cinema.pl Festiwale

wtorek, 08 październik 2019 18:30

Pema Tseden - tybetański poeta kamery w podróży do Warszawy

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Dodajemy kolejne nazwisko do pięciosmakowej listy gości! Będzie to Pema Tseden, który na festiwal przywiezie dwa swoje filmy - kameralny dramat "Balon" oraz "Jinpę" w produkcji Wong Kar-waia.

 

Pierwszy Tybetańczyk na prestiżowej Akademii Filmowej w Pekinie, ceniony scenarzysta i pisarz, którego teksty przetłumaczono już na wiele języków, ale przede wszystkim niezwykle wrażliwy i utalentowany reżyser. W 2016 Pema Tseden przyciągnął uwagę widzów Pięciu Smaków swoim poetyckim "Tharlo", zdobywając przy okazji specjalną nagrodę Jury NETPAC. Podczas 13. edycji festiwalu reżyser pojawi się w Warszawie osobiście, aby zaprezentować dwa niezwykłe filmy. 

Pełen siły i prostoty "Balon" będzie wyświetlany jako tybetański reprezentant w konkursie Nowe Kino Azji, zaś oszałamiająca wizualnie "Jinpa" jest jednym z tytułów włączonych do tegorocznej sekcji Mistrzowie. 

Jinpa / Zhuang si le yi zhi yang

 

Jinpa samotnie pokonuje surowy krajobraz tybetańskiego płaskowyżu. Jego ciężarówkę wypełniają dźwięki "O sole mio" płynące z zajechanej kasety magnetofonowej. Mężczyzna o aparycji wiecznego hipisa, z nasuniętymi na oczy ciemnymi okularami najpierw śmiertelnie potrąci owcę, a następnie zaproponuje podwiezienie samotnie maszerującemu mężczyźnie. Małomówny pasażer również ma na imię Jinpa i zanim wysiądzie na rozstaju dróg, wyjawi, że udał się w podróż, aby zabić człowieka. Kierowca nie potrafi zapomnieć o tej deklaracji i postanawia udać się śladami swojego tajemniczego imiennika.

Wyprodukowany przez Wong Kar-waia, film jest kolejnym autorskim tryumfem Tybetańczyka Pemy Tsedena, którego "Tharlo" zdobyło szereg wyróżnień na światowych festiwalach (w tym nagrodę NETPAC na 10. Pięciu Smakach). Zbudowany z przypominających obrazy kadrów, skomponowanych poetycko przez Lu Songye, "Jinpa" jest nasyconą kojącą melancholią, ale i łagodnym humorem mistyczną medytacją na temat ludzkiego losu, życia i śmierci. 

 

Balon / Qi Qiu / Balloon

reż. Pema Tseden, Chiny 2019, 102’ 

 

 

Dwóch braci biega po falujących przenikliwym wiatrem łąkach, otaczających jezioro Qinghai. Łobuzy marzą o balonach, ale do czasu, gdy ojciec przywiezie obiecane zabawki, ich funkcję spełniać będą nadmuchane prezerwatywy - ostatnie sztuki znalezione pod poduszką rodziców.

 

Egzystencja trzypokoleniowej rodziny, wypasającej tu stado owiec, wydaje się składać z takich prostych sytuacji, i regulowana jest przez rytm pięknej, ale surowej natury. Jest też jednak inny potężny czynnik, który dramatycznie wpłynie na ich życie: polityka jednego dziecka, wprowadzana z bezwzględną konsekwencją przez Chiny, kolidująca z tradycjami bohaterów. Brak prezerwatyw da początek wydarzeniom, które zdeterminują dalsze losy rodziny, ujawniając odmienne potrzeby i pragnienia poszczególnych jej członków..

 

Mądry i nasycony lirycznym humorem "Balon" jest kolejnym po "Jinpie" filmem, który potwierdza znakomitą formę tybetańskiego reżysera i umacnia go w roli ambasadora tej kinematografii. Tseden ponownie uchwytuje w obiektywie swoją mocno zakorzenioną w tradycji ojczyznę i buddyjską mentalność jej mieszkańców. Nie rezygnując z etnograficznych elementów, stawia przede wszystkim na pasjonującą opowieść o wielkich wyborach zwykłych ludzi.

 

Na ekranie, wśród wielu naturszczyków, pojawiają się aktorzy znani z  "Jinpy": Sonam Wangmo i Jinpa. Za magiczne zdjęcia odpowiada Lu Songye, operator odpowiedzialny za stronę wizualną "Jinpy" i "Tharlo".

 

 

 

Podwójna Azjatycka Noc Grozy!

Zainteresowanie tegoroczną Azjatycką Nocą Grozy przerosło nasze najśmielsze oczekiwania. Dlatego zdecydowaliśmy się zorganizować dodatkowe wydarzenie w piątek 25 listopada o 20.00. Serdecznie zapraszamy! 

 

 

 

kup bilet

 

 

 

 

13. edycja festiwalu odbędzie się w Warszawie w dniach 13-20 listopada. Pełen program festiwalu zostanie ogłoszony 24 października o godz. 18:00.

 

 

 

kup karnet

 

 

Organizator: Fundacja Sztuki Arteria

 

Sponsorzy: Asia Travel,  Hong Kong Economics and Trade Office Berlin

 

Partnerzy: Miasto Stołeczne Warszawa, Asian Film Awards Academy, Create HK, HK Film Development Fund, Japan Foundation, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

 

Patroni medialni: TOK FM, National Geographic Traveler, Pismo, Gazeta Wyborcza, Warszawa.wyborcza.pl, Co Jest Grane 24, Papaya.Rocks, Ekrany, KINO, Japoniaonline.pl, Asian Movie Pulse, Eastern Kicks.

 

Więcej na stronie piecsmakow.pl

Śledź nas na Facebooku, Twitterze i Instagramie, czytaj blog.piecsmakow.pl.

Czytany 552 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 08 październik 2019 18:33

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama