cinema.pl Festiwale

środa, 09 październik 2019 14:12

Oczywista rzeczywistość na TOFIFEST

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Już za kilka dni w Toruniu rozpocznie się 17. Międzynarodowy Festiwal Filmowy TOFIFEST. Poznaliśmy szczegóły tegorocznej edycji. Nagroda za NIEPOKORNOŚĆ trafi do Agnieszki Holland, Pawła Pawlikowskiego Mai Ostaszewskiej czy Dawida Ogrodnika. Nagrodę za Całokształt Twórczości otrzyma Krzysztof Globisz a FLISAKI trafia do Joanny Koroniewskiej oraz Roberta Wichrowskiego.

 

W tym roku hasło festiwalu to MIASTO MASYNA MASA, czyli 3M. Skąd ten pomysł? O tym opowiada nam Katarzyna KAFKA Jaworska, Dyrektorka festiwalu:

Jak co roku podczas festiwalu wręczona zostanie nagroda za NIEPOKORNOŚĆ. 

Gdy była początkującym filmowcem, zachwycali się nią Wajda i Zanussi. Dziś kocha ją cały świat. Pokazała, że kobieta z Polski może wejść do Hollywood, czego dowodem trzy nominacje do Oscara oraz Leonardo DiCaprio, Tim Roth, Ed Harris i Kevin Spacey w obsadzie jej filmów i seriali. Dowiodła też, że niezależnie od tego, czy działa się w ojczyźnie, czy w Fabryce Snów można pozostać twórcą niezależnym i niepodporządkowanym.

Właśnie za to Agnieszka Holland otrzyma Złotego Anioła za niepokorność twórczą, który laureatka odbierze na gali zamknięcia 17. edycji MFF Tofifest.

22 lutego 2015 r. Paweł Pawlikowski zapisał się w dziejach naszego kina na zawsze. Jego „Ida” jako pierwsze polskie dzieło w historii, zdobyła Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Reżyser na ten sukces pracował intensywnie przez lata. I bynajmniej na nim nie zakończył. Wrażliwości na świat reżyser uczył się, kręcąc dokumenty dla BBC. Otrzymał za nie tak prestiżowe nagrody jak Emmy czy Prix Italia. Za najlepszy z nich uważa poświęcony wojnie domowej na Bałkanach „Serbian Epics", opowiadający o nacjonalizmie i źródłach przemocy. Kolejny projekt, „Zimna wojna” z 2017 r., miała premierę w konkursie głównym w Cannes, skąd wyjechała z nagrodą za reżyserię. Pawlikowski był pierwszym polskim laureatem w historii tej nagrody. Następnie film triumfalnie przeszedł przez festiwale w Polsce i na świecie. Sukcesy święcił też w dystrybucji kinowej - w Polsce zobaczyło go prawie milion widzów, co jest ewenementem w przypadku czarno-białego filmu artystycznego.

Reżyser odbierze go na gali zamknięcia festiwalu, 26 października w CKK Jordanki.

O GOŚCIACH NIEPOKORNYCH opowiada nam rzecznik prasowy Artur Zaborski

ON AIR: Grand Prix — Złoty Anioł

Nagrody dla producenta, ufundowana przez Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Piotra Całbeckiego, oraz dla reżysera, ufundowana przez Prezydenta Miasta Torunia, Michała Zaleskiego. Nagroda Złotego Anioła nawiązuje do  symbolu miasta Torunia.

SHORTCUT: Złoty Anioł, czyli Nagroda dla reżysera najlepszego filmu międzynarodowego konkursu krótkometrażowego, ufundowana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. dr. hab. Piotra Glińskiego. Shortcut. Międzynarodowy Konkurs Filmów Krótkometrażowych to wyjątkowe pasmo małych wielkich form, które podczas 17. MFF Tofifest powalczą o statuetkę Złotego Anioła. W konkursowej stawce zmierzą się filmy z całego globu, reprezentujące najróżniejsze gatunki, podejmujące palące problemy, jak i próbujące bawić widza, odrywając go od codziennych frasunków. Łączy je jedno: jakość i niepokorność, na które w Toruniu stawiamy od kilkunastu lat. Do tegorocznego konkursu zgłoszono ponad 2500 filmów z całego świata!  Długa i żmudna selekcja dokonana przez kuratora sekcji Szymona Zdziebło nie pozostawia wątpliwości, że jury czekają długie i burzliwe obrady.

Gratką konkursowego pasma będzie pokaz wyreżyserowanego przez Macieja Stuhra filmu „II koncert na wiolonczelę i orkiestrę”, którego scenariusz oparty jest na autentycznej historii. Jego podstawą stał się reportaż Małgorzaty Smolak o mężczyźnie rażonym udarem mózgu, który próbuje sobie ułożyć życie na nowo.

O tym konkursie oraz o udziale Macieja Stuhra w tym paśmie opwiada nam Artur Zaborski.

Flisak — nagroda dla twórcy związanego z regionem kujawsko-pomorskim

Fundatorem nagrody jest Prezydent Miasta, Pan Michał Zaleski. To najstarsza  w Polsce nagroda przeznaczona dla twórcy regionalnego. Istnieje od pierwszej edycji Tofifest i stanowi ważny element propagowania rozwoju kina w regionie kujawsko-pomorskim.

O tych wyróżnieniach w tym roku opowiada nam Dyrektorka Festiwalu Katarzyna KAFKA Jaworska

 

 

Czytany 961 razy Ostatnio zmieniany piątek, 25 październik 2019 14:54

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama