cinema.pl Festiwale

środa, 04 grudzień 2019 15:58

14. edycja AfryKamery

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

12 grudnia rozpoczyna się 14. edycja festiwalu filmowego AfryKamera, największego wydarzenia kulturalnego w Europie Środkowo-Wschodniej poświęconego Afryce. W ramach blisko stu projekcji na terenie całej Polski zaprezentowane zostaną filmy fabularne, dokumenty i animacje o Afryce. Impreza odbędzie się w 15 miastach Polski, między innymi w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku i Poznaniu. Krajem przewodnim 14. edycji jest Sudan.

 

Celem festiwalu jest pokazanie osiągnięć filmowych oraz zaprezentowanie najważniejszych afrykańskich twórców. Wbrew stereotypom Afryka nie jest filmową pustynią – wręcz przeciwnie, wnosi wybitny wkład w światową kinematografię.

Tegoroczny program filmowy festiwalu to trzy bloki tematyczne: AfroSelekta, w którym prezentowane będą najlepsze filmy twórców afrykańskich, ekologia w Afryce, czyli filmy poświęcone środowisku oraz Afryka w polskim obiektywie z produkcjami polskich twórców. Ponadto podczas festiwalu odbędą się pokazy filmów dla dzieci w ramach sekcji AfroKids oraz dwa bloki krótkich metraży Afroshorts: Duchowość i Tożsamość. 

14. edycję festiwalu otworzy sudański film w reżyserii Amjad Abu Alala, „Umrzesz mając 20 lat”. Laureat nagrody dla najlepszego debiutanta na tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji, jak pisze o nim „Variety”, „ze wspaniałą wizualną wrażliwością, w baśniowy sposób ukazuje odizolowaną od świata wioskę, której mieszkańcy skrępowani są przesądami”. 

W programie znalazł się też film „Knuckle City”, południowoafrykański kandydat do Oscara. To dramat opowiadający historię chłopaka dorastającego w rodzinie, gdzie przemoc i alkohol były na porządku dziennym. W środowisku, w którym się wychowywał można było zostać gangsterem, bokserem albo zostać zabitym. Dudu wybrał boks. W filmie śledzimy jego zmagania i niełatwą walkę, nie tylko na ringu, która nie zawsze kończy się zwycięstwem. To opowieść o świecie boksu, w którym rządzą pieniądze i prawo silniejszego, a gra bywa nierówna. 

Wśród gości, którzy pojawią się w Warszawie, będą między innymi reżyserzy afrykańskiego pochodzenia: Jahmil X.T. Qubeka, Harold Hölscher, Hajooj Kuka, Jeroen van Velzen czy Shola Amoo oraz polscy twórcy, między innymi reżyser Piotr Cieplak.

AfryKamera to również bogaty program wydarzeń towarzyszących: warsztaty dla dzieci, koncerty, spotkania autorskie, odczyty literackie, debaty oraz pokazy multimedialne. Otwarcie warszawskiej odsłony festiwalu uświetni koncert Ifi Ude, polsko-nigeryjskej piosenkarki, kompozytorki i autorki tekstów.

Ponadto w grudniu, styczniu i lutym festiwalowe filmy zostaną zaprezentowane publiczności w Łodzi, Białymstoku, Wrocławiu, Poznaniu, Bydgoszczy, Krakowie, Koninie, Katowicach, Gdańsku, Skoczowie, Płocku, Toruniu i Dąbrowie Górniczej. 

Pełen program festiwalu znajduje się na stronie www.afrykamera.pl 

Czytany 925 razy Ostatnio zmieniany środa, 04 grudzień 2019 16:01

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama