cinema.pl Festiwale

piątek, 06 grudzień 2019 17:04

Animacja ACID RAIN nominowana do prestiżowych Annie Awards

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Hollywoodzka ASIFA (Międzynarodowe Towarzystwo Filmu Animowanego) ogłosiła oficjalną listę nominacji do prestiżowych Annie Awards w 32 kategoriach. ACID RAIN Tomka Popakula otrzymał nominację w kategorii Najlepszy Film Krótkometrażowy. 

 

Przyznawane od 1972 roku Annie Awards to jedne z najbardziej prestiżowych wyróżnień w branży filmu animowanego. Co roku Annie Awards są przyznawane w ponad trzydziestu kategoriach, w tym kategoriach technicznych. ACID RAIN jest drugim polskim filmem, który zbobył tę prestiżową nominację w kategorii krótkometrażowej. W 2011 roku do Annie Awards nominowany był film „Paths of hate” Damiana Nenowa. 

Film Tomka Popakula mógł zostać zgłoszony do Annie Awards dzięki zdobyciu kwalifikującej nagrody – Grand Prix festiwalu Animafest Zagreb, którą Popakul otrzymał w czerwcu tego roku. Oprócz ACID RAIN w tej samej kategorii są nominowane jeszcze cztery krótkometrażowe filmy animowane. Gala przyznania nagród odbędzie się 25 stycznia 2020 w Los Angeles.

Akcja ACID RAIN rozgrywa się gdzieś w Europie Wschodniej. Młoda ucieka z domu, jak najdalej od szarej miejscowości. Początkowa ekscytacja podróżą autostopem opada, gdy ląduje na obrzeżach miasta w środku nocy. Na moście spostrzega postać balansującą niebezpiecznie na barierce. Tak poznaje Chudego trochę niezrównoważonego dziwaka. Chudy mieszka w kamperze, którym jeździ załatwiając niekoniecznie legalne sprawunki. Młoda postanawia zabrać się z Chudym. Ich wspólna droga prowadzi w coraz dziwniejsze rejony, a między nimi szybko zawiązuje się nienazwana więź.

Reżyser i scenarzysta filmu - Tomek Popakul jest absolwentem PWSFTviT w Łodzi. Do tej pory zrealizował kilka filmów, z czego dyplomowy "Ziegenort" był pokazywany na wielu międzynarodowych festiwalach i zdobył liczne nagrody na całym świecie. 

 

Producentami „ACID RAIN” są Piotr Szczepanowicz i Grzegorz Wacławek z nagradzanego studia Animoon. Film, który jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej

i koprodukowany przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny jest najczęściej pokazywanym i nagradzany polskim filmem animowanym 2019 roku. Do tej pory został zaprezentowany na ponad 60 festiwalach zdobywając 20 nagród. Film bierze obecnie udział w wyścigu oscarowym ubiegając się o nominację. „ACID RAIN” w dalszym ciągu można oglądać na platformie vimeo, gdzie został udostępniony w ranach kuratorskiej sekcji Staff Pick. 

 

Źródło: notka prasowa producenta

Czytany 508 razy Ostatnio zmieniany piątek, 06 grudzień 2019 17:06

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama


Reklama

Reklama