cinema.pl Festiwale

środa, 27 maj 2020 11:17

II EDYCJA WARSZAWSKIEGO FESTIWALU FILMÓW ANIMOWANYCH CORAZ BLIŻEJ

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Trwają zgłoszenia do II edycji Warszawskiego Festiwalu Filmów Animowanych. Spośród zgłoszonych produkcji krótkometrażowych międzynarodowe Jury przyzna Grand Prix w czterech kategoriach: dla Najlepszego Filmu Animowanego w Konkursie Profesjonalnym, Najlepszego Filmu Animowanego w Konkursie Studenckim, Najlepszego Animowanego Horroru. Przyznana zostanie również Nagroda Publiczności oraz Nagroda Platige Image. Tegoroczna edycja Festiwalu rozpocznie się 27 sierpnia, prace zaś można zgłaszać do 10 czerwca. Organizatorem Wydarzenia jest Fundacja Ex Anima.

 

Celem organizatorów jest pokazanie szerszej publiczności, że animacje – na równi z filmami fabularnymi i dokumentalnymi – mogą wpływać na rzeczywistość społeczną, podejmując najbardziej złożone tematy. Podczas trzech dni I edycji Wydarzenia widzowie mieli okazję zobaczyć 153 polskie i międzynarodowe animacje krótkometrażowe,  w ramach konkursów oraz pokazów specjalnych, miedzy innymi animowanych dokumentów z selekcji festiwalu Rising of Lusitania, czy animowanych horrorów z selekcji festiwalu Animafest Zagreb. Tegoroczna edycja potrwa 7 dni, a w związku z sytuacją związaną z COVID-19 organizatorzy przygotowani są na przeniesienie całości wydarzenia na platformę online.

– Wydłużenie Festiwalu było naturalnym krokiem w jego rozwoju. Wydłużając festiwal do 7 dni oraz organizując go na platformie ogólnopolskiej, chciałybyśmy dotrzeć do szerszej grupy odbiorców.  W tym roku, przygotowujemy również pokazy specjalne z najlepszymi animacjami z Afryki  - komentuje Tessa Moult-Milewska, organizatorka Festiwalu reprezentująca Fundację Ex Anima.

– Oprócz projekcji filmów online, na platformie internetowej będą odbywały się również warsztaty i masterclassy w formie streamingu – dodaje Ewelina Leszczyńska organizatorka Festiwalu z Fundacji Ex Anima.

Do udziału w Warszawskim Festiwalu Filmów Animowanych mogą być zgłaszane krótkometrażowe animacje   powstałe  najpóźniej w 2018 roku, z wyjątkiem horrorów - tutaj ich data produkcji może sięgać roku 2015. Szczegółowe informacje na temat zgłoszeń znajdują się na stronie www.warsawanimationfest.com

Organizatorem II edycji Warsaw Animation Film Festival jest Ex Anima. Fundacja powstała w wyniku współpracy pomiędzy organizatorkami I edycji Festiwalu a Platige Image. Warszawskie studio animacji 3D i postprodukcji było również partnerem zeszłorocznej edycji.

 

Twórcy Festiwalu

Tessa Moult-Milewska - absolwentka reżyserii w Warszawskiej Szkole Filmowej i praskiej FAMO. Zwyciężczyni głównej nagrody w konkursie Dolina Kreatywna organizowanym przez TVP1. Zrealizowane przez nią filmy animowane były nagradzane m.in. na Sundance London, Pázmány Film Fesztivál w Budapeszcie i na Solanin Film Festiwal w Nowej Soli.

Ewelina Leszczyńska - specjalistka ds. programowych FINA, organizatorka festiwalu “Be Polar”, która współorganizowała również Warsaw Film Festival.

 

Organizatorzy Festiwalu

Ex Anima to założona w 2020 roku fundacja mająca na celu promocję rynku animacji i kina artystycznego w Polsce i na Świecie. Wśród celów fundacji znajdują się również edukacja w zakresie technik, kinematografii, trendów i technologii, wsparcie produkcji filmów artystycznych, a także promocja osiągnięć kobiet w animacji i kinie artystycznym. Fundacja współpracuje z artystami, kinami i ośrodkami kultury, tworząc platformę wymiany doświadczeń i poglądów pomiędzy polskimi i zagranicznymi twórcami, a także promuje wykorzystanie nowych technologii i rozwiązań w przemyśle filmowym, artystycznym oraz w edukacji artystycznej.

Jednym z istotniejszych projektów Fundacji jest Warszawski Festiwal Filmów Animowanych, który oprócz projekcji animowanych filmów krótkometrażowych, zapewnia uczestnikom dostęp do szerokiej gamy wydarzeń towarzyszących.

Platige Image to polskie studio produkcji i postprodukcji. Specjalizuje się w grafice komputerowej, animacji 3D i efektach wizualnych na potrzeby filmu, rozrywki i reklamy. Produkuje masowe imprezy i realizuje design na potrzeby transmisji na żywo dla studiów telewizyjnych z użyciem technologii Vizrt. Jest szczególnie cenione za cinematiki tworzone dla znanych na całym świecie studiów produkujących gry wideo.

Zespół składa się z ponad 200 profesjonalistów z branży kreacji: reżyserów, reżyserów kreatywnych, grafików, animatorów i producentów. W ciągu ponad 20 lat działalności studio zostało uhonorowane licznymi nagrodami i wyróżnieniami, m.in. BAFTA, EFA, Goya i SIGGRAPH. Było również nominowane do Oscarów, Złotej Palmy Festiwali Filmowego w Cannes oraz Złotego Lwa Festiwalu Filmowego w Wenecji.  www.platige.com.

Czytany 380 razy Ostatnio zmieniany środa, 27 maj 2020 11:19

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama