cinema.pl Festiwale

czwartek, 09 styczeń 2020 17:02

Świętujemy Lunarny Nowy Rok z azjatyckim kinem!

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

W lunarnej tradycji kalendarzowej rok Ziemnej Świni dobiega powoli końca. Patronem kolejnych miesięcy będzie Metalowy Szczur. W ostatni weekend stycznia w całej Azji będzie trwać z tej okazji noworoczne świętowanie - Pięć Smaków oczywiście zaprasza do celebracji tego wydarzenia w kinie.

 

26 stycznia zapraszamy do Kina Muranów na wieczór z dwoma szczególnymi filmami: pokazywanym przedpremierowo "Smakiem pho" w reżyserii Mariko Bobrik oraz laureatem Grand Prix ostatniej edycji festiwalu, "Balonem" w reżyserii Pemy Tsedena. 

Obydwa tytuły zostały szczególnie ciepło przyjęte przez festiwalową publiczność. "Smak pho" to pierwszy w polskim kinie portret mieszkającej w Warszawie społeczności wietnamskiej, a zarazem uniwersalna, wzruszająca opowieść o mierzącej się z wyzwaniami małej rodzinie. "Balon" jest z kolei pięknie sfotografowaną, słodkogorzką historią z życia mieszkańców Wyżyny Tybetańskiej, uchwyconą wnikliwym okiem jednego z najbardziej wyjątkowych reżyserów pochodzących z tego regionu. 

Program wieczoru: 

Niedziela, 26 stycznia, Kino Muranów w Warszawie

19:00 "Smak pho", reż. Mariko Bobrik, Polska, Niemcy 2019

20:30 poczęstunek przygotowany przez restaurację Pho2 i noworoczny toast

21:15 "Balon", reż. Pema Tseden, Chiny 2019

Bilety: 50 zł, do kupienia on-line i w kasie Kina Muranów.

 

Smak pho, reż. Mariko Bobrik, Polska, Niemcy 2019

reż. Mariko Bobrik, Polska, Niemcy 2019, 84'

Premiera kinowa: 20 marca 2020

Pan Long, specjalista od zupy pho, musi się zmierzyć z wymaganiami nowego właściciela restauracji: opanowanie kolejnych umiejętności kulinarnych to jednak znacznie mniejsze wyzwanie niż samodzielne wychowywanie bystrej dziesięcioletniej córki. Polsko-wietnamska historia, w której detale mówią więcej niż słowa, to wzruszająca opowieść o bliskości i wyobcowaniu, tęsknocie i upartym dążeniu do celu.

 

Balon, reż. Pema Tseden, Chiny 2019

reż. Pema Tseden, Chiny 2019, 102'

Życie pasterskiej rodziny na tybetańskim pustkowiu wydaje się ciężkie, ale szczęśliwe. Jej spokój zostanie jednak zmącony: jedna z psot dwóch małych braci okaże się mieć dalekosiężne konsekwencje. Precyzyjnie skonstruowana fabuła prowadzi widza w realia prostego życia w regionie, świat buddyjskich wierzeń i bliskich związków z naturą, do którego docierają efekty mocarstwowej polityki. Mądra, nasycona lirycznym humorem opowieść o wielkich wyborach zwykłych ludzi otrzymała główną nagrodę People's Jury 13. Festiwalu Pięć Smaków.

Czytany 355 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 09 styczeń 2020 17:05

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama