cinema.pl Festiwale

piątek, 24 kwiecień 2020 15:59

10 filmów Studia Munka w konkursach KFF

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Aż 10 filmów z działającego przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich Studia Munka zakwalifikowało się do konkursów 60. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

60. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się online w dniach 31 maja - 7 czerwca 2020 roku. Dwa filmy Studia Munka SFP – fabuła „Alicja i żabka” Olgi Bołądź oraz dokument „Dad You’ve Never Had” Dominiki Łapki zakwalifikowały się do Międzynarodowego Konkursu Filmów Krótkometrażowych. Natomiast do Konkursu Polskiego przyjęto aż dziesięć filmów z prowadzonych przez Studio Munka SFP Programów: „30 Minut”, „Pierwszy Dokument”, „Młoda Animacja”.

„Alicja i żabka” (producent wykonawczy SHOOTME) to fabularny debiut reżyserski znanej aktorki Olgi Bołądź, pełna symboli i znaczeń surrealistyczna opowieść o szybkim dorastaniu. Razem z bohaterką przenosimy się do świata fantazji, w którym jest pięknie i strasznie. Tytułowy „Kamień” (prod. wyk. No Drama Production) z „trzydziestki” Bartosza Kozery ma niezwykłe właściwości. Po cudownym uleczeniu kalekiej zakonnicy, siostra przełożona dokłada wszelkich starań, by Watykan oficjalnie uznał to za cud. Bohaterka filmu Martyny Majewskiej „Maria nie żyje” (prod. wyk. Centrala Film Distribution) popełniła samobójstwo, ale przez kilka dni pozostaje w swoim żywym ciele. Nie wiadomo jak się zabiła, szuka przyczyn własnej śmierci. Obserwuje, jak wygląda świat bez niej. „Noamia” (prod. wyk. 34Film!) to krótkometrażowa fabuła Antonio Galdameza. W nadmorskim mieście znaleziono ciało martwego chłopaka. Na miejsce przybywa komisarz Delman (w tej roli Bartek Topa). Szybko orientuje się, że znał ofiarę, a tajemnica Chłopaka jest także jego tajemnicą.

„Własne śmieci” Darii Kopiec (prod. wyk. Likaon) to wysmakowana wizualnie animacja poklatkowa z użyciem plasteliny i wieloplanu. Uwaga autorki skupia się na rodzinnym stole. Nie ma nic wspanialszego niż obiad z rodziną. Choć przypomina zapętlony scenariusz, który powtarza się w nieskończoność. I choć oprócz jedzenia trzeba przełykać słowa swoich bliskich.

O filmie „We Have One Heart” Katarzyny Warzechy (prod. wyk. Silver Frame) w ostatnich tygodniach mówiło się sporo w związku z jego udziałem w prestiżowym festiwalu Visions du Reel w Szwajcarii Dokument z elementami animacji to opowieść o miłości, rozdzieleniu, odkrywaniu tajemnicy i o sile więzi rodzinnych. Temat rodziny stale powraca w filmach z programu „Pierwszy Dokument”. „Dad You've Never Had” Dominiki Łapki to delikatnie opowiedziana historia o skomplikowanej relacji córki z ojcem. Córka wyrusza w podróż do ojca, który ją kiedyś odrzucił. „Synek” Pawła Chorzępy (Bees Film House) był już prezentowany na amsterdamskim festiwalu IDFA jesienią 2019 roku. „Synek” jest bardzo subtelnie opowiedzianą opowieścią o trudnej miłości między ojcem a synem oraz obrazem nieustającej walki o wolność. Słów nie pada wiele, o rodzinnej relacji mówią gesty i czyny. “Między nami” Doroty Proby (prod. wyk. Wajda Studio) to intymny portret trzech związków. Pary decydują się podjąć szczerą rozmowę zainicjowaną zestawem pozornie prostych pytań. Powoli tworzy się przestrzeń dla wymiany skrywanych emocji i wyznań.

Debiut dokumentalny Pawliny Carlucci Sforzy „Wielki strach” (wyk. Agresywna Banda) sięga do polskiej historii. Film opowiada o społecznej pamięci mordów, jakie miały miejsce po II wojnie światowej w lesie Dębrzyna na Podkarpaciu. Wielu ludzi wracało wtedy z odległych krańców świata, nie spodziewając się, że blisko domu staną się ofiarą napadu ze strony grasujących na tym obszarze bandytów.

- Cieszę się, że mimo tak trudnej sytuacji Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się i że na jubileuszowej, 60. edycji prezentujemy rekordową liczbę aż dziesięciu fabuł, animacji i dokumentów. Dzięki festiwalowi online utalentowani młodzi twórcy dostali szansę, aby zaprezentować światu swoje filmy. To dla nich wielka szansa – mówi Dyrektor Artystyczny Studia Munka SFP Jerzy Kapuściński.

Studio Munka działa w strukturach Stowarzyszenia Filmowców Polskich od 2008 roku. Pierwszy z Programów dla Młodych Twórców – „30 Minut” SFP uruchomiło już w 2005 roku. Obecnie koproducentem filmów z programu „30 Minut” jest TVN. Programy dla Młodych Twórców Studia Munka SFP dofinansował Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Czytany 963 razy Ostatnio zmieniany piątek, 24 kwiecień 2020 16:03

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama