cinema.pl Festiwale

wtorek, 01 październik 2019 11:37

Do Warszawy nadciąga azjatycka mieszanka wybuchowa!

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Koreańska komedia w iście Keretowskim stylu, czyli Maggie, nasycony symbolami Czerwony Fallus z Bhutanu, singapurski horror psychologiczny Zatracenie, subtelny indyjski Zaśpiewaj mi, Bulbul, oraz kwintesencja młodości - And Your Bird Can Sing, zostaną zaprezentowane w konkursie Nowe Kino Azji podczas 13. edycji Festiwalu Filmowego Pięć Smaków.

 

Nagrodę główną w konkursie przyzna People's Jury - grupa amatorów i półprofesjonalistów, którym szalona miłość do kina i Azji oraz świetny warsztat dziennikarski pozwolą na profesjonalną ocenę filmów konkursowych i wyłonienie zwycięzcy Festiwalu.

Rekrutacja do tegorocznej edycji People's Jury ruszy już 10 września i potrwa do 10 października.

Powoli zaczynamy odliczanie do kolejnej edycji Pięciu Smaków, ale wszystkim spragnionym festiwalowych nowinek już teraz prezentujemy pierwszych pięć tytułów sekcji konkursowej.

Bhutan: Czerwony fallus, reż. Tashi Gyeltshen

16-letnia Sangay mieszka w zasnutej chmurami dolinie Phobjikha w środkowym Bhutanie. Dziewczyna tkwi pomiędzy oczekiwaniami dwóch mężczyzn, którzy nie rozumieją jej emocji i nie pozwalają jej ich wyrazić. Otoczona bezkresem pięknej przyrody, uwięziona jest w ciasnej klatce tradycyjnych reguł kastowego społeczeństwa. Czy narastająca frustracja pomoże jej uwolnić się z tego pozornego raju? Nasycony symbolami zaczerpniętymi z lokalnego folkloru i opowiedziany wysmakowanymi, długimi ujęciami z wykorzystaniem naturalnego światła, "The Red Phallus" jest kolejnym triumfem młodej kinematografii Bhutanu.

Nagrody i festiwale: Berlin IFF 2019, Busan IFF 2018 (nagroda FIPRESCI), Edinburgh IFF 2019

Singapur: Zatracenie, reż. Goh Ming Siu, Scott Chong Hillyard

Wspaniała rodzina, lśniący samochód i piękny dwupoziomowy apartament, nad którego ładem panuje gosposia - Jim odniósł w życiu prawdziwy sukces. Może jednak to stracić, gdyż nieoczekiwanie dostaje wypowiedzenie ze swojej dobrze płatnej, korporacyjnej posady. Mężczyzna stopniowo przestaje panować nad rzeczywistością, a w jego głowie odzywają się dawne, przerażające demony. "Repossession" jest niezwykle sugestywną, miejską opowieścią o horrorze oczekiwań i presji sukcesu.

Nagrody i festiwale: Cinequest San Jose FF 2019

Indie: Zaśpiewaj to, Bulbul, reż. Rima Das

Piętnastoletnia Bulbul kocha śpiewać, głos jednak zawodzi ją, gdy ma występować publicznie. W konserwatywnym środowisku indyjskiej prowincji dziewczęca niepokora i spontanicznie kiełkujący talent zderzają się z surowymi zasadami i regułami wyznaczającymi drogę, którą powinny podążać młode kobiety. Głęboka, pełna niuansów opowieść o dorastaniu Bulbul i jej dwójki przyjaciół urzeka obrazem, subtelnym prowadzeniem narracji i nieodpartym urokiem młodych aktorskich talentów.

Nagrody i festiwale: Berlin IFF 2019, Mumbai FF 2018 (najlepszy film), Osaka Asian FF 2019 (wyróżnienie)

Korea Południowa: Maggie, reż. Yi Ok-seop

W pracowni rentgenowskiej jakaś para bawi się w doktora, chłopak pielęgniarki Yoon-young nie może znaleźć pracy, a na ulicach Seulu pojawiają się kratery, co zdaje się mieć związek z pewnym gadającym sumem. Uwodzący kolorami debiut koreańskiej reżyserki to słodko-gorzki esej o zaufaniu i nieporozumieniach, skrzący się absurdalnym humorem, choć podszyty melancholią.

Nagrody i festiwale: Osaka Asian FF 2019 (Grand Prix), Fantasia FF 2019 (najlepszy debiut), Pusan IFF 2018 (arthouse award)

Japonia: And Your Bird Can Sing, reż. Miyake Sho

W prezentowanym na tegorocznym Berlinale "And Your Bird Can Sing", reżyser, Miyake Sho, w ujmująco szczery i subtelny sposób opowiada o emocjonalnym trójkącie młodych ludzi, którzy nie potrafią wziąć życia w swoje ręce i boją się zaangażowania w poważne związki. Pod melancholijnym nastrojem tego świetnie sfotografowanego filmu skrywa się niełatwa diagnoza o kondycji wchodzącego w dorosłość pokolenia Japończyków.

Nagrody i festiwale: Berlin IFF 2019, Tokyo IFF 2018, Kinema Junpo Awards 2019 (najlepszy aktor)

 

13. edycja festiwalu odbędzie się w Warszawie w dniach 13-20 listopada. Pełen program festiwalu zostanie ogłoszony w połowie października.

Sprzedaż karnetów ruszyła 5 sierpnia i potrwa do 20 października lub do wyczerpania puli. Uwaga, w tym roku wprowadziliśmy zupełną nowość - karnety weekendowe. Umożliwiają one udział we wszystkich seansach festiwalowych w Warszawie, w dniach 15-17 listopada (piątek - niedziela). Po wszystkie karnety zapraszamy na naszą stronę internetową.

Czytany 392 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 01 październik 2019 11:41

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama