cinema.pl Festiwale

sobota, 19 październik 2019 12:32

Wybitni twórcy, najlepsze filmy, ważne tematy. Już dziś rusza 17. MFF Tofifest

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

17. edycja MFF Tofifest upłynie pod znakiem silnych kobiet. W Toruniu pojawią się laureatki Złotych Aniołów za niepokorność twórczą - Maja Ostaszewska i Agnieszka Holland, a w specjalnym paśmie Niepokorne pokażemy bohaterki, które poświęcają życie, by zawalczyć o lepsze jutro. Z nagrodami z Torunia wyjadą też Dawid Ogrodnik, Paweł Pawlikowski, a także nagrodzony za całokształt twórczości Krzysztof Globisz oraz Oleg Sencow, który odzyskał wolność po pięciu latach.

 

Tegoroczny festiwal to ponad 150 filmów, które wyłoniliśmy w żmudnym procesie selekcji. W konkursie On Air, programowanym przez dyrektorkę Kafkę Jaworską, zmierzy się 13 tytułów, wśród których znalazły się: algierski kandydat do Oscara „Papicha” o kobiecie, która organizuje pokaz mody, by wyrazić sprzeciw wobec opresji seksualnej w jej ojczyźnie, czy „Wysoka dziewczyna”, kandydat do Oscara Rosji, młodziutkiego reżysera Kantamira Bałagowa, nazywanego rosyjskim Xavierem Dolanem. To pierwszy pokaz filmu w Polsce.

W sekcji From Poland, w której swoją nagrodę przyznaje publiczność, filmy wybrał Łukasz Maciejewski, wybitny krytyk i znawca kina. Zobaczymy najważniejsze polskie dokonania sezonu, a także spory pakiet przedpremier.

Wśród nich: „Wszystko dla mojej matki”, „Proceder” czy „Zgniłe uszy”. Maciejewski nadzoruje także nowe dziecko MFF Tofifest - sekcję Polonica, w której pokażemy, jak polscy filmowcy sprawdzają się w ekipach zagranicą. Wśród zakwalifikowanych tu filmów głośna turecka „Rzeka” z fantastyczną muzyką Justyny Banaszczyk czy kontrowersyjny „Malowany ptak” ze znakomitą kreacją Lecha Dyblika.

Nie zabraknie też akcentów muzycznych. 19 października imprezę rozpoczniemy koncertem Rebel Babel, który pod batutą L.U.C.-a zagwarantuje widzom doświadczenia z pogranicza kina i muzyki. Z kolei na zamknięciu, 26 października, zabierzemy festiwalowiczów do krainy syntezatorów i elektroniki. Przewodnikiem po niej będzie Bartosz Staszkiewicz, który we współpracy z artystami - m.in. Kayah i Pauliną Przybysz - zaprezentuje zupełnie nowe aranżacje największych hitów Depeche Mode czy Alphaville.

Na styku kina i muzyki znajduje się także dokument Olgi Bieniek „Film.Kult” przybliżający fenomen zespołu Kazika Staszewskiego. Film zostanie pokazany 23 października, a po seansie z publicznością spotka się reżyserka i członkowie zespołu.

Z dumą też przypominamy, że do Torunia przyjedzie Oleg Sencow, ukraiński reżyser, który miesiąc temu odzyskał wolność. Przez pięć ostatnich lat był uwięziony w rosyjskim łagrze, gdzie odsiadywał wyrok po niesłusznym oskarżeniu go o terroryzm. W ubiegłym roku gościliśmy na festiwalu żonę reżysera i jego producentkę, przypomnieliśmy też jego film „Gamer”, wyrażając naszą solidarność z Olegiem. W tym roku pragniemy uczcić jego wolność.

Czeka nas dziewięć niezwykle emocjonalnych, niezapomnianych dni!

17. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest odbędzie się w dniach 19-27 października 2019. Więcej informacji na stronie www.tofifest.pl oraz na Facebooku http://www.facebook.com/tofifest.

Czytany 545 razy Ostatnio zmieniany sobota, 19 październik 2019 12:38

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama