cinema.pl Festiwale

sobota, 26 październik 2019 10:43

Polska na CAMERIMAGE

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Prezentujemy skład Konkursu Filmów Polskich 27. edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych EnergaCAMERIMAGE. W ramach tego konkursu nagrodzeni zostają zarówno autor zdjęć, jak i reżyser zwycięskiego filmu.

 

BOŻE CIAŁO

Podczas pobytu w zakładzie poprawczym młody wrażliwy chłopak, Daniel, przechodzi głęboką przemianę duchową. Marzy o tym, żeby zostać księdzem, ale z zasądzonym wyrokiem nie ma szans na dostanie się do seminarium duchownego. Jednak gdy zostaje zwolniony warunkowo z poprawczaka, zamiast do nakazanej pracy w stolarni udaje się do niewielkiej parafii, gdzie pod nieobecność proboszcza postanawia spełnić swoje marzenie. Przyjdzie mu zmierzyć się z zadrą, która tkwi w miejscowej ludności po przebytej tragedii. Film osnuty na prawdziwych wydarzeniach dotyka uniwersalnych i ponadczasowych problemów związanych z duchowością człowieka, wiarą, poszukiwaniem właściwego wymiaru i sensu religii, potrzebą dokonywania w życiu istotnych przewartościowań oraz z podziałami społecznymi.

Tytuł angielski: Corpus Christi

Reżyseria: Jan Komasa

Zdjęcia: Piotr Sobociński Jr.

Produkcja: Aurum Film Bodzak Hickinbotham

Polski dystrybutor: Kino Świat

Kraj i rok: Polska, 2019

 

IKAR. LEGENDA MIETKA KOSZA

Mieczysław Kosz to postać autentyczna. Przyszły geniusz fortepianu od wczesnego dzieciństwa niedowidzi. Na operację oczu jest za późno – chłopiec, odesłany przez matkę do zakładu dla dzieci ociemniałych, zupełnie traci wzrok. Odkrywa inny sposób komunikacji z otoczeniem – muzykę: ma wielki talent pianistyczny. Zdobywa klasyczne wykształcenie muzyczne, ale ciągnie go do jazzu – z końcem lat 60. XX w. staje się fenomenem polskiej i światowej pianistyki jazzowej, porównywanym do Billa Evansa. Dwudziestokilkuletni Kosz podbija publiczność w kraju i za granicą, występuje z powodzeniem na prestiżowych festiwalach jazzowych, nagrywa płyty. Sukcesom artystycznym towarzyszy jednak poczucie samotności w życiu osobistym, które objawia się na różne, także bardzo gorzkie, sposoby.

Tytuł angielski: Icarus. The Legend of Mietek Kosz

Reżyseria: Maciej Pieprzyca

Zdjęcia: Witold Płóciennik

Produkcja: RE Studio

Polski dystrybutor: NEXT FILM

Kraj i rok: Polska, 2019 

 

PAN T.

Warszawa, rok 1953, czasy stalinowskie. W hotelu dla literatów mieszka uznany pisarz, Pan T., skrywający ironiczne spojrzenie na otaczającą go rzeczywistość za ciemnymi okularami. Pan T. utrzymuje się z korepetycji z języka polskiego udzielanych ślicznej maturzystce, z którą łączy go relacja wykraczająca poza pomoc w pisaniu wypracowań. Życie Pana T. staje się jeszcze ciekawsze, gdy jego sąsiadem zostaje chłopak z prowincji i czyni go swoim idolem, maturzystka decyduje się na pewne wyznanie, a on sam wpada w oko tajnej policji politycznej. Film inspirowany postaciami prawdziwych polskich literatów z tamtych lat, ukazujący stalinizm jako epokę pełną absurdów, w której terror miesza się z graniem po kryjomu zakazanego jazzu, a w toalecie można natknąć się na najważniejszą osobę w państwie.

Tytuł angielski: Mister T.

Reżyseria: Marcin Krzyształowicz

Zdjęcia: Adam Bajerski

Produkcja: Propeller Film

Polski dystrybutor: Kino Świat

Kraj i rok: Polska, 2019

 

SŁODKI KONIEC DNIA

Volterra, niewielkie miasto etruskie na włoskiej prowincji, czasy dzisiejsze. Mieszkańcy znają się nawzajem i szanują. Życie mieszkającej tu od lat Marii – polskiej poetki uchodzącej za autorytet moralny, laureatki literackiej Nagrody Nobla – toczy się spokojnie aż do chwili, gdy wstrząsają nim dwa wydarzenia, pierwsze ze sfery prywatnej, drugie – z publicznej. Reakcja Polki na to ostatnie odbija się głośnym echem we Włoszech i całej Europie. Słodki koniec dnia to jeden z rzadko dziś powstających filmów o dylematach intelektualistów. Dotyka istotnych problemów, z którymi mierzy się współczesna Europa, m.in. stosunku do imigrantów, kryzysu demokracji zachodniej, terroryzmu. Równie ważna jest tu jednak warstwa psychologiczna, przede wszystkim kobiecość głównej bohaterki.

Tytuł oryginalny: Dolce Fine Giornata

Reżyseria: Jacek Borcuch

Zdjęcia: Michał Dymek

Produkcja: No Sugar Films

Polski dystrybutor: NEXT FILM

 

Kraj i rok: Polska, 2018

UKRYTA GRA

Początek lat 60. XX wieku. Służby specjalne USA porywają genialnego amerykańskiego matematyka Joshuę Mansky’ego. Ma on stoczyć pojedynek szachowy z radzieckim mistrzem Alexandrem Gawryłowem. Areną walki będzie międzynarodowy turniej szachowy w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, a sama walka – przykrywką dla tytułowej „ukrytej gry”: wywiadów amerykańskiego i radzieckiego w obliczu nabierającego dynamiki kryzysu kubańskiego. Stawką w niej jest pokój światowy: zażegnanie wybuchu wojny atomowej między dwoma supermocarstwami. Thriller polityczny, którego akcja rozgrywa się na tle Warszawy z pierwszego dwudziestolecia po II wojnie światowej. Tym tłem jest m.in. ów Pałac Kultury i Nauki. Film odkrywa jego sekretne pomieszczenia, niedostępne dla zwykłych śmiertelników.

Tytuł angielski: The Coldest Game

Reżyseria: Łukasz Kośmicki

Zdjęcia: Paweł Edelman

Produkcja: Watchout Studio

Polski dystrybutor: NEXT FILM

Kraj i rok: Polska, 2019

  

WSZYSTKO O MOJEJ MATCE

Ola była pięcioletnią dziewczynką, gdy została odebrana matce, znanej sportsmence. Teraz ma 17 lat i za sobą przejście przez nieudaną adopcję oraz pobyty w domach dziecka. Uciekała z nich tylko po to, by wrócić do matki, po której jedyną pamiątka jest krótkie nagranie wideo. Ucieczki wiodą w końcu Olę do zakładu poprawczego, ale i tu dziewczyna nie przestaje marzyć o odzyskaniu rodzicielki. Wierząc, że zwróci na siebie jej uwagę odnosząc sukcesy w zawodach sportowych, zaczyna zawzięcie trenować lekkoatletykę. Opowieść o nadziei w świecie niewolnym od brutalnej przemocy, której doświadcza również bohaterka. Film zrealizowany metodami paradokumentalnymi i utrzymany w estetyce kina dokumentalnego przez debiutującą w fabule dokumentalistkę - Małgorzatę Imielską.

Tytuł angielski: All For My Mother

Reżyseria: Małgorzata Imielska

Zdjęcia: Tomasz Naumiuk

Produkcja: NAIMA FILM

Polski dystrybutor: NAIMA FILM

Kraj i rok: Polska, 2018

Czytany 455 razy Ostatnio zmieniany sobota, 26 październik 2019 11:09

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama