cinema.pl Festiwale

sobota, 30 listopad 2019 13:50

Muzyka na żywo w kinie bez słów

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Festiwal Filmu Niemego niemal na równi stawia film i muzykę. Jubileuszowa edycja przyciągnęła rekordową liczbę ponad 40 muzyków, którzy na żywo zagrają do niemych filmów na wzór dawnych seansów z początku XX wieku. Wśród nich słynni kinowi akompaniatorzy, wirtuozi elektroniki jak i wieloosobowe zespoły multiinstrumentalne.

 

20. Festiwal Filmu Niemego to podwójna okazja do spojrzenia w przeszłość. Podobnie jak w latach ubiegłych, wydarzenie koncentrować się będzie wokół niezwykłego fenomenu kina sprzed przełomu dźwiękowego, a w programie znajdzie się szereg filmowych perełek, których pokazom towarzyszyć będzie muzyka na żywo wykonywana przez utalentowanych muzyków. Jednak filmowa wyprawa w przeszłość nabierze w tym roku dodatkowego, autotematycznego wymiaru. W związku z jubileuszem, Festiwal cofnie się bowiem do swoich własnych początków. W kuluarach będzie można usłyszeć wspomnienia z poprzednich edycji, na Rynku Głównym stanie wystawa plakatów festiwalowych, tu i ówdzie składane będą życzenia urodzinowe, a całość obchodów zainauguruje uroczysty toast oraz wspólne zdmuchiwanie świeczek z… dwudziestu tortów. 

Festiwal Filmu Niemego z założenia odwołuje się do konwencji pokazów filmowych z początku XX wieku, nadając im jednak nowy, współczesny wymiar za sprawą różnorodnego grona akompaniatorów. 20. edycję imprezy otworzy Acoustic Ethno Orchestra, która pod wodzą Macieja Trifondisa zaoferuje słuchaczom podróż przez rozmaite kontynenty i kultury. Orkiestra, w skład której wchodzą wybitni instrumentaliści wywodzący się z pozornie oddalonych od siebie gatunków muzycznych, zagra do fenomenalnego dzieła Bustera Keatona “Rozkosze gościnności”. Będzie to pierwszy publiczny występ tego nowego krakowskiego składu. Wyjątkowym wydarzeniem będzie również występ znanej z krakowskich ulic grupy Kraków Street Band, która rozbudzi wszystkich swoją niesamowitą energią, podczas pokazu innego dzieła słynnego komika o kamiennej twarzy – filmu pt. “Buster i milion krów”.

 

Ponadto, na festiwalowej scenie pojawi się czarująca folkowym brzmieniem formacja Vladimirska (z gościnnym udziałem Tomka Kruka z Kraków Street Band), eklektyczna warszawska Pokusa (Lado ABC) oraz nawiązujące do magii muzyki ludowej trio Waldemara Rychłego. Swój oryginalny akompaniament do niemych filmów zaprezentują również muzycy znani z działalności w popularnej formacji Mitch&Mitch – Miłosz Pękala i Bartosz Weber, pełen intertekstualnych nawiązań krakowski duet Kirszenbaum oraz flecista, saksofonista i klarnecista w jednej osobie – Leszek „Hefi” Wiśniowski. Na Festiwalu nie zabraknie także stałych bywalców: elektroniczno-lirycznej grupy SALK (która oficjalnie zawiesiła swoją działalność!), stworzonego podczas 12. edycji Semi-Invented Trio (Konarski/Chytrzyński/Berny) oraz prof. Lesława Lica, ulubionego tapera Krakowa, który jak co roku zasiądzie do klawiszy, by przypomnieć widzom ponadczasowe melodie, stanowiące idealne tło dla komediowych gagów.  

 

Tradycyjnie, w sobotni wieczór odbędzie się pełne atrakcji afterparty w Klubie Betel, podczas którego za konsolą DJską staną wyjątkowo organizatorzy Festiwalu. 

 

20. Festiwal Filmu Niemego odbędzie się w dniach od 5 do 8 grudnia 2019 roku w Kinie Pod Baranami oraz Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie.

 

Bilety dostępne w kasach Kina oraz online:

www.kinopodbaranami.pl

www.festiwalfilmuniemego.pl

Czytany 438 razy Ostatnio zmieniany sobota, 30 listopad 2019 13:51

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama