cinema.pl Festiwale

poniedziałek, 28 październik 2019 09:34

DAVID LYNCH Z HONOROWYM OSCAREM®

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej przyzna honorowego Oscara® wybitnemu filmowcowi Davidowi Lynchowi. 

 

Twórczość filmowa Davida Lyncha jest wyjątkowa w formie i treści, zachwycała od pierwszych pokazów i zachwyca po dziś dzień kolejne pokolenia miłośników niebanalnego kina. Inspirowała i inspiruje wielu młodych i dojrzałych twórców X muzy, a serial Miasteczko Twin Peaks zmienił sposób myślenia o możliwościach i potencjale tkwiącym w telewizyjnym medium.

David Lynch jest laureatem Złotej Żaby Camerimage dla Reżysera oraz Nagrody Camerimage za Całokształt Twórczości, a także Złotej Żaby za wybitne realizacje filmowe w duecie reżysersko – operatorskim z Frederickiem Elmesem. Został też wyróżniony odznaczeniem: Przyjaciel Camerimage za pomoc jaką udzielał Festiwalowi w poszukiwaniu nowych dróg artystycznego i duchowego rozwoju. Odwiedzał nas wielokrotnie w Łodzi, Bydgoszczy i Toruniu, by pokazywać swoje najnowsze filmy, malarstwo, grafikę, zdjęcia, rysunki, fotografie, kompozycje muzyczne, design, a także dzielić się refleksjami o sztuce i kondycji duchowej człowieka. Jego wykłady TM poświęcone eliminacji negatywnych emocji oraz technice odnajdywania pozytywnej energii i osiąganiu pełnej kreatywności cieszyły się ogromna popularnością i pomogły wielu gościom Festiwalu. To na Camerimage przyszedł mu do głowy pomysł zrealizowania eksperymentu filmowego pod tytułem Green Room, który potem rozwinął się w pełnometrażowy film realizowany w Łodzi i Hollywood pod tytułem Inland Empire, nagrodzony w 2006 roku na Festiwalu w Wenecji. David Lynch współpracował z Frankiem Gehrym i Markiem Żydowiczem przy stworzeniu projektu Camerimage Center. Obecnie rozpoczęliśmy współdziałanie nad kolejnym wspólnym pomysłem artystycznym..

Z niecierpliwością oczekujemy ceremonii wręczenia Davidowi Lynchowi - honorowego Oscara®, a także spotkań na kolejnych edycjach Festiwalu CAMERIMAGE. W Toruniu.

Czytany 375 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 28 październik 2019 09:37

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama