W tym roku hasło festiwalu to MIASTO MASYNA MASA, czyli 3M. Skąd ten pomysł? O tym opowiada nam Katarzyna KAFKA Jaworska, Dyrektorka festiwalu:
Jak co roku podczas festiwalu wręczona zostanie nagroda za NIEPOKORNOŚĆ.
Gdy była początkującym filmowcem, zachwycali się nią Wajda i Zanussi. Dziś kocha ją cały świat. Pokazała, że kobieta z Polski może wejść do Hollywood, czego dowodem trzy nominacje do Oscara oraz Leonardo DiCaprio, Tim Roth, Ed Harris i Kevin Spacey w obsadzie jej filmów i seriali. Dowiodła też, że niezależnie od tego, czy działa się w ojczyźnie, czy w Fabryce Snów można pozostać twórcą niezależnym i niepodporządkowanym.
Właśnie za to Agnieszka Holland otrzyma Złotego Anioła za niepokorność twórczą, który laureatka odbierze na gali zamknięcia 17. edycji MFF Tofifest.
22 lutego 2015 r. Paweł Pawlikowski zapisał się w dziejach naszego kina na zawsze. Jego „Ida” jako pierwsze polskie dzieło w historii, zdobyła Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Reżyser na ten sukces pracował intensywnie przez lata. I bynajmniej na nim nie zakończył. Wrażliwości na świat reżyser uczył się, kręcąc dokumenty dla BBC. Otrzymał za nie tak prestiżowe nagrody jak Emmy czy Prix Italia. Za najlepszy z nich uważa poświęcony wojnie domowej na Bałkanach „Serbian Epics", opowiadający o nacjonalizmie i źródłach przemocy. Kolejny projekt, „Zimna wojna” z 2017 r., miała premierę w konkursie głównym w Cannes, skąd wyjechała z nagrodą za reżyserię. Pawlikowski był pierwszym polskim laureatem w historii tej nagrody. Następnie film triumfalnie przeszedł przez festiwale w Polsce i na świecie. Sukcesy święcił też w dystrybucji kinowej - w Polsce zobaczyło go prawie milion widzów, co jest ewenementem w przypadku czarno-białego filmu artystycznego.
Reżyser odbierze go na gali zamknięcia festiwalu, 26 października w CKK Jordanki.
O GOŚCIACH NIEPOKORNYCH opowiada nam rzecznik prasowy Artur Zaborski
ON AIR: Grand Prix — Złoty Anioł
Nagrody dla producenta, ufundowana przez Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Piotra Całbeckiego, oraz dla reżysera, ufundowana przez Prezydenta Miasta Torunia, Michała Zaleskiego. Nagroda Złotego Anioła nawiązuje do symbolu miasta Torunia.
SHORTCUT: Złoty Anioł, czyli Nagroda dla reżysera najlepszego filmu międzynarodowego konkursu krótkometrażowego, ufundowana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. dr. hab. Piotra Glińskiego. Shortcut. Międzynarodowy Konkurs Filmów Krótkometrażowych to wyjątkowe pasmo małych wielkich form, które podczas 17. MFF Tofifest powalczą o statuetkę Złotego Anioła. W konkursowej stawce zmierzą się filmy z całego globu, reprezentujące najróżniejsze gatunki, podejmujące palące problemy, jak i próbujące bawić widza, odrywając go od codziennych frasunków. Łączy je jedno: jakość i niepokorność, na które w Toruniu stawiamy od kilkunastu lat. Do tegorocznego konkursu zgłoszono ponad 2500 filmów z całego świata! Długa i żmudna selekcja dokonana przez kuratora sekcji Szymona Zdziebło nie pozostawia wątpliwości, że jury czekają długie i burzliwe obrady.
Gratką konkursowego pasma będzie pokaz wyreżyserowanego przez Macieja Stuhra filmu „II koncert na wiolonczelę i orkiestrę”, którego scenariusz oparty jest na autentycznej historii. Jego podstawą stał się reportaż Małgorzaty Smolak o mężczyźnie rażonym udarem mózgu, który próbuje sobie ułożyć życie na nowo.
O tym konkursie oraz o udziale Macieja Stuhra w tym paśmie opwiada nam Artur Zaborski.
Flisak — nagroda dla twórcy związanego z regionem kujawsko-pomorskim
Fundatorem nagrody jest Prezydent Miasta, Pan Michał Zaleski. To najstarsza w Polsce nagroda przeznaczona dla twórcy regionalnego. Istnieje od pierwszej edycji Tofifest i stanowi ważny element propagowania rozwoju kina w regionie kujawsko-pomorskim.
O tych wyróżnieniach w tym roku opowiada nam Dyrektorka Festiwalu Katarzyna KAFKA Jaworska