cinema.pl Festiwale

sobota, 21 wrzesień 2019 10:57

Specjalny pokaz "Łowcy androidów" (Blade Runner) na 10. American Film Festival

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Specjalny pokaz Łowcy androidów (Blade Runner) na 10. American Film Festival. W programie także m.in. Oczy szeroko zamknięte i Swobodny jeździec.

 

„Los Angeles, listopad 2019” – oto informacja, która w 1982 roku pojawiła się na jednej z plansz wprowadzających do Łowcy androidów (Blade Runner), dziś kultowego dzieła science-fiction w reżyserii Ridleya Scotta. Blisko cztery dekady po premierze zapraszamy na specjalny pokaz filmu – w listopadzie 2019 roku, w ramach 10. edycji American Film Festival we Wrocławiu. W programie wydarzenia znajdą się także inne klasyczne dzieła z USA: Swobodny jeździec (Easy Rider) Dennisa Hoppera, Rób, co należy (Do the Right Thing) Spike’a Lee, Oczy szeroko zamknięte (Eyes Wide Shut) Stanleya Kubricka, czy Czas Apokalipsy: Final Cut (Apocalypse Now: Final Cut)– najnowsza wersja legendarnego filmu Francisa Forda Coppoli. Trwa sprzedaż karnetów na festiwal.

 

Blade Runner

Łowca androidów stał się kamieniem milowym w historii kina science-fiction. Gęsta, mroczna atmosfera, przypominająca najlepsze filmy noir, przełomowa rola Harrisona Forda, który zagrał wbrew swojemu emploi i przede wszystkim znakomita kreacja niedawno zmarłego Rutgera Hauera, do dziś umiejscawiana w zestawieniach najlepszych występów – nie tylko w filmach fantastyczno-naukowych. To wszystko złożyło się na dzieło kompletne, które utorowało drogę m.in. dla Ghost in the Shell czy Matrixa. W trakcie tegorocznej odsłony AFF zagramy oryginalną wersję z 1982 roku i przypomnimy jej kontynuację, nagrodzonego dwoma Oscarami  – Blade Runnera 2049 w reżyserii Denisa Villeneuva.

Czas apokalipsy

Klasyka na rocznice

Widzowie jubileuszowej edycji American Film Festival będą mieli okazję zobaczyć także inne klasyczne dzieła amerykańskiego kina: Swobodnego jeźdźca – jedną z najbardziej przenikliwych historii o wolności w kinie (w tym roku mija 50 lat od premiery), Czas Apokalipsy w najnowszej, finalnej wersji reżyserskiej (40 lat od premiery); Rób, co należy – filmowy manifest Spike’a Lee, który ugruntował jego pozycję adwokata walki o równość społeczną i rasową (30 lat od premiery) oraz Oczy szeroko zamknięte – znakomite studium pożądania (20. rocznica premiery).

Pełen program 10. AFF poznamy 22 października. Uwaga: sprzedaż biletów na pojedyncze seanse rozpocznie się dzień później, 23 października. Więcej szczegółów na www.americanfilmfestival.pl.

Czytany 360 razy Ostatnio zmieniany sobota, 21 wrzesień 2019 11:04

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama