cinema.pl Festiwale

czwartek, 17 październik 2019 16:06

WYSTAWA ARTUUM MOBILE: ŚWIAT SASKII BODDEKE I PETERA GREENAWAYA

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Wydarzeniem towarzyszącą 27. edycji Festiwalu EnergaCAMERIMAGE w Toruniu będzie wystawa Artuum Mobile: Świat Saskii Boddeke i Petera Greenawaya. Autorką koncepcji i instalacji multimedialnych jest Saskia Boddeke. Instalacje uzupełniają rzeźby i prace malarskie Petera Greenawaya, który jest też autorem tekstów użytych w instalacjach.

 

Tegoroczna wystawa jest zbudowana wokół twórczości pary artystów sztuk wizualnych, Saskii Boddeke i Petera Greenawaya. Peter Greenaway zdobył światowy rozgłos dzięki swoim wysmakowanym wizualnie filmowym interpretacjom wybitnych dzieł malarskich, zwłaszcza okresu dawnego. Będąc wybitnym interpretatorem dzieł innych epok, sam jednocześnie stał się inspiracją dla twórczych dokonań kolejnych pokoleń artystów.

 

Autorką koncepcji wystawy, składającej się z trzech części, jest uznana artystka multimedialna i reżyserka, Saskia Boddeke. Pierwsza część ekspozycji to multimedialna instalacja jej autorstwa, z tekstami i rzeźbami Greenawaya oraz muzyką Luki D'Alberto. Całość stanowi interpretację motywu czterech jeźdźców Apokalipsy. Symbolizują oni nieszczęścia, ale i nierówność pomiędzy chorobą i zarazą, łaknieniem i głodem, przemocą i wojną. Jest to artystyczna diagnoza współczesności, poetycka i metaforyczna opowieść o podstawowych ludzkich prawach: do edukacji, wolności słowa, wolności do przekonań religijnych lub ich braku, a także o prawie do dorastania w bezpiecznym i zdrowym środowisku.

Pobierz obrazki

W drugiej części zaprosimy zwiedzających do Atelier Greenawaya – specjalnie zaaranżowanej w CSW przestrzeni, w której artysta, otoczony swoimi obrazami, inspirującymi przedmiotami i atrybutami malarskimi, będzie przez całe trzy dni tworzył na oczach widzów nowe kompozycje artystyczne, niczym we własnym studio. Podczas pracy Greenaway będzie obserwowany przez ekipę filmową, która przygotuje wizualną dokumentację. Po zakończeniu pracy, będzie ona wyświetlana na stole, przy którym artysta kreował swoje dzieła. W przestrzeni Atelier zaprezentowanych zostanie ok. 90 prac, pochodzących z cyklów Mitologie, Dynastie, Części ciała, Pary Małżeńskie, Studio Rembrandta, Dzieci Uranu, Holenderskie krajobrazy oraz Żywioły. Prezentowane obrazy i rysunki powstały w ciągu ostatnich dziesięciu lat w technice akrylowej na tekturze z elementami kolażu.

 

Ostatnim elementem ekspozycji jest Nieme kino – przestrzeń, w której na wygodnych kanapach, niczym w domowej atmosferze, publiczność będzie mogła obejrzeć film dokumentalny Alfabet Greenawaya, obraz Saskii Boddeke opowiadający o Peterze Greenawayu oraz ich córce – Pip. W połączeniu z przeglądem filmowym, instalacja będzie niezwykłą i jedyną w swoim rodzaju artystyczną całością.

Pobierz obrazki

Projektowi będzie towarzyszyć część filmowa – planowany przegląd filmów Petera Greenawaya oraz innych twórców europejskich, inspirujących się w swojej twórczości malarstwem. W ten sposób oś tematyczna scala elementy wystawy pod wspólnym hasłem przenikania się malarstwa oraz życia dawnych mistrzów ze współczesną twórczością filmową. W przeglądzie filmowym planujemy zaprezentować 11 filmów, w tym m.in. takie tytuły jak: Kontrakt rysownika i Straż nocna Petera Greenawaya, Siódma pieczęć Ingmara Bergmana, Paula Christiana Schwochowa, Andriej Rublow Andrieja Tarkowskiego, Edvard Munch Petera Watkinsa, i innych.

Pobierz obrazki

koncepcja, film i reżyseria: SASKIA BODDEKE

rzeźby, malarstwo i narracja: PETER GREENAWAY

 

muzyka: LUCA D’ALBERTO

montaż: ELMER LEUPEN

zdjęcia: RUZBEH BABOL

aranżacja światła: PAOLO CASATI

aranżacja eksponatów: MARCO TEATRO

produkcja: ANNETTE MOSK

 

kurator: MAREK ŻYDOWICZ

współpraca kuratorska: WACŁAW KUCZMA

koordynacja: AGNIESZKA SWOIŃSKA, RENATA SARGALSKA

realizacja wystawy: WOJCIECH RUMINSKI

współpraca produkcyjna: KAZIMIERZ SUWAŁA, MICHAŁ PREWYSZ-KWINTO

Czytany 441 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 17 październik 2019 16:15

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama