwykle utalentowana, debiutująca Julia Kuzka. Rolę jej matki gra Agnieszka Suchora. Partnerują im m.in. Magdalena Boczarska, Łukasz Simlat, Janusz Chabior. Film ma bardzo interesującą warstwę wizualną. Reżyserka zdecydowała się wprowadzić dwa odrębne sposoby filmowania, co pomaga jej pokazać, jak różni się pojmowanie świata przez dziecko i przez dorosłego. Kolorowe, pełne kontrastów i nieoczywistych rozwiązań przedstawienie świata fantazji kontrastuje z chłodnym i surowym światem rzeczywistym. Reżyserka sięga do stylistyki dell arte, odważnie stosuje rozwiązania muzyczne, posługuje się kontrastem.

Film powstał w ramach programu „30 Minut” w działającym przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich Studiu Munka, jego producentami są Ewa Jastrzębska i Jerzy Kapuściński, Olga Bołądź jest również koproducentką filmu. Producentem wykonawczym jest Pola Łangowska, reprezentująca dom produkcyjny Shootme. Koproducentami filmu są: Chimney, Fundacja Gerlsy, Sounds Good oraz TVN, który jest stałym partnerem programu 30 Minut. Program wspiera Polski Instytut Sztuki Filmowej. Autorem zdjęć jest Piotr Niemyjski, który – zgodnie z ideą filmu – zastosował dwie różne koncepcje realizacyjne. Za scenografię odpowiada Jagna Dobesz, za kostiumy -  Katarzyna Adamczyk, za charakteryzację - Agnieszka Hodowana. Muzykę stworzył duet: Mikołaj Dobber i Jan Królikowski. Współpraca kompozytorska - Tomasz Wiracki. Film zmontowała Sandra Ksepka.

Olga Bołądź ukończyła Państwową Szkołę Teatralną w Krakowie, Stella Adler Academy w Los Angeles i Institut del Teatre w Barcelonie. Zagrała w kilkudziesięciu filmach, serialach i spektaklach (m.in. "Człowiek z magicznym pudełkiem", "Zaćma", "Dziewczyna z szafy", "Nad życie", "Kochaj", "Volta", "Słaba płeć", "Najmro"). Pisze scenariusze i reżyseruje klipy. „Alicja i żabka” to jej debiut fabularny. Jest jedną z założycielek fundacji  GERLSY, której celem jest wspieranie i promowanie kobiecych inicjatyw. Obecnie pracuje nad serialem o tabu, jakim są seksualne potrzeby kobiet. Prywatnie - spełniona mama.

 

Fotosy i zdjęcia z planu: Bartosz Mrozowski

 

***

 

Seanse na 60. KFF:

 

Konkurs krótkometrażowy, Konkurs polski:    niedziela, 31 maja 14:00,    wtorek, 2 czerwca 20:00 (po nim  spotkanie z reżyserką),   czwartek, 4 czerwca 12:00. Szczegóły na https://www.krakowfilmfestival.pl

 

Czytany 523 razy Ostatnio zmieniany piątek, 29 maj 2020 17:02

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama