cinema.pl Festiwale

czwartek, 14 maj 2020 15:17

Program Long Story Short Film Festiwal - start 17 maja!

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

177 filmów krótkometrażowych z całej Polski zostało zgłoszonych do konkursu Festiwalu Filmów Krótkometrażowych „Long Story Short Film Festival”. Już wkrótce poznamy listę kilkudziesięciu produkcji, które powalczą o główną nagrodę i statuetkę Salamandry.

 

- Otrzymaliśmy ponad 170 propozycji z całego kraju, w tym ponad 100 filmów fabularnych, kilkadziesiąt animacji i dokumentów. Są wśród nich zarówno dzieła uznanych filmowców, jak i młodych twórców, którzy są na początku swojej artystycznej drogi. 10 maja zakończymy etap selekcji i ogłosimy oficjalny program festiwalu.

Tegoroczna edycja festiwalu to dwie główne sekcje: „Konkurs” i „Panorama”. W sekcji konkursowej widzowie obejrzą filmy wyselekcjonowane z nadesłanych zgłoszeń. 

Z kolei „Panorama” to pomysł na zaprezentowanie filmów krótkometrażowych znanych i cenionych twórców,  m.in. Agnieszki Smoczyńskiej czy Jana Komasy 

- W sekcji konkursowej widzowie zobaczą kilkadziesiąt tytułów. Selekcja będzie bardzo trudna. Zgłoszone propozycje to w zdecydowanej większości oryginalne i dobrze zrealizowane produkcje, często ze znakomitą obsadą. Lista znanych aktorów, których można podziwiać w festiwalowych propozycjach jest dość długa, można na niej znaleźć m.in. Emilię Krakowską, Olgę Bołądź, Dorotę Pomykałę, Ewę Skibińską, Pawła Deląga, Roberta Gonerę i Bartosza Porczyka – mówi Jarosław Perduta, dyrektor Dolnośląskiego Centrum Filmowego.

 

Filmowcy powalczą o statuetkę Salamandry oraz czek na 3 tysiące złotych w każdej z konkursowych kategorii: dokumencie, fabule i animacji. 

Tegoroczną edycję festiwalowego konkursu rozstrzygnie jury w składzie:

1.Marek Lechki, reżyser, scenarzysta i producent filmowy;

2.Łukasz Maciejewski, filmoznawca, krytyk filmowy oraz teatralny;

3.Jarosław Perduta, menadżer kultury, szef Dolnośląskiego Centrum Filmowego;

4. Anna Różalska, producentka filmowa;

5.Cezary Studniak, aktor, reżyser i scenarzysta, dyrektor artystyczny PPA;

6.Jagoda Szelc, scenarzystka i reżyserka filmowa;

7.Agnieszka Wolny – Hamkało, poetka, pisarka i publicystka;

8.Agnieszka Zwiefka, scenarzystka i reżyserka filmowa.

 

Organizatorzy przewidzieli również nagrodę publiczności oraz nagrodę dziennikarzy. 

- Nagrodę dziennikarzy przyzna jury dziennikarskie. W składzie tegorocznego jury znajdzie się 13 przedstawicieli mediów, ludzi związanych z wrocławskimi redakcjami, blogerzy oraz dziennikarze niezależni. Nagrodę publiczności przyznają nasi widzowie, którzy będą mogli zagłosować online na wybrany film – dodaje Jarosław Perduta.

„Long Story Short Film Festival” to pierwszy w historii Dolnego Śląska festiwal filmowy, który w całości odbędzie się online w dniach od 17 do 24 maja. Dostęp do wszystkich prezentowanych filmów będzie całkowicie bezpłatny. Widzowie obejrzą festiwalowe filmy za pośrednictwem fanpage’u Dolnośląskiego Centrum Filmowego na Facebooku oraz na stronach strony www.shortfestival.pl i www.dcf.wroclaw.pl. 

Szczegółowe informacje na temat festiwalu można znaleźć na stronie www.shortfestival.pl  i na www.dcf.wroclaw.pl.

Dolnośląskie Centrum Filmowe, które jest organizatorem Long Story Short Film Festival to Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego. DCF zajmuje się szerokim przekrojem działalności filmowej na terenie Dolnego Śląska: od prowadzenia kin, poprzez organizację festiwali, przeglądów i pokazów specjalnych, edukację filmową, po wspieranie produkcji filmowych (poprzez dofinansowania 

w Dolnośląskim Konkursie Filmowym i działalność Wroclaw Film Commission). Kina należące do DCF to miejsca spotkań filmowych z ambitnym repertuarem stanowiącym szeroki wybór światowego, europejskiego i polskiego kina, oparty głównie na „studyjnych”, „art-housowych” propozycjach.

 

Znany jest już program „Long Story Short” Film Festival. Widzowie festiwalu obejrzą w sumie 92 filmy - 76 filmów konkursowych i 16 propozycji pozakonkursowych. Pierwsze pokazy już 17 maja. Festiwal zakończy wirtualne wręczenie nagród zaplanowane na 24 maja. 

„Long Story Short Film Festival” to pierwszy w historii Dolnego Śląska festiwal filmowy, który w całości odbędzie się online. Pierwsze pokazy odbędą się już 17 maja. Festiwal potrwa do 24 maja. Dostęp do wszystkich prezentowanych filmów będzie całkowicie bezpłatny. Filmy będą prezentowane codzienne w 4 blokach: animacje o godz. 13, filmy dokumentalne o godz. 15, fabularne o godz. 18:00, a pokazy sekcji Panorama zaplanowano na godz. 21. 

- Program festiwalu podzielono na dwie sekcje: Konkurs i Panoramę. W konkursie pokażemy 76 filmów krótkometrażowych zgłoszonych przez twórców z całego kraju, 

w tym 26 animacji, 19 dokumentów i 31 fabuł. W sekcji Panorama miłośnicy kina znajdą 14 znakomitych propozycji nagradzanych na polskich i międzynarodowych festiwalach filmowych. Wśród nich filmy znanych i cenionych reżyserów, m.in.: Jana Komasy, Agnieszki Smoczyńskiej, czy Jagody Szelc. W programie znajdą się również dwa pokazy specjalne – urodzinowa projekcja dyplomowej etiudy Sylwestra Chęcińskiego z 1955 roku pt. „Człowiek nie umiera” oraz światowa premiera 2 odcinka serialu „Czarne pola” w reż. Przemysława Wojcieszka. Nie zabraknie też rozmów 

i spotkań z twórcami. Będzie też kilka niespodzianek – mówi Jarosław Perduta, dyrektor Long Story Short Film Festival.

W sekcji PANORAMA widzowie zobaczą 14 tytułów. Każdego dnia 

w programie festiwalu przewidziano pokazy dwóch filmów tej sekcji. Co ważne, będą one dostępne dla widzów jedynie w czasie przewidzianym w programie na ich projekcję. Filmy z sekcji KONKURS będą dostępne dla widzów festiwalu przez cały okres trwania wydarzenia.

Wraz ze startem festiwalu, swoją pracę rozpocznie jury festiwalowe, które wyłoni zwycięzców nagrody głównej – Salamandry. Zaproszenie do jury nagrody głównej tegorocznej edycji festiwalu przyjęli Marek Lechki, reżyser, scenarzysta i producent filmowy, Łukasz Maciejewski, filmoznawca, krytyk filmowy oraz teatralny, Anna Różalska, producentka filmowa, Cezary Studniak, aktor, reżyser i scenarzysta, dyrektor artystyczny PPA, Jagoda Szelc, scenarzystka i reżyserka filmowa, Agnieszka Wolny – Hamkało, poetka, pisarka i publicystka, Agnieszka Zwiefka, scenarzystka i reżyserka filmowa oraz Jarosław Perduta, menadżer kultury, szef Dolnośląskiego Centrum Filmowego i pomysłodawca festiwalu.

Członkowie jury przyznają Nagrody Główne festiwalu - statuetki Salamandry i czeki 

w wysokości 3.000 zł w trzech festiwalowych kategoriach: fabuła, dokument i animacja. 

Zgłoszone do konkursu filmy powalczą również o dwie dodatkowe nagrody: Nagrodę Dziennikarzy oraz Nagrodę Publiczności. W obu przypadkach nagroda pieniężna wyniesie 1000 zł. Nagrodę Dziennikarzy przyzna jury dziennikarskie w składzie: Katarzyna Aszkiełowicz, Paweł Czuma, Agata Dzikowska, Paweł Gołębski, Michał Hernes, Monika Jaworska, Adam Kruk, Krzysztof Majewski, Małgorzata Matuszewska, Robert Migdał, Magda Piekarska, Małgorzata Waszkiewicz, Małgorzata Wieliczko, Tomasz Wołodźko i Wanda Ziembicka-Has. Nagrodę Publiczności przyznają widzowie festiwalu w głosowaniu, które odbędzie się na stronie festiwalu na zakończenie imprezy. O szczegółach dotyczących sposobu i trybu głosowania poinformujemy w dniu rozpoczęcia wydarzenia – 17 maja.  

Festiwal został objęty honorowym patronatem przez Marszałka Województwa Dolnośląskiego, Cezarego Przybylskiego. 

Szczegółowe informacje na temat festiwalu można znaleźć na stronie www.shortfestival.pl  i na www.dcf.wroclaw.pl.

Czytany 374 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 14 maj 2020 15:20

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama