cinema.pl Festiwale

poniedziałek, 09 grudzień 2019 15:26

Kobieta - matka, żona, kochanka

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Wśród obrazów dostępnych w ramach 4. edycji ArteKino Festival - cyfrowego festiwalu kina europejskiego, znalazły się filmy fabularne „Stitches” i „Messi and Maud”, które poruszają temat kobiecości, macierzyństwa i relacji damsko-męskich. Były prezentowane na międzynarodowych festiwalach filmowych m.in. Berlinale, Europa Cinema Label, w Toronto i Rotterdamie. W polskiej wersji językowej można je zobaczyć bezpłatnie do 31 grudnia na stronie www.artekinofestival.com.

 

STITCHES, reż. Miroslav Terzić (Serbia/Słowenia/Chorwacja), Berlinale, Europa Cinema Label (Nagroda Publiczności Sekcji Panorama - 2. miejsce)

Akcja filmu, oparta na prawdziwych wydarzeniach, rozgrywa się w dzisiejszym Belgradzie, 18 lat po tym, jak młoda szwaczka została poinformowana o nagłym zgonie jej dopiero co narodzonego dziecka. Przekonana do tej pory, że noworodek został ukradziony, przez wielu uznawana jest za paranoiczkę. Z matczyną determinacją zbiera w sobie siły do stoczenia ostatniego boju z policją, szpitalną biurokracją, a nawet z własną rodziną, by dojść prawdy. 

- Ten psychologiczny thriller opisuje nowy rozdział niedawnej, mrocznej historii Serbii. Reżyser wychodzi poza osobistą odyseję bohaterki, potępiając system handlu ludźmi i korupcji - podsumowuje Olivier Père, Dyrektor Artystyczny ArteKino Festival.

MESSI AND MAUD, reż. Marleen Jonkmann (Holandia/Niemcy), MFF w Rotterdamie i Toronto

Maud i Frank spędzają wakacje w Chile. Ich związek jest kruchy. Po wielu latach starań o dziecko para musi zmierzyć się z faktem, że Maud nigdy nie zostanie matką. Po gwałtownej kłótni z Frankiem kobieta wyrusza w podróż po Chile, w czasie której poznaje chłopca zwanego Messim. To przypadkowe spotkanie przeradza się w epicką podróż, pełną zapierających dech w piersiach krajobrazów, a wiodącą do odkrycia siebie. 

- Podróż do Chile przeżywającej kryzys pary zamienia się w intymną przygodę i próbę odbudowania kobiecości. Obiecujący debiut filmowy młodej holenderskiej reżyserki Marleen Jonkman - dodaje Olivier Père, Dyrektor Artystyczny ArteKino Festival.

4. edycja ArteKino Festival trwa od 1 do 31 grudnia. Na stronie www.artekinofestival.com można obejrzeć bezpłatnie w polskiej wersji językowej osiem starannie wyselekcjonowanych filmów fabularnych i dokumentalnych autorstwa młodych europejskich reżyserów i reżyserek. Obrazy te były pokazywane na międzynarodowych festiwalach filmowych m.in. Berlinale, w Rotterdamie, Toronto, San Sebastian i Salonikach. Są dostępne bezpłatnie w 45 krajach Europy, w 10 wersjach językowych. 

- Filmy opowiadają o ośmiu krajach i ośmiu kulturach, potwierdzając niezwykłą różnorodność Europy - zjednoczonej, a jednocześnie bogatej dzięki swoim różnicom. Są hołdem dla dialogu, spotkań i mieszania się społeczeństw ponad granicami. Zarówno produkcje fabularne, jak i dokumentalne opisują współczesny świat i analizują nasz stosunek do historii - mówi Olivier Père.

 

FILMY W RAMACH 4. ARTEKINO FESTIVAL:

•MESSI AND MAUD, reż. Marleen Jonkmann (Holandia/Niemcy), MFF w Rotterdamie i Toronto

•SAD SONG, reż. Louise Narboni (Francja), Festiwal FID w Marsylii (Nagroda im. Georgesa De Beauregard, Nagroda im. Rebaud Victora)

•NORMALNY (-NA), reż. Adele Tulli (Włochy/Szwecja), Berlinale, MFF w Salonikach

•RUTH, reż. António Pinhão Botelho (Portugalia)

•SELFIE, reż. Agostino Ferrente (Francja/Włochy), Berlinale, Festiwal Cinéma Du Réel w Paryżu

•STITCHES, reż. Miroslav Terzić (Serbia/Słowenia/Chorwacja), Berlinale, Europa Cinema Label (Nagroda Publiczności Sekcji Panorama - 2. miejsce)

•PRAGNIENIE, reż. Svetla Tsotsorkova (Bułgaria), MFF w San Sebastian, BFI London FF

•THIRTY, reż. Simona Kostova (Niemcy), Berlinale, MFF w Rotterdamie

ArteKino Festival powstał w 2016 roku z inicjatywy ARTE TV - publicznego, niekomercyjnego, francusko-niemieckiego kanału kulturalnego, którego celem jest promowanie kultury i wspólnych europejskich wartości. 

- ArteKino Festival odzwierciedla ambicje telewizji ARTE, by rozpowszechniać i promować bogactwo europejskiego kina autorskiego. Nowe technologie umożliwiają promocję filmów wśród coraz szerszego grona Europejczyków, szczególnie tych, którzy nie mają łatwego dostępu do kultury lub czują się z niej wykluczeni. Chcemy docierać do naszych widzów tam, gdzie są oni obecni - w Internecie. Pragniemy stworzyć więź pomiędzy filmami, ich twórcami a publicznością, odkrywającą nowe, ciekawe spojrzenie na współczesne problemy - dodaje Olivier Père.

Festiwal powstał przy wsparciu programu Kreatywna Europa i prywatnych mecenasów. 

Czytany 468 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 09 grudzień 2019 15:28

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama