cinema.pl Festiwale

piątek, 04 październik 2019 13:05

sekcje dokumentalne na 10. American Film Festival

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Do rozpoczęcia 10. American Film Festival został miesiąc – na jubileuszowe spotkanie ze wszystkimi stanami kina zapraszamy od 5 do 11 listopada. Jednym ze znaków rozpoznawczych festiwalu jest konkursowa sekcja American Docs, dzięki której widzowie zobaczą premierowo w Polsce najgłośniejsze dokumenty prezentujące różne oblicza Stanów Zjednoczonych.

 

W tegorocznym programie sekcji znajdą się m.in.: I Want My MTV – opowieść o popkulturowym trzęsieniu ziemi wywołanym w latach 80. przez słynny kanał telewizyjny, XY Chelsea – film poświęcony transseksualnej kobiecie, która ujawniła skandal w amerykańskiej armii, Całuję, Antosha (Love, Antosha) – portret Antona Yelchina – przedwcześnie zmarłej gwiazdy Hollywood oraz Jestem człowiekiem (I Am Human), opowieść o prawdziwych cyborgach – trójce ludzi po zabiegu podłączenia do komputera. W sekcji American Docs o Nagrodę Publiczności, 5000 dolarów ufundowanych przez BNY Mellon, będzie walczyć 13 tytułów.

Z kolei w sekcji Special Docs znajdzie się m.in. Waldo on Weed – niekonwencjonalna historia o medycznej marihuanie (z Whoopi Goldberg i Snoop Doggiem w tle).

Trwa sprzedaż akredytacji dziennikarskich w nowej, niższej cenie.

 

I Want My MTV, reż. Tyler Measom, Patrick Waldrop 

Video Killed the Radio Star to pierwszy klip, jaki w 1981 roku pojawił się na antenie powstałej właśnie całkowicie muzycznej telewizji. MTV szybko stała się sensacją i zdefiniowała całe lata 80. i 90. I Want My MTV pokazuje, jak ściśle kontrolowany był dobór repertuaru i ile wywoływał kontrowersji.

 

XY Chelsea, reż. Tim Travers Hawkins

Chelsea Manning, obok Edwarda Snowdena, to jedna z najsłynniejszych sygnalistek we współczesnej historii USA. W 2010 roku na jaw wszyła sprawa przekazania przez nią portalowi WikiLeaks tajnych dokumentów, ukazujących m.in. zbrodnie wojenne dokonywane przez amerykańskie wojsko. Oprócz dążenia do sprawiedliwości w armii, Mannig walczy także o osobiste szczęście – jako osoba transseksualna.

 

Całuję, Antosha (Love, Antosha), reż. Garret Price

Wzruszająca biografia Antona Yelchina, który zginął tragicznie w 2016 roku. Budowany na podstawie wspomnień, zapisków i archiwalnych materiałów intymny portret popularnego aktora (znanego m.in. z serii Star Trek czy Tylko kochankowie przeżyją Jarmuscha), a jednocześnie hołd złożony sztuce filmowej.


Jestem człowiekiem (I Am Human), reż. Elena Gaby, Taryn Southern 

Być człowiekiem – co to tak naprawdę znaczy? Dokument prezentuje historię trzech zmagających się z niepełnosprawnością osób, które przechodzą zabieg podłączenia mózgu do komputera. Czyni to ich cyborgami – hybrydami żywych organizmów i maszyn.

 

Waldo on Weed, reż. Tommy Avallone

Brian Dwyer, właściciel popularnej pizzerii, zostaje ojcem chłopca, u którego zdiagnozowano raka oka. Gdy kolejne terapie zawodzą, chwyta się ostatniej deski ratunku: medycznej marihuany. Decyzja Briana uruchamia proces słodko-gorzkich wydarzeń, z Whoopi Goldberg i Snoop Doggiem w tle.

Czytany 349 razy Ostatnio zmieniany piątek, 04 październik 2019 13:08

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama