cinema.pl Festiwale

piątek, 06 grudzień 2019 17:07

Lublinie rozpoczyna się Ukraina! Festiwal Filmowy

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Przed nami trzy niezwykłe dni z ukraińską kinematografią. Od 6 do 8 grudnia w Centrum Kultury w Lublinie odbędzie się Ukraina! Festiwal Filmowy. W programie projekcje najnowszych ukraińskich filmów oraz spotkania z gośćmi. 

 

Festiwal rozpocznie się pokazem „Mitu”, dokumentu o Vasylu Slipaku, który przerwał błyskotliwą karierę śpiewaka operowego, by stanąć do walki w obronie ojczyzny. Tytułowy “Mit” to jego wojskowy sygnał wywoławczy, nawiązujący do arii Mefistofelesa z opery Faust. Artysta zginął z ręki snajpera w czasie działań bojowych, stając się symbolem poświęcenia i narodowym bohaterem. Film opowiada jego historię, przeplatając wydarzenia archiwalnymi fragmentami występów.

Film „Moje myśli są ciche” to historia Vadyma, dwudziestopięcioletniego muzyka i realizatora dźwięku, który marzy, aby opuścić rodzinne strony i zamieszkać za granicą. Nie dość, że trudno mu wiązać koniec z końcem, to jeszcze okazuje się, że potrzebuje drogiego zabiegu dentystycznego. Po wielu eksperymentach w życiu zawodowym i prywatnym, otrzymuje szansę na lepsze życie w Kanadzie. Aby otrzymać dobrze płatną pracę w branży gier komputerowych, musi jedynie nagrać dźwięki karpackich zwierząt, bardziej umęczonych od tych szczęśliwych z Kanady. Sprawy komplikują się, kiedy okazuje się, że głównym kompanem jego podróży będzie jego matka Galia. To słodko-gorzka komedia, która podbiła serca zarówno krytyków, jak i widzów. 

Zabawne, ale też refleksyjne spojrzenie na relacje matki i syna - coś, czego w ukraińskim kinie jeszcze nie było.

„Do domu” to świetnie przyjęty na tegorocznym Festiwalu Filmowym w Cannes ukraiński kandydat do Oscara. Film w reżyserii Narimana Alieva opowiada historię krymskiego Tatara Mustafy, który stracił najstarszego syna na wojnie między Rosją a Ukrainą. Postanawia przewieźć ciało zmarłego syna z Kijowa na Krym, by pochować go w rodzinnych stronach. Wraz z młodszym synem wyruszają w podróż, która odmieni ich relację. 

Na uwagę zasługuje również dokument „Mój tata jest bratem mamy”, zdobywca nagród dla najlepszego ukraińskiego filmu i reżysera na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Odessie. To odważny, ale i subtelny, pełen szacunku portret niezwykłej rodziny. Tolik jest awangardowym artystą i muzykiem undergroundowej, queerowej sceny Kijowa. Jest także przybranym ojcem małej Katii, córki jego siostry, Anyi. Choroba psychiczna nie pozwala Anyi opiekować się na co dzień Katią. Film Wadima Ilkowa z melodyjną płynnością łączy momenty skrajnej samotności i intymnej rodzinnej bliskości, pustki i twórczego skupienia, wielkiego ciężaru i codziennej radości życia. 

Festiwal odwiedzą ukraińscy twórcy, którzy po seansach spotkają się z widzami. Gośćmi będą między innymi: Nariman Aliev, reżyser „Do domu”, Andriy Lidagovskiy, odtwórca głównej roli w filmie „Moje myśli są ciche”, Viktor Hrom, reżyser filmu „Krym. Otoczeni zdradą” oraz twórcy „Zakazanego”: Roman Brovko - reżyser filmu oraz Artemij Kirsanow i Sergij Dzuba - scenarzyści i autorzy książki "Zakazany". 

 

Bilety w cenie 10 zł i 8 zł (ulgowe) dostępne są w kasie oraz na stronie Centrum Kultury w Lublinie. Program festiwalu znajduje się na stronie: www.ukrainaff.com 

Czytany 457 razy Ostatnio zmieniany piątek, 06 grudzień 2019 17:12

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama