cinema.pl Festiwale

środa, 22 kwiecień 2020 12:27

„Maria nie żyje” w konkursie polskim 60. Krakowskiego Festiwalu Filmowego

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

W dniach od 31 maja do 7 czerwca 2020 roku odbędzie się 60. Krakowski Festiwal Filmowy. Edycja wyjątkowa nie tylko ze względu na swój jubileuszowy charakter, ale na sytuację, w której obecnie się znajdujemy. Z uwagi na liczne obostrzenia narzucone środowisku branży audiowizualnej i nadzwyczajne środki ostrożności wdrożone z powodu panującej pandemii wirusa COVID-19, władze festiwalu postanowiły przenieść tegoroczną edycję w całości do sieci. Najnowsze filmy dokumentalne, animowane i krótkie fabuły ze świata, oczekiwane polskie premiery, a także spotkania z twórcami dostępne będą bez wychodzenia z domu. 

 

W tych nietypowych festiwalowych warunkach swoją premierę będzie mieć krótkometrażowy film fabularny w reżyserii Martyny Majewskiej – „Maria nie żyje”, który zakwalifikował się do konkursu polskiego. Centrala jest producentem wykonawczym filmu, który powstał w programie 30 Minut Studia Munka. W rolę tytułowej Marii wcieliła się Małgorzata Gorol znana z takich filmów jak „Twarz” (reż. Małgorzata Szumowska) czy „Plan B” (reż. Kinga Dębska). Na ekranie zobaczymy też między innymi Małgorzatę Foremniak, Helenę Sujecką czy Pawła „Popka” Mikołajuw.

Opis filmu

Maria nie żyje, ale żyje. Popełniła samobójstwo, ale przez kilka dni pozostaje w swoim żywym ciele. Nie wiadomo jak się zabiła, szuka przyczyn własnej śmierci. Obserwuje jak wygląda świat bez niej. Trwają przygotowania do pogrzebu, sekcja zwłok i dezynfekcja w mieszkaniu. Maria zostaje zaproszona na przyjęcie dla zmarłych. Wdaje się w awanturę u wróżbity, który przepowiada przyszłość, tylko jeśli ktoś ją ma. Rodzina ma pretensje, że Maria żyje, skoro umarła. Uważają, źle żyła i źle umarła. Maria chce przerwać własny pogrzeb. Zaczyna wierzyć, że jest martwa, choć czuje inaczej.

Czytany 378 razy Ostatnio zmieniany środa, 22 kwiecień 2020 12:35

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama