cinema.pl Festiwale

wtorek, 01 październik 2019 18:02

Ostaszewska i Ogrodnik nagrodzeni za NIEPOKORNOŚĆ

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Maję Ostaszewską i Dawida Ogrodnika w przyszłym roku zobaczymy w „Magnezji” Maćka Bochniaka. Ale to nie jedyne, co mają ze sobą wspólnego. Na scenie i przed kamerą łączy ich bezwzględne oddanie roli, poza planem - zaangażowanie w sprawy społeczne. Na jednej i drugiej płaszczyźnie wykazują się niepodporządkowaniem, odwagą i niezależnością. Podczas 17. edycji MFF Tofifest (19 - 27 października) nagrodzim zostaną za to Złotymi Aniołami za Niepokorność Twórczą.

Bohaterki Mai Ostaszewskiej zostają z widzem. Niezależnie od tego, czy wciela się w prowincjonalną świetliczankę („Przystań” Jana Hryniaka, nagroda na FPFF w Gdyni), oddaną pracy panią prokurator („Uwikłanie” Jacka Bromskiego, nominacja do Złotej Kaczki), inteligentkę w czasie wojny („Katyń” Andrzeja Wajdy), żonę szpiega („Jack Strong” Władysława Pasikowskiego, nagroda Orła) czy psychoterapeutkę („Body/Ciało” Małgorzaty Szumowskiej, kolejny Orzeł), jej kreacji nie da się zapomnieć.

Poza talentem i poświęceniem dla roli, ma także ogromny dystans do swojej pracy, co udowodniła komediowymi kreacjami w „Pitbullach” Patryka Vegi czy ostatnio „(Nie)znajomych” Tadeusza Śliwy.

Jej zaangażowanie nie kończy się przed kamerą. Od lat walczy o ważne dla niej sprawy - sprzeciwia się niehumanitarnemu traktowaniu zwierząt, przeciwdziała ociepleniu klimatu i dyskryminacji kobiet. Za swoją walkę jako jedyna w historii aktorka dostała Nagrodę „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej w 2017r. za zaangażowanie i prospołeczna postawę.

Teraz do tej statuetki dołączy Złoty Anioł za Niepokorność Twórczą, który aktorka odbierze na gali otwarcia 17. edycji MFF Tofifest w Toruniu już 19 października.

Dawid Ogrodnik role wybiera niezwykle selektywnie, żeby móc wejść w nie bez reszty. Za wcielenie się w Rahima z Paktofoniki w „Jesteś Bogiem” Leszka Dawida został nagrodzony w Gdyni. Za kreację chorego na porażenie mózgowe Mateusza w „Chce się żyć” Macieja Pieprzycy dostał gros nagród, m.in. Orła i „Paszport Polityki”.

Muzyczny talent pokazał w oscarowej „Idzie” Pawła Pawlikowskiego, a dzięki „Olegowi” Jurisa Kursietisa pojawił się w tym roku na MFF w Cannes. Zaś za sprawą „Ikara. Legendy Mietka Kosza” Macieja Pieprzycy, w którym zagrał niewidomego pianistę, nagrodzono go ponownie w Gdyni.

Jego artystyczna odwaga idzie w parze ze śmiałością wyrażania własnego zdania. Aktor czuje się w obowiązku wykorzystywać popularność, by mówić o ważnych społecznie aspektach.

To właśnie za talent, ciężką pracę i bezkompromisowe budzenie społecznej świadomości chcemy uhonorować go Złotym Aniołem za Niepokorność Twórczą. Aktor odbierze statuetkę na gali zamknięcia festiwalu, 26 października w CKK Jordanki.

 

17. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest odbędzie się w dniach 19-27 października 2019. Więcej informacji na stronie www.tofifest.pl oraz na Facebooku http://www.facebook.com/tofifest.

Czytany 492 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 01 październik 2019 18:11

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama