cinema.pl Festiwale

środa, 02 październik 2019 15:14

Polska klasyka na 35. Warszawskim Festiwalu Filmowym

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

W tym roku Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych świętuje swoje 70-lecie! Z tej okazji postanowiliśmy zaprezentować cztery z całego katalogu fenomenalnych produkcji, które zostały wyprodukowane właśnie przez WFDiF. Co ważne, pokazywane przez nas filmy to debiuty wspaniałych reżyserek i reżyserów, które zmieniły oblicze polskiego kina. Dołączamy się tym samym do życzeń dla Wytwórni!

 

**UWAGA! PRZEDSPRZEDAŻ BILETÓW RUSZA 3 PAŹDZIERNIKA!**

 

Córki dancingu / The Lure reż. Agnieszka Smoczyńska, Polska 2015, 89’

Syreny zostają gwiazdami dancingów lat 80. XX wieku. Oryginalna i intrygująca opowieść o dojrzewaniu, będąca połączeniem musicalu, komedii i horroru z elementami groteski. Obsypany nagrodami najlepszy polski debiut reżyserski 2015 roku. Na festiwalu Sundance film otrzymał Nagrodę Specjalną Jury za unikalną wizję i design.        

Galerianki / Mall Girls reż. Katarzyna Rosłaniec, Polska 2009, 77‘

Obsypany nagrodami najlepszy polski debiut reżyserski 2009 roku (nagroda na festiwalu w Gdyni). Kontrowersyjna historia o dorastaniu między szarą rzeczywistością a blichtrem „życia na poziomie”. Film obejrzało w kinach prawie 600 tysięcy widzów.

Dom wariatów / Madhouse reż. Marek Koterski , Polska 1984, 93’            

Adaś Miauczyński (Marek Kondrat) dobiega do trzydziestki. Po raz pierwszy, po dłuższej nieobecności wraca do domu. Pierwszy z serii filmów, którego głównym bohaterem jest Adaś Miauczyński. Mistrzowskie autorskie kino balansujące między groteską a prawdziwym dramatem.

Nadzór / Surveillance reż. Wiesław Saniewski, Polska 1983, 118’

Rok 1967. Więzienna brama zatrzaskuje się za młodą kobietą, Klarą (Ewa Błaszczyk), skazaną za udział w aferze gospodarczej na nieadekwatną do winy karę dożywocia. Obsypany nagrodami film przez lata był zakazany przez cenzurę i uchodził za jeden z bardziej poszukiwanych filmów drugiego obiegu.

Czytany 357 razy Ostatnio zmieniany środa, 02 październik 2019 15:25

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama