cinema.pl Festiwale

środa, 15 kwiecień 2020 13:09

Filmowa muzykoterapia

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Niezwykłe biografie muzyków w międzynarodowym konkursie dokumentów muzycznych DocFilmMusic na jubileuszowym 60. Krakowskim Festiwalu Filmowym.

 

Utalentowany muzyk osadzony za morderstwo w więzieniu, bard z niemieckiej kopalni, ekscentryczny artysta z Izraela – to tylko niektórzy bohaterowie tegorocznego konkursu dokumentów muzycznych DocFilmMusic, który przybliży sylwetki twórców z różnych, często odległych, miejsc świata. 

Muzyka koi dusze. Czegóż nam więcej trzeba w czas zły? Muzyka łagodzi obyczaje. Czy nie tego lekarstwa brakuje nam najbardziej? Muzyka czyni cuda. Niechby przyniosła nam wiarę, że jutro będzie lepiej. W kalejdoskopie wzlotów i upadków bohaterów muzycznego konkursu dostrzegamy własne dramaty i żmudne zmagania z losem, dziś szczególnie nas doświadczającym – podsumowuje tegoroczny konkurs Krzysztof Gierat. 

“Burzliwe życie Ike'a White'a” odsyła nas do kalifornijskiego więzienia, gdzie osadzony za morderstwo muzyk nagrał swoją pierwszą płytę, która w latach 70. miała mu otworzyć drzwi do wolności i kariery. Jednak po wyjściu z więzienia sprawy przybierają niespodziewany obrót – Ike White znika. Po trzydziestu latach reżyser Daniel Vernon rusza jego śladem, by dowiedzieć się, co skłoniło artystę do podjęcia takiej decyzji i sprawdzić, czym przez te lata się zajmował. 

W innym zakątku świata – Izraelu – scenę rockową podbija tajemniczy muzyk o pseudonimie Charlie Megira. W filmie “Jutro już minęło” dziennikarz i przyjaciel artysty Boaz Goldberg zaczyna 20 lat temu dokumentować jego fascynujące życie: zmieniający się wizerunek sceniczny, próby podboju amerykańskiej sceny i targające nim nieustannie demony, które Megira usiłuje zwalczać muzyką.  

Film “Pieśni z kraju węgla” zagląda pod ziemię, do kopalni w NRD – miejsca pracy kolejnego bohatera cyklu. Gerhard “Gundi” Gundermann za dnia był kierowcą koparki w kopalni węgla brunatnego, a po pracy stawał się piosenkarzem. Był autorem melancholijnych ballad i piosenek rockowych. Buntownik i nonkonformista, a jednocześnie współpracownik Stasi. Dokument Grit Lemke sprawiedliwie przedstawia wszystkie jego wcielenia, docierając do nieznanych archiwaliów i rozmów.     

 

W Korei Południowej mieszka Seong-ho – wybitnie uzdolniony muzyk z autyzmem. Dokument “Nokturn”, poza towarzyszeniem mu podczas prób i na koncertach, skupia się na relacjach bohatera z rodziną. Matka poświęciła życie, by wspierać go w karierze profesjonalnego muzyka. To także opowieść o młodszym bracie, który również jest muzykiem, ale czuje się zepchnięty na margines. 

 

“Perła pustyni” opowiada o wyjątkowym talencie. Moti Kahn, dwunastoletni indyjski chłopiec, specjalizuje się w tradycyjnych pieśniach społeczności Manganiyar, przekazywanymi od lat z pokolenia na pokolenie. Jednak chłopiec nie chce tylko śpiewać na pustyni, marzą mu się występy na arenie międzynarodowej. Rozpoczyna starania, by jego śpiew trafił do szerszego grona odbiorców. 

 

“Saul & Ruby – Kapela ocalałych” to wzruszająca opowieść o dwóch polskich Żydach ocalałych z Holocaustu. Saul ma 94 lata, a Ruby 90. Pewnego dnia wpadli na nieco szalony pomysł, by założyć dwuosobowy zespół. Tak narodził się wyjątkowy muzyczny projekt o nazwie “Holocaust Survivor Band”, z którym bohaterowie chcą zagrać koncert w Polsce.

 

Dokument “Byli sobie bracia” bada fenomen kanadyjskiego artysty Robbiego Robertsona i jego zespołu The Band, z którym związany był m.in. Bob Dylan. Na film składają się unikalne nagrania i archiwalia oraz wywiady z takimi twórcami jak Bruce Springsteen, Eric Clapton, Van Morrison, Peter Gabriel czy Martin Scorsese. 

 

Film “Africa Mia” poświęcony jest z kolei nietypowemu gatunkowi muzycznemu, jaki narodził się po tym, gdy dziesięciu muzyków z Mali zostało w latach 60. wysłanych na Kubę, by studiować muzykę i wzmacniać socjalistyczne więzi. Tak powstała wyjątkowa w skali światowej afro-kubańska grupa "Las Maravillas de Mali". 

 

“White Riot” zgłębia natomiast jak punk wpłynął na politykę w Wielkiej Brytanii w latach 70. Ruch o nazwie Rock Against Racism, zainicjowany w 1976 roku, zgromadził wpływowych muzyków i aktywistów w celu jednoczenia ludzi przeciwko faszyzmowi.  

 

 

Lista filmów zakwalifikowanych do konkursu DocFilmMusic:

 

●“Africa Mia”, reż. Richard Minier, Edouard Salier, 81’, Francja

●“Burzliwe życie Ike'a White'a” / “The Changin' Times of Ike White”, reż. Daniel Vernon, 77’, Wielka Brytania

●“Byli sobie bracia” / “Once Were Brothers”, reż. Daniel Roher, 102’, Kanada

●“Jutro już minęło” / “Tomorrow's Gone”, reż. Boaz Goldberg, 70’, Izrael

●“Nokturn” / “Nocturne”, reż. Gwanjo Jeong, 97’, Korea Południowa

●“Perła pustyni” / “Pearl of the Desert”, reż. Pushpendra Singh, 82’, Indie, Korea Południowa

●“Pieśni z kraju węgla” / “Coal-Country Song. Gundermann”, reż. Grit Lemke, 98’, Niemcy

●“Saul & Ruby - Kapela ocalałych” / “Saul & Ruby’s Holocaust Survivor Band”, reż. Tod Lending, 80’, USA

●“White Riot”, reż. Rubika Shah, 81’, Wielka Brytania

Czytany 469 razy Ostatnio zmieniany środa, 15 kwiecień 2020 13:23

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama