cinema.pl Festiwale

wtorek, 08 październik 2019 11:30

Małgorzata Szumowska w Oficjalnym Konkursie BFI LFF

Napisane przez  Ewa Cieplińska-Bertini
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Do tej pory największe sukcesy Szumowska odnosiła głównie w Berlinie. Czy jej pierwszy angielskojęzyczny film, ‘The Other Lamb’, przyniesie jej kolejną nagrodę – tym razem na londyńskim festiwalu – zobaczymy za kilka dni.

 

Światowa premiera ‘The Other Lamb’ odbyła się na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto, podczas którego pokazano m.in. ‘Jokera’ z Joaquinem Phoenixem i najnowszego Almodovara - ‘Ból i blask’. Udział w TIFF, zwłaszcza w sekcji Specjalnych Prezentacji, stwarza reżyserom i ich produkcjom wyjątkową okazję do wejścia na rynek amerykański, na drogę często prowadzącą do statuetki oscarowej. O powodzeniu filmu na kanadyjskim festiwalu decyduje publiczność. Swoje nagrody przyznają również dziennikarze i stowarzyszenie krytyków filmowych. Obraz Szumowskiej, podobnie jak i sama reżyserka, spotkał się z bardzo pozytywnymi recenzjami w pismach branżowych i entuzjastycznym przyjęciem ze strony publiczności.

Screen Daily nazwał reżyserkę ‘wizjonerką posiadającą wspaniały warsztat zawodowy’. Zapowiedział też, że jej film nie tylko osiągnie sukcesy na kolejnych festiwalach, ale najprawdopodobniej zdobędzie miano kultowego obrazu wśród wielbicieli kina, daleko wybiegających poza publiczność festiwalową. Variety stwierdziło, że poetycka estetyka najnowszego filmu Szumowskiej z pewnością ‘oczaruje widzów i krytyków’, a The Hollywood Reporter dodał, że obejrzenie filmu Szumowskiej jest bardzo satysfakcjonujące. 

‘The Other Lamb’ nie jest, jak poprzednie, autorskim filmem reżyserki. Scenariusz do niego napisała dwa lata temu znana australijska pisarka Catherine S. McMullen. Natychmiast został wpisany na Black List – listę składającą się z najbardziej cenionych i zachwycających Picture Motion scenariuszy, które nie doczekały się realizacji w danym roku. Twórcy listy ogłaszają wyniki w drugi piątek grudnia już od czternastu lat. Scenariusz ‘The Other Lamb’ znalazł się również na publikowanej w okolicy Halloween Blood List. Ta składa się ze scenariuszy horrorów, thrillerów, sciene fiction i czarnych komedii. 

Irlandzko-belgijska koprodukcja w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej opowiadająca historię dziewczyny żyjącej w sektowej komunie, walczy o The Best Film Award w Londynie z dziewięcioma innymi filmami: brytyjską ‘Saint Maude’ (kolejny film w tym roku na temat religijnych aberracji), z powstałymi w wyniku brytyjskiej współpracy z innymi krajami: Południową Afryką (‘Moffie’), Irlandią (‘Rosie Plays Julie’),   Federalną Republiką Niemiec (‘Fanny Lye Deliver’d’) oraz dwoma amerykańskimi filmami (‘Honey Boy’ i ‘Lingua Franca’). Kolejnymi filmami, z którymi walczy film Szumowskiej to produkcjia Gwatemali (z francuską współpracą) ‘La Llorona’ , Urugwajski (ze szwedzką i amerykańską współpracą) film zatytułowany ‘Monos’ oraz wspaniały, autorski film Al Mansour ‘The Perfect Candidate’. Czekamy na wyniki.

W programie londyńskiego festiwalu jest też film Agnieszki Holland ‘Mr Jones’. Pokazany jest w sekcji Debate.

Ewa Cieplińska-Bertini

 

Czytany 554 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 08 październik 2019 11:35

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama