cinema.pl Festiwale

wtorek, 17 marzec 2020 11:38

„Supernova” Bartosza Kruhlika z nagrodą w Dublinie

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Na 17. Virgin Media Dublin International Film Festival Irlandzkie Stowarzyszenie Krytyków przyznało swoje coroczne nagrody - DUBLIN FILM CRITIC'S CIRCLE AWARD. Za najlepszy film festiwalu krytycy uznali „Supernovą” Bartosza Kruhlika.

 

Producentem „Supernovej” jest działające przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich Studio Munka, koproducentem – Canal+ Polska. Film powstał w ramach pierwszej edycji prowadzonego przez Studio programu „60 Minut”, wspartego przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Wyjątkowo pomysłowa „Supernova” Bartosza Kruhlika - jedno z wielu festiwalowych odkryć - jest godnym laureatem nagrody za najlepszy film. (...) „Supernova” odpowiednio wykorzystuje swój ograniczony budżet i oszczędny montaż, a kończy się pytaniem, na które widz nie otrzymuje odpowiedzi – napisał Donald Clark w „The Irish Times”.

– Nagroda Krytyków na festiwalu w Dublinie to było przyjemne zaskoczenie. Podobno wybrali nasz film z ponad setki, jakie pojawiły się na festiwalu. W krótkiej rozmowie, dowiedziałem się jak krytycy odczytują nasz film i ku mojemu zadowoleniu potwierdziło się, że „Supernova” to przede wszystkim uniwersalna historia, zrozumiała pod każdą szerokością geograficzną. W przeszłości podobne wyróżnienia dostały tam takie filmy jak „There Will Be Blood”, „A Prophet”, „Boyhood” czy „I, Daniel Blake” – mówi Bartosz Kruhlik, który pojechał do Dublina i spotkał się z festiwalową publicznością.

Film otrzymał nagrodę za najlepszy debiut na 44. FPFF w Gdyni. Polska premiera filmu odbyła się w listopadzie 2019, międzynarodowa - na festiwalu Black Nights w Tallinie. Od tego czasu 78-minutowy debiut Kruhlika wędruje po festiwalach, dostaje nagrody, nominacje i wyróżnienia. Wśród nich: cztery nominacje do Orłów (w tym za najlepszy film), nagroda Odkrycie Roku w konkursie Bestsellery Empiku, nominacja do Paszportów Polityki czy Nagroda dla Najlepszego Reżysera na festiwalu Pune w Indiach. Polskim dystrybutorem filmu jest Forum Film Poland, za dystrybucję i promocję zagraniczną odpowiada IKH Pictures Promotion.

 

Virgin Media Dublin International Film Festival trwał w dniach 26 lutego - 8 marca 2020

Czytany 359 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 17 marzec 2020 11:40

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama


Reklama

Reklama